WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Wielu z Was zapewne pilnuje kaloryczności posiłków i zadawało sobie nie raz pytanie, czy herbata ma w ogóle jakieś kalorie i czy trzeba je uwzględniać w swojej diecie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że niska kaloryczność herbaty wiąże się z tym, że mówimy tutaj o naparze, czyli o wodzie, w której rozpuściła się pewna część substancji rozpuszczalnych z liści herbacianych.

Woda stanowi przeszło 99% naparu herbacianego, a jako taka kalorii nie posiada. Sprawdźmy, co na ten temat mówi USDA, czyli Amerykański Departament Rolnictwa prowadzący dokładną bazę wszelkich produktów spożywczych wraz z ich wartościami odżywczymi. Na to źródło powołuje się wiele tekstów, jakie możecie znaleźć nie tylko w temacie herbaty. Jest tam ponadto wyszczególnione wiele ciekawych rodzajów herbaty.

Herbata – ile kalorii?

Podawać będziemy kaloryczność 100 ml napoju.

  • Herbata czarna posiada 1 kcal, z głównych składników wymienia się tutaj 0,3g węglowodanów.
  • Herbata zielona według USDA zawiera również 1 kcal, ale nie posiada węglowodanów, za to ma 0,22g białka.
  • Oolong – znów 1 kcal i tym razem 0,15g węglowodanów
  • Herbata biała – poniżej 1 kcal za to 0,42g węglowodanów.
  • Znajdziemy tu także herbatę matcha. Ta, jeśli spojrzymy na wartości samego proszku herbacianego to w 100g ma aż 300 kcal i 100g białka. Kiedy jednak sprawdzimy wartości naparu okazuje się, że ma 2 kcal.

A co z naparami ziołowymi?

Także znajdziemy takie informacje w bazie USDA. Napar z hibiskusa wcale nie ma kalorii, rooibos za to ma podobnie jak herbata 1 kcal i 0,2g węglowodanów. Wiele innych ziół takich jak mięta czy rumianek również nie wykazuje kaloryczności.

Ile kalorii ma yerba mate?

Ciekawie rzecz ma się z yerba mate. Znaleźć tutaj możemy kilka jej marek i postaci o różnej zawartości substancji odżywczych. Wygląda jednak na to, że jest to najbardziej kaloryczny napar spośród wymienionych. W 100g suszu mate znajdujemy nawet 167 kcal i 33g węglowodanów, czyli mniej niż matcha. Napar według różnych źródeł nie ma więcej niż 10 kcal w 100 ml i tym wynikiem wygrywa z wcześniej wymienionymi.

Oczywiście na kaloryczność herbaty wpływają różne dodatki jakie zastosujemy. Aby policzyć kalorie herbaty z mlekiem czy miodem wystarczy odszukać kaloryczność tych dodatków i dodać do herbaty. Zwykle wystarczy przeczytać te informacje na opakowaniu.

Przykładowo herbata w stylu indyjskim z mlekiem i cukrem oraz korzennymi przyprawami posiada aż 50 kcal, 1,58g białka, 0,98g tłuszczu i 8,97g węglowodanów. Zauważmy, że mleko i woda są tutaj zastosowane w proporcji pół na pół.

Herbata – rozwiązanie dla odchudzających się

Możemy zatem uspokoić trzymających dietę, herbata bez dodatków jak i napary ziołowe ma kaloryczność na bardzo niskim poziomie. Można ją spokojnie pominąć obliczając swoją dietę. Mamy nadzieję, że ta garść informacji okaże się przydatna.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Po więcej szczegółów zapraszamy do: www.usda.gov

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czym jest mate green? Yerba mate na europejski rynek

Mate green to, można by powiedzieć, piąty rynek mate i piąty jej rodzaj mate. Nie[...]

Co wpływa na jakość parzenia herbaty?

Parzenie to proces rozpuszczania zawartych w herbacianych liściach substancji rozpuszczalnych w wodzie. Jak w wielu[...]

Matcha: esencja herbaty

Matcha w ciągu dekady stałą się najmodniejszą z herbat i podstawowym składnikiem wielu sezonowych napojów[...]

Historia kultury picia herbaty w Czechach. Jak powstały herbaciarnie w Polsce?

Z czym kojarzą się nam Czechy? Jeśli chodzi o kuchnię to przede wszystkim ze słynnymi[...]

Przepis na Yeti. Yerba mate na mleku. Yerba prażona z mlekiem.

Yeti, bo tak nazwaliśmy napój na bazie Yerba mate prażonej miodowo-karmelowej i mleka, od lat[...]

1 Comment

Herbata w Iranie. Historia perskiej herbaty

Pierwsze krzewy herbaciane pojawiły się w Iranie w 1901 roku, po tym gdy irański ambasador[...]

Ile kosztuje przygotowanie herbaty w domu: koszt wody i jej zagotowania

Zastanawialiście się ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody z kranu, aby przygotować herbatę? A ile[...]

Matcha zielona herbata. Herbata odmładzająca z Japonii

Matcha to sproszkowana zielona herbata. Matcha to tradycyjna zielona herbata japońska produkowana z herbaty Tencha.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.