Badanie przeprowadzone przez naukowców pokazało, że osoby z zespołem Downa, które przez rok przyjmowały EGCG (obecne w zielonej herbacie) miały lepszą zdolność do zapamiętywania i rozpoznawania wzorców, samokontroli oraz wykonywania codziennych czynności życiowych.

EGCG

To galusan epigallokatechiny, bardzo silny przeciwutleniacz, który należy do flawonoidów i może stanowić nawet 1/3 suchej masy zielonej herbaty.

Badanie dotyczące przyjmowania EGCG przez osoby z zespołem Downa

84 osoby z zespołem Downa w wieku od 16 do 34 lat, podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa była kontrolna (podawano im placebo), drugiej podawano w tabletkach EGCG. 3 razy w tygodniu badani brali udział w ćwiczeniach umysłowych, a następnie po upływie roku sprawdzono ich zdolności w 24 kategoriach.

Zielona herbata może poprawiać zdolność myślenia u osób z zespołem Downa
Zielona herbata może poprawiać zdolność myślenia u osób z zespołem Downa

W 21 zadaniach obie grupy nie różniły się znacząco. Natomiast 3 ćwiczenia wypadły korzystnie dla osób, którym podawano galusan epigallokatechiny:

Badani, którzy przyjmowali EGCG mieli lepszą zdolność:

  • zapamiętywania i rozpoznawania wzorców,
  • samokontroli (tzn. lepiej potrafiły przestrzegać zalecenia naukowców, a nie kierowały się instynktem – np. proszono, żeby gdy zobaczą kota powiedziały, że to pies)
  • oraz wykonywania codziennych czynności życiowych.

Opis badania został opublikowany w fachowym piśmie The Lancet Neurology, jednocześnie należy nadmienić, że badanie przeprowadzono na małej liczbie uczestników, a efekty dobrego działania EGCG utrzymywały się jeszcze przez pół roku. Przestrzega się jednak przez samoleczeniem osób z zespołem Downa lub ich opiekunów. Chociaż oczywiście filiżanka zielonej herbaty dziennie nie zaszkodzi!

Źródło: ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/behindtheheadlines/news/2016-06-08-green-tea-extract-boosts-mental-ability-in-people-with-downs/

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.