WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Znane są przypadki, gdy Europejczycy, u zarania swej herbacianej historii, palili herbatę w fajkach jak liście tytoniu. Wynikało to z niewiedzy. Z zupełnie innych przyczyn w Chinach, można znaleźć papierosy z herbatą, które są papierosami leczniczymi. Jest to relikt medyczny ponieważ, nie każdy wie, ale także w Europie swego czasu zalecano specjalne, ziołowe papierosy mające leczyć różne dolegliwości płucne, na przykład astmę. Obecnie stosuje się różne farmaceutyki, ponieważ palenie, nawet ziół, których dym zawiera lecznicze substancje, zawsze obarczone jest negatywnym wpływem na zdrowie.

Kiedy słyszymy o paleniu liści herbaty nasuwa nam się nieco niemądrze brzmiące pytanie, czy herbata zawiera nikotynę. Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca. Tak. Liście herbaty zawierają nikotynę.

Na drodze badań stwierdzono obecność nikotyny w różnych roślinach poza najbardziej znanym z tego tytoniem. Przede wszystkim zwrócono uwagę na rośliny psiankowate, czyli ziemniaki, pomidory, bakłażany i paprykę. Okazuje się, że zawartość nikotyny w tych warzywach może wynosić 2-7 g/kg. Nie jest to wiele, Można wręcz powiedzieć, że to ilości śladowe, zważywszy, że świeże liście tytoniu zawierają około 3% nikotyny.

Herbata oolong Formosa Dark Pearl Ciemna perła
Herbata oolong Formosa Dark Pearl Ciemna perła

W herbacie także stwierdzono obecność tej substancji. Badania skupiały się tutaj na herbacie czarnej, zielonej i oolong, wykazując stałą ilość nikotyny bez względu na rodzaj herbaty, co dowodzi, że substancja ta jest odporna na procesy jakim poddane zostają liście.

W Japonii natomiast przebadano herbaty różnych kultywarów porównując najpopularniejszą yabukitę z benifuki. Okazuje się, że bogatszy w kofeinę jest kultywar benifuki, stworzony do produkcji herbaty czarnej.

Ogólnie uzyskano wyniki od 11 do niemal 60 g/kg suchych liści. Choć znaleźć można także badania, które w suchej masie herbaty oznaczają nawet do niespełna 2 miligramów na kilogram. Te same badania dowodzą, że do naparu przedostaje się około połowa nikotyny przy 5 minutowym czasie parzenia.

Co ciekawe w Japonii istnieje nawet przepis regulujący maksymalną zawartość nikotyny w herbacie.

Czy fakt, że herbata zawiera nikotynę jest w jakikolwiek sposób problematyczny?

Uważa się, że nie. Nie dość, że relatywnie niewielka zawartość nikotyny w herbacie, przedostaje się do naparu połowicznie, to jeszcze wchłanianie przez żołądek jest zupełnie inne niż przez płuca. Nie jesteśmy więc w stanie ani poczuć jakiegokolwiek działania nikotyny z wypitej herbaty, a tym bardziej uzależnić się od niej. Nawet palenie herbaty nie zaspokoi głodu nikotynowego u palaczy. Potraktujmy to zatem bardziej jako ciekawostkę.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Quantitative validation of nicotine production in tea (Camellia sinensis L.) – Takashi Ikka, Hiroto Yamashita, Ikuya Kurita, Yasuno Tanaka, Fumiya Taniguchi, Akiko Ogino, Kazuya, Takeda, Nobuhiro Horie, Hiroshi Hojo, Fumio Nanjo, Akio Morita, Determination of the nicotine content of various edible nightshades (Solanaceae) and their products and estimation of the associated dietary nicotine intake – B Siegmund, E Leitner, W Pfannhauser, Determination of nicotine in tea (Camellia sinensis) by LC–ESI–MS/MS using a modified QuEChERS method – Claudia Thräne, Claas Isemer & Ulrich H. Engelhardt

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Poradnik: Jak zrobić dobrą mrożoną herbatę Ice Tea z Czarnej Herbaty domowym sposobem

Do zrobienia mrożonej herbaty użyjemy czarnej herbaty Ceylon, raczej nie polecam herbaty First Flush, raczej[...]

Herbata ziołowa Vilcacora. Koci Pazur właściwości, działanie

Vilcacora jest świetna na jesień, bo bardzo intensywnie wzmacnia odporność. Koci Pazur, bo tak też[...]

Herbata na jesienne wieczory, jak zrobić herbatę jesienną

Gdy tylko letnie upały i prażące słońce ustąpią miejsca deszczowi i wczesnym wieczorom, nasze myśli[...]

Rekord Guinnessa w parzeniu herbaty pobity!

10 stycznia 2016 roku w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazaliśmy na licytację zestawy herbat.[...]

3 rzeczy potrzebne do zaparzenia dobrej kawy

Przygotowanie idealnej kawy będzie wymagało precyzji i nie ma tu uniwersalnych przepisów. Każde ziarno potrzebuje[...]

Herbata Da Hong Pao: Herbata Oolong, Česká čajovna

Herbata Da Hong Pao oryginalnie pochodzi z gór Wuyi Shan, rośnie na przełęczą Dziewięciu Smoków.[...]

Czym różni się parzenie herbaty po turecku a herbata z samowara?

Technik parzenia herbaty jest wiele i trudno się spierać co do tego czy są poprawne[...]

Earl grey

Earl Grey to czarna herbata aromatyzowana olejkiem bergamotowym. Bez wątpienia jest to najsłynniejsza herbata aromatyzowana[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.