ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Czy zapisujecie swoje spostrzeżenia na temat herbaty? Czy warto je zapisywać i jak najlepiej to robić?

Wszyscy odwiedzający Czajnikowego zgodzą się, że herbat jest bardzo dużo. Czarne, czerwone, zielone, niebieskie, białe, ziołowe… a w każdym rodzaju wiele mniej lub bardziej znanych gatunków. Jeśli dodatkowo uwzgędnimy pochodzenie, zbiór, rok zbioru, dystrybutora, ogród herbaciany, sklep, wiele wersji nazwy, uświadomimy sobie, jak rozległe jest herbaciane uniwersum. Im więcej wiemy o herbacie, tym temat staje się bardziej skomplikowany. Jak mamy to wszystko spamiętać?

Zapisywanie herbaty

Pomysł oczywisty: zapisywać, robić notatki. Czy warto? Zdecydowanie tak. W ten sposób nauka herbaty będzie bardziej efektywna i usystematyzowana. Poza tym, nie musimy martwić się o to, że zaraz zapomnimy o zdegustowanej przez nas herbacie. Jest jeszcze jedna zaleta zapisywania swoich wrażeń i spostrzeżeń – jeśli znajdziemy najlepsze według nas parzenie, możemy je w każdej chwili odtworzyć, bez obawy, że coś nam umknęło. Również działa to w drugą stronę: jeśli to, co zaparzyliśmy nam nie posmakuje, możemy omijać popełnione błedy.

Co warto notować podczas parzenia herbaty?

O tym każdy powinien zdecydować sam, bo każdy w herbacie szuka czegoś innego. Dobrze mieć zanotowaną nazwę herbaty, jej rodzaj, pochodzenie, zbiór i rok zbioru. To na początek.

Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?
Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?

Gdy parzymy herbatę, możemy zapisać w jaki sposób ją przygotowaliśmy oraz jakich naczyń użyliśmy. Ilość i temperatura wody, ilość suszu, ale także to jak herbata wyglądała i pachniała przed, w trakcie i po parzeniach mogą być kolejną użyteczną informacją. Pozwoli nam ona porównać później ze sobą tą samą herbatę z różnych sklepów i wywnioskować, czy przepłacamy, czy może właśnie nabyliśmy dobrą herbatę za rozsądną cenę.

Nie zapominajmy o smaku zaparzonej herbty. Istnieją ogólne wskazówki odnoszące się do opisywania smaku i aromatu herbaty. Można się nimi kierować, lub szukać własnych określeń, tak by daną herbatę szybko identyfikować.

Sprawdź tekst dotyczący standardów oceniania herbaty przygotowany przez redakcję Czajnikowy.pl.

Na koniec możemy zanotować czy herbata nam smakowała. Co jest przecież ważne, a dodatkowo przydaje się, gdy próbujemy dużą ilość herbat lub gdy testujemy różne metody parzenia.
Dołączenie do naszego opisu zdjęć jest także fajnym pomysłem.

Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?
Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?

Jak zapisywać notatki dotyczące herbaty?

Całkiem sporo informacji do zapisania się zebrało, prawda? Jak temu podołać? Najprościejm zapisując w jakimś notatniku, zeszycie lub w wersji elektronicznej. Coraz popularniejsze stają się też blogi herbaciane, które traktują właśnie o parzeniach i wrażeniach z parzenia herbaty. Czytanie takich relacji jest ciekawe i może nas wiele nauczyć. Również wiele osób pozytywnie zakręconych w herbatę, często podpowie nam co możemy zmienić lub ulepszyć, tak by znaleźć jeszcze lepszy lub ciekawszy smak.

Można również pobrać jedną z dostępnych aplikacji “herbacianych” i mieć ją u siebie w telefonie czy tablecie. One podpowiedzą same co zapisać i jest są dość wygodne w obsłudze.

Aplikacja Tea (Metosphere), Android

Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?
Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?

Aplikacja “Tea/Herbata” od Metosphere na Androida (dostępna w wersji płatnej i bezpłatnej) zapyta nas o nazwę, typ herbaty, naszą ocenę (przyznajemy gwiazdki od 1 do 5), oraz dodatkowe informacje takie jak producent, czas i temperatura parzenia, czy jest to herbata sypana czy torebkowa, kraj pochodzenia oraz cenę. W wersji płatnej mamy też możliwość załączenia zdjęcia, przeszukiwania herbat innych użytkowników czy wpisywania herbaty poprzez skanowanie kodu kreskowego. Natomiast po dodaniu kilku herbat, na głównej stronie naszej aplikacji zobaczymy nasz własny ranking uporządkowany według gwiazdek.

Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?
Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?

Zalety robienia notatek o herbacie

Jak już wspomniałam wcześniej: zapisywanie, wspomaga naszą naukę herbaty. Mając zapiski pod ręką, możemy je przejrzeć w każdym momencie. Prowadzenie “zapisków” sprawia, że skupiamy się na charakterystycznych cechach herbaty oraz mobilizuje nas do eksperymentowania. Dzięki usystematyzowaniu, możemy porównywać ze sobą herabty, sklepy, herbaciarnie. Jesteśmy również pewni, że żadne “najlepsze” parzenie nie popadnie w zapomnienie. Jeśli zdecydujemy się nasze wrażenia upublicznić, zachęcamy innych do spróbowania herbaty i eksperymentowania.

Sama od jakiegoś czasu zapisuję swoje wrażenia z wyjść do herbaciarni. Ważna jest cena, ilość i jakość herbaty, ale też znajomość podstawowych zasad parzenia herbaty podawanej w danym miejscu.

Nieważne czy będzie to krótki i zwięzły zapis dwuzdaniowy, rozbudowany opis opatrzony zdjęciami czy rysunkami albo zwykła lista-ranking. Nasz herbaciany dziennik będzie stanowił wspaniałą dokumentację naszej podróży, naszych błędów, sukcesów i odkryć. Miło będzie zobaczyć po pewnym czasie jak wyrabiał się nasz herbaciany gust, jak wiele czarek herbaty wypiliśmy i jak nadal mało o niej wiemy.

Na koniec: oczywiście każdy z nas jest inny i wielu osobom zapisywanie, po prostu nie jest do niczego potrzebne. To jest właśnie najfajniejsze w herbacie – każdy ma na nią swój własny sposób.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Szlachetna herbata produkowana z udziałem koników polnych

Na Tajwanie istnieje owad z rodziny koników polnych, którego wdzięczna łacińska nazwa brzmi Jacobiasca formosana.[...]

Yerba mate CBSe, opinie

Yerba mate CBSe nie ma szczególnie długiej tradycji w porównaniu z dinozaurami yerbowego rynku, tym[...]

Herbata w Korei

Latem herbatę pija się z reguły na zimno, zamiast wody. W restauracjach często herbata, czy[...]

Czym różni się kofeina od teiny

Odpowiedź na pytanie czym różni się kofeina od teiny jest bardzo prosta: teina pochodzi z[...]

Yerba mate a Indianie i ich zwyczaje

Yerba mate była znana u Indian pod nazwą "ca-a", co w ich języku znaczyło roślinę,[...]

W czym parzyć herbatę? Graty do herbaty

Na rynku dostępne są dziesiątki czajników, czarek, filiżanek, ale także bardziej zaawansowane sprzęty do parzenia,[...]

1 Comments

Herbata biała

Herbata biała to jedna z najdroższych i najmniej przetworzonych odmian herbat. Pochodzi z rośliny Camellia[...]

Przystanek Śniadanie Katowice

13 kwietnia Czajnikowy.pl parzył herbatę na Pierwszym Przystanku Śniadanie (Katowice). Dla naszych gości przygotowaliśmy herbatę[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.