ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Coraz popularniejszy staje się napar klitorii ternateńskiej, który poza licznymi właściwościami prozdrowotnymi posiada także tę cechę, że przejmuje z kwiatów intensywnie niebieski napar. W Azji poza przygotowywaniem ciekawego w wyglądzie napoju używa się klitorii do barwienia potraw, na przykład ryżu.

Niebieski kolor naparu sprawia, że coraz szerzej interesujemy się tym ziołem nie zdając sobie często sprawy z tego, że nasz rodzimy ślaz także naparza się intensywnie niebiesko.

Niebieska herbata

Warto rozwiać od razu wątpliwości związane z nazwą niebieskiej herbaty. Może to być nieco mylące, ponieważ kolor tej herbatki jest intensywnie niebieski, ale sama w sobie z herbatą nic wspólnego nie ma. Więcej nieporozumień pojawia dodatkowo gdy uświadomimy sobie, że w rodzinie herbat jest poza czarną, zieloną i innymi szeroko znanymi kolorami także herbata niebieska, czyli oolong, która z kolei wcale nie ma niebieskiego koloru. Ani jej liście, ani napar nie mają koloru niebieskiego. Łatwiej więc jest nam uznać, że to wręcz nienaturalnie niebieski napar kwiatów, jest herbatą niebieską.

Działanie malwy

Ślaz nie do końca jest naszą rodzimą rośliną, ponieważ przywędrował do nas z Bałkanów. Malwa, ponieważ tak brzmi jego łacińska nazwa, stała się jednak czym tak popularnym w naszych stronach, że trudno nam patrzeć na nią jak na coś nieswojskiego.

Od dawna używamy ślazu do celów zielarskich. Dzięki znacznej zawartości śluzu, bo według niektórych źródeł aż do 12%, napar tej rośliny ma szerokie spektrum zastosowań. Pokrywa nawilżającą i ochronną warstwą wszystko z czym ma kontakt toteż nie tylko posiada zastosowania w kosmetyce, nawilżając skórę i łagodząc przekrwienie oczu, ale taże przy niestrawności regulując wypróżnianie i pracę jelit oraz redukując dolegliwości związane z chorobą wrzodową. Najpopularniejszy jest jednak ślaz przy leczeniu kaszlu, zwłaszcza suchego i podrażnienia gardła, z tym też najszerzej się kojarzy.

Herbata ziołowa malwa (Malva sylvestris) 25g
Herbata ziołowa malwa (Malva sylvestris) 25g

Inną cechą, za którą ślaz jest coraz bardziej ceniony jest jego zawartość fitosteroli, które będąc podobne do kobiecych hormonów pozwalają regulować cykl miesięczny, oraz niwelować nieprzyjemne dolegliwości wynikające z menopauzy.

Słodkawy, ziołowy smak ślazu i intensywnie niebieski napar czynią z niego doskonałą alternatywę dla sprowadzanej z Azji klitorii. Polecić go można nie tylko dla zdrowia, lecz przede wszystkim jako nietypowy i ciekawy napój o zaskakującym wyglądzie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że dodatek cytryny zmienia odczyn naparu, a tym samym kolor na różowy. Ta ciekawa sztuczka wyglada wręcz jak rodem z lekcji chemii.

Tworzy to doskonałą przestrzeń do eksperymentowania z przepisami na ciekawe napoje czy to ciepłe, czy zimne.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata w Rosji

Picie herbaty to ceremonia tradycyjna i święta dla każdego rosyjskiego domu. Parzy się herbatę czarną,[...]

Jak herbata wpływa na organizm

Wpływ na herbaty na organizm jest znaczący, a włączenie jej do zbilansowanej diety wskazane i[...]

Herbata oolong Lao Ming Mastergrade Oolong, parzenie herbaty oolong

Joanna z bloga Liu Mulan odwiedziła Czajnikowy i zaparzyła nam Lao Ming Mastergrade Oolong z[...]

Herbaciarnia ANULA Piekary Śląskie

Herbaciarnia ANULA Piekary Śląskie, dane kontaktowe: telefon: 512 122 433 adres: Piekary Śląskie ul. Sienkiewicza[...]

Nowoczesne technologie w parzeniu herbaty

Czajniki elektryczne, których używamy na co dzień nie są idealne. Osoby starające się oszczędzać energię[...]

Rekord Guinnessa w parzeniu herbaty pobity!

10 stycznia 2016 roku w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazaliśmy na licytację zestawy herbat.[...]

Przepis na ciasto z Yerba mate, greeny z Yerba mate

Kolejny przysmak dla fanów Yerba Mate. Jak się okazuje, ostrokrzew paragwajski nadaje się nie tylko[...]

Jaką kawę najlepiej pić? Lepsza mleczna i z cukrem czy czarna?

Pojawienie się mleka i cukru w kawie miało za zadanie zagłuszyć nieprzyjemny smak goryczy i[...]

Jeden komentarz do: “Niebieska herbatka ze Ślazu Dzikiego

  1. Ula23 pisze:

    Kupiłam herbatę na męczący mnie suchy kaszel, ale również z ciekawości ze względu na jej barwę. I nie wiem, czy dobrze zaparzam ją. Pojawia się kolor niebieski, ale w dość szybko przechodzi w kolor lekko brunatny. Czy to tak ma być, czy w reakcji z „metalem” ( zaparzacz jest metalowy) ulega zmianie kolor?

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.