ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Znane są przypadki, gdy Europejczycy, u zarania swej herbacianej historii, palili herbatę w fajkach jak liście tytoniu. Wynikało to z niewiedzy. Z zupełnie innych przyczyn w Chinach, można znaleźć papierosy z herbatą, które są papierosami leczniczymi. Jest to relikt medyczny ponieważ, nie każdy wie, ale także w Europie swego czasu zalecano specjalne, ziołowe papierosy mające leczyć różne dolegliwości płucne, na przykład astmę. Obecnie stosuje się różne farmaceutyki, ponieważ palenie, nawet ziół, których dym zawiera lecznicze substancje, zawsze obarczone jest negatywnym wpływem na zdrowie.

Kiedy słyszymy o paleniu liści herbaty nasuwa nam się nieco niemądrze brzmiące pytanie, czy herbata zawiera nikotynę. Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca. Tak. Liście herbaty zawierają nikotynę.

Na drodze badań stwierdzono obecność nikotyny w różnych roślinach poza najbardziej znanym z tego tytoniem. Przede wszystkim zwrócono uwagę na rośliny psiankowate, czyli ziemniaki, pomidory, bakłażany i paprykę. Okazuje się, że zawartość nikotyny w tych warzywach może wynosić 2-7 g/kg. Nie jest to wiele, Można wręcz powiedzieć, że to ilości śladowe, zważywszy, że świeże liście tytoniu zawierają około 3% nikotyny.

Herbata oolong Formosa Dark Pearl Ciemna perła
Herbata oolong Formosa Dark Pearl Ciemna perła

W herbacie także stwierdzono obecność tej substancji. Badania skupiały się tutaj na herbacie czarnej, zielonej i oolong, wykazując stałą ilość nikotyny bez względu na rodzaj herbaty, co dowodzi, że substancja ta jest odporna na procesy jakim poddane zostają liście.

W Japonii natomiast przebadano herbaty różnych kultywarów porównując najpopularniejszą yabukitę z benifuki. Okazuje się, że bogatszy w kofeinę jest kultywar benifuki, stworzony do produkcji herbaty czarnej.

Ogólnie uzyskano wyniki od 11 do niemal 60 g/kg suchych liści. Choć znaleźć można także badania, które w suchej masie herbaty oznaczają nawet do niespełna 2 miligramów na kilogram. Te same badania dowodzą, że do naparu przedostaje się około połowa nikotyny przy 5 minutowym czasie parzenia.

Co ciekawe w Japonii istnieje nawet przepis regulujący maksymalną zawartość nikotyny w herbacie.

Czy fakt, że herbata zawiera nikotynę jest w jakikolwiek sposób problematyczny?

Uważa się, że nie. Nie dość, że relatywnie niewielka zawartość nikotyny w herbacie, przedostaje się do naparu połowicznie, to jeszcze wchłanianie przez żołądek jest zupełnie inne niż przez płuca. Nie jesteśmy więc w stanie ani poczuć jakiegokolwiek działania nikotyny z wypitej herbaty, a tym bardziej uzależnić się od niej. Nawet palenie herbaty nie zaspokoi głodu nikotynowego u palaczy. Potraktujmy to zatem bardziej jako ciekawostkę.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Quantitative validation of nicotine production in tea (Camellia sinensis L.) – Takashi Ikka, Hiroto Yamashita, Ikuya Kurita, Yasuno Tanaka, Fumiya Taniguchi, Akiko Ogino, Kazuya, Takeda, Nobuhiro Horie, Hiroshi Hojo, Fumio Nanjo, Akio Morita, Determination of the nicotine content of various edible nightshades (Solanaceae) and their products and estimation of the associated dietary nicotine intake – B Siegmund, E Leitner, W Pfannhauser, Determination of nicotine in tea (Camellia sinensis) by LC–ESI–MS/MS using a modified QuEChERS method – Claudia Thräne, Claas Isemer & Ulrich H. Engelhardt

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbaciarnia Czajnik Gliwice

Herbaciarnia Czajnik Gliwice kontaktowe: telefon: 889 002 445, adres: Gliwice, ul. Fredry 4

Dobre miejsce na herbatę

Kto zaraził Rafała herbatą, jak trafił do herbaciarni, śmieszne historie z herbatą w tle, czyli[...]

Herbata bezkofeinowa. Herbata bez teiny. Dekofeinizacja herbaty – jak to się robi?

Herbata bez kofeiny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które kochają herbatę, ale chcą uniknąć nadmiernego[...]

Herbata żółta. Czar żółtej herbaty

W Polsce Żółte herbaty są najmniej znane, dlaczego? Głównie tłumaczy się to ich wysoką ceną,[...]

Iwan Czaj – rosyjska „herbata” (Wierzbówka kiprzyca)

Iwan czaj to napój przygotowywany z liści wierzbówki kiprzycy. Nie jest to wbrew nazwie herbata,[...]

Herbata Matcha, właściwości, parzenie, historia

Samo zaparzenie herbaty Matcha może być dużo prostsze. Do przygotowania naparu potrzebujemy specjalnej miski zwanej[...]

Cruz De Malta, Amanda, Rosamonte: Test Argentyńskich Yerba Mate

Cruz De Malta, Amanda, Rosamonte - Test Yerba Mate. Porównanie trzech najpopularniejszych na polskim rynku[...]

Herbaciarnia Czarka Kraków

Herbaciarnia Czarka Kraków dane kontaktowe: telefon: 12 422 93 82, 606 97 25 34, adres:[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.