WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Coraz popularniejszy staje się napar klitorii ternateńskiej, który poza licznymi właściwościami prozdrowotnymi posiada także tę cechę, że przejmuje z kwiatów intensywnie niebieski napar. W Azji poza przygotowywaniem ciekawego w wyglądzie napoju używa się klitorii do barwienia potraw, na przykład ryżu.

Niebieski kolor naparu sprawia, że coraz szerzej interesujemy się tym ziołem nie zdając sobie często sprawy z tego, że nasz rodzimy ślaz także naparza się intensywnie niebiesko.

Niebieska herbata

Warto rozwiać od razu wątpliwości związane z nazwą niebieskiej herbaty. Może to być nieco mylące, ponieważ kolor tej herbatki jest intensywnie niebieski, ale sama w sobie z herbatą nic wspólnego nie ma. Więcej nieporozumień pojawia dodatkowo gdy uświadomimy sobie, że w rodzinie herbat jest poza czarną, zieloną i innymi szeroko znanymi kolorami także herbata niebieska, czyli oolong, która z kolei wcale nie ma niebieskiego koloru. Ani jej liście, ani napar nie mają koloru niebieskiego. Łatwiej więc jest nam uznać, że to wręcz nienaturalnie niebieski napar kwiatów, jest herbatą niebieską.

Działanie malwy

Ślaz nie do końca jest naszą rodzimą rośliną, ponieważ przywędrował do nas z Bałkanów. Malwa, ponieważ tak brzmi jego łacińska nazwa, stała się jednak czym tak popularnym w naszych stronach, że trudno nam patrzeć na nią jak na coś nieswojskiego.

Od dawna używamy ślazu do celów zielarskich. Dzięki znacznej zawartości śluzu, bo według niektórych źródeł aż do 12%, napar tej rośliny ma szerokie spektrum zastosowań. Pokrywa nawilżającą i ochronną warstwą wszystko z czym ma kontakt toteż nie tylko posiada zastosowania w kosmetyce, nawilżając skórę i łagodząc przekrwienie oczu, ale taże przy niestrawności regulując wypróżnianie i pracę jelit oraz redukując dolegliwości związane z chorobą wrzodową. Najpopularniejszy jest jednak ślaz przy leczeniu kaszlu, zwłaszcza suchego i podrażnienia gardła, z tym też najszerzej się kojarzy.

Herbata ziołowa malwa (Malva sylvestris) 25g
Herbata ziołowa malwa (Malva sylvestris) 25g

Inną cechą, za którą ślaz jest coraz bardziej ceniony jest jego zawartość fitosteroli, które będąc podobne do kobiecych hormonów pozwalają regulować cykl miesięczny, oraz niwelować nieprzyjemne dolegliwości wynikające z menopauzy.

Słodkawy, ziołowy smak ślazu i intensywnie niebieski napar czynią z niego doskonałą alternatywę dla sprowadzanej z Azji klitorii. Polecić go można nie tylko dla zdrowia, lecz przede wszystkim jako nietypowy i ciekawy napój o zaskakującym wyglądzie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że dodatek cytryny zmienia odczyn naparu, a tym samym kolor na różowy. Ta ciekawa sztuczka wyglada wręcz jak rodem z lekcji chemii.

Tworzy to doskonałą przestrzeń do eksperymentowania z przepisami na ciekawe napoje czy to ciepłe, czy zimne.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Łodzi? (odcinek 3)

Zapraszamy na drugi odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]

Przepis na herbatę Yoginów [zwiastun]

Joga to nie tylko modna na zachodzie gimnastyka pozwalająca zachować zdrowie i dobrą formę, ale[...]

Ekologiczne uprawy herbaty a klimat

Herbata lubi wilgoć, dobrze się czuje porastając mgliste wzgórza i tam też daje najbardziej ceniony[...]

Test wiedzy o herbacie. Quiz o herbacie

Zapraszamy do wzięcia udziału w quizie na wiedzę o herbacie i naparach. Przygotowaliśmy dwadzieścia pytań,[...]

Herbata w USA. Amerykańska ceremonia herbaciana

Pewnie wiele osób nie słyszało nigdy o ceremonii herbacianej w Ameryce Północnej nawet wśród tych,[...]

Poradnik: Jak zrobić dobrą mrożoną herbatę Ice Tea domowym sposobem z Hibiskusem

Hibiskus to bardzo kwaśna i zdrowa roślina, prosto z Egiptu, gdzie jest narodowym napojem. Parzenie[...]

Podróż herbaty: najlepsza herbata na świecie

Za kolebkę herbaty uważa się ogólnie Chiny, lecz głównie dlatego, że kultura picia jest tam[...]

1 Comment

Miód – substytut cukru

Sezon jesienny zwraca naszą uwagę ku pewnemu zdrowemu i lubianemu dodatkowi do herbaty, którym często[...]

Jeden komentarz do: “Niebieska herbatka ze Ślazu Dzikiego

  1. Ula23 pisze:

    Kupiłam herbatę na męczący mnie suchy kaszel, ale również z ciekawości ze względu na jej barwę. I nie wiem, czy dobrze zaparzam ją. Pojawia się kolor niebieski, ale w dość szybko przechodzi w kolor lekko brunatny. Czy to tak ma być, czy w reakcji z “metalem” ( zaparzacz jest metalowy) ulega zmianie kolor?

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.