Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Czy herbata może pomóc przy bólach menstruacyjnych to zagadnienie, które nie tylko powinno zainteresować kobiety. Również panowie, mogą okazać się pomocni proponując herbatę lub ziołowe herbatki swoim partnerkom podczas ich trudnych dni. Tym bardziej, że ból menstruacyjny może mieć inne, dodatkowe objawy, w tym mdłości, bóle głowy, oraz wahania nastroju i rozdrażnienie.

Bóle menstruacyjne, co warto powiedzieć dla porządku, wynikają ze skurczy macicy podczas okresu, mogą towarzyszyć młodej kobiecie już nawet od pierwszej miesiączki, najbardziej jednak dotyczą pań do 25 roku życia. Na silne bóle menstruacyjne skarży się nawet 75% kobiet w tym wieku. Dodać trzeba, by nikt nie bagatelizował tej przypadłości i sprowadzał ją do zwykłego dyskomfortu, że silniejsze bóle menstruacyjne postrzega się wręcz jako chorobę, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymaga wsparcia farmaceutycznego.

Herbata zielona cytrynowa 50g
Herbata zielona cytrynowa 50g

Dla pań, którym comiesięczne skurcze dokuczają mniej i skłonne są raczej unikać farmaceutyków, zalecić można herbatę lub ziołową herbatkę.

Najlepsza herbata na bóle menstruacyjne

Wśród najpopularniejszych naparów ziołowych wyliczyć można liść maliny, miętę lub rumianek. Nie każdy jednak wie, że pomóc może także herbata przez duże „H”.

Przeprowadzono badania w Szanghaju na grupie ponad tysiąca kobiet skarżących się na bolesne miesiączki. Kobiety te piły herbatę zieloną i oolong. Okazuje się, że potwierdziły one skuteczność picia herbaty w redukcji bolesnych skurczów. Zwłaszcza herbata zielona dawała dobre efekty.

Picie zielonej herbaty podczas trudnych dni jest wskazane nie tylko dlatego, że może łagodzić bóle, ale również dzięki szeregowi właściwości pomocnych w tych dniach. Herbata zielona pomaga utrzymać nawodnienie oraz odpowiedni poziom żelaza i hemoglobiny. Pomaga także utrzymać dobry nastrój dzięki właściwościom odprężającym i uspokajającym. Nie bez znaczenia jest też fakt, że picie zielonej herbaty często traktowane jest jako alternatywa dla kawy, która z powodu dużej zawartości kofeiny może wręcz wzmacniać skurcze.

Warto więc polecić kobietom herbatę, zwłaszcza zieloną podczas bolesnego okresu. Można nią zastąpić kawę, można wspomóc nią inną kurację. Z całą pewnością nie ma przeciwskazań jeśli, jak ze wszystkim, nie przesadzimy.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Association of tea drinking and dysmenorrhoea among reproductive-age women in Shanghai, China (2013-2015): a cross-sectional study – Xiaoyu Zhang, Rongrong Zhang, Dan Chen, Rong Huang, Ying Tian, Ping Zhang, Jun Zhang, Shanghai Birth Cohort

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.