ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Wiele już razy poruszaliśmy ten temat na łamach czajnikowy.pl. Okazuje się, iż dobrze się dzieje, że co jakiś czas podejmujemy na nowo już raz poruszone tematy i rewidujemy je, ponieważ rozwija się świat informacji i nauki, oraz my sami także się rozwijamy.

Co do herbaty pu-erh, która zdecydowanie jest popularna jako „pogromca tłuszczu”, trzeba przyznać, że jej właściwości odchudzające są dość dobrze znane i przebadane. Mimo to sporo jest niedomówień i niejasności związanych z tematem herbat czerwonych. Ogólnie uważa się i szeroko powtarza, że herbata ta może dać odchudzające efekty u 88% badanych. Tracili oni od 3 do nawet 10 kilogramów w ciagu miesiąca. Źródłem tej wiedzy były badania przeprowadzone we Francji. Zarówno my, w publikacjach czajnikowy.pl jak i wielu innych powoływało się na te źródła. Notatka o tym pojawiła się także w popularnej encyklopedii internetowej. Wiele osób potwierdzało te badania. Wciąż dostępne są na różnych blogach i w książkach zwierzenia osób, które osiągnęły efekty tego typu. Same badania jednak zniknęły.

Nie wiadomo czy zostały podważone czy autorzy się z nich wycofali. Niektórzy twierdzą nawet, że nigdy nie istniały i że wszystko to zmyślono na potrzeby rozreklamowania cudownej herbaty. Podobno pierwszy raz pojawiły się te rewelacje na łamach pewnego około-medycznego czasopisma w 1999 roku.

Herbata czerwona pu-erh porzeczkowa jeżynowa
Herbata czerwona pu-erh porzeczkowa jeżynowa

Czy herbata czerwona sprzyja szybkiej utracie niepotrzebnych kilogramów?

Dostępne obecnie badania naukowe nie potwierdzają aż tak oszałamiających wyników. Pojawiają się spore spadki masy ciała (jak na picie herbaty bez zmiany diety oraz poziomu aktywności), lecz nie sięgają one 10 kg.

Głosy przeciwne tak wielkiemu potencjałowi odchudzającemu herbat czerwonych wyliczają, że gram tłuszczu to około 7 kcal, oznacza to, że „zrzucenie” 10 kg w ciagu miesiąca oznacza ubytek przeszło 2300 kcal dziennie, a ta wielkość sięga dziennemu zapotrzebowaniu na kalorie w ogóle. Zauważmy jednak, że nawet w tych tajemniczych badaniach, nie sugerowano, że osoba mająca niewielką nadwagę straci 10 kg. Mowa tam była o osobach otyłych, których codzienne spożycie kalorii było znacznie wyższe. Ubytek masy był proporcjonalny do stanu początkowego. Ci, którzy planowali dzięki herbacie zrzucić parę kilo często bywali rozczarowani, ponieważ nie zrzucali obiecanych 10 kg, nie zwracając uwagi na to, że wcale nie mieli tyle do zrzucenia. Bardziej prawdopodobny jest raczej ten dolny próg 3 kg jeśli nie mówimy o osobach bardzo otyłych.

Badania obecnie dostępne podają wielkości powyżej jednego kilograma jako pewne. Wynik ten, niezbyt zdumiewający, dotyczy osób, które nie zmieniły niczego w swoim życiu, które nota bene doprowadziło ich do nadwagi, poza dodaniem do diety herbaty czerwonej.

Ważną kwestią jest fakt, że wiele osób rozpoczynając jakąś dietę, same z siebie zaczynają także poprawiać swoje inne nawyki, zmieniają skład swych posiłków oraz rozpoczynają aktywność fizyczną. Sądzę, że to może tłumaczyć lepsze rezultaty u osób opisujących swoje odchudzanie herbatą pu-erh niż wskazywałyby na to badania naukowe.

Co więcej, przy diecie pu-erhowej zaleca się zastąpienie tą herbatą innych napojów. Jest to jednak zmiana diety ponieważ osoby nawet odżywiające się zdrowo pijają różne kaloryczne napoje jak chociażby soki i jogurty, zaś osoby mniej zwracające na to uwagę mają często w swej diecie napoje słodzone, gazowane oraz alkohol, którego również podczas diety pić nie wolno. Te niepotrzebne kalorie są ważne przy ogólnym spojrzeniu na sprawę.

Jak więc by nie było z naukowymi dowodami, dysponujemy relacją wielu osób, którym herbata czerwona przyniosła znaczne rezultaty, zaś obecny stan badań także mówi o wielkim potencjale diety herbacianej.

Herbata pu-erh:

  • przyśpiesza spalanie tłuszczu,
  • ogranicza tworzenie nowej tkanki tłuszczowej,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • poprawia florę bakteryjną jelit, co przez lepsze trawienie i przyswajanie również pośrednio ma wpływ na masę ciała, a bezpośrednio na zdrowie.

Wierzymy więc tym, którzy opisują stracone kilogramy bo poza herbatą czerwoną i jej dowiedzionemu działaniu miały miejsce zapewne inne sprzyjające odchudzaniu zmiany w życiu.

Wierzymy naukowcom, którzy podają dużo skromniejsze wyniki niż te wielokrotnie powtarzane w ostatnich latach, ponieważ trudno im nie wierzyć skoro kilka niezależnych badań wykazało spadki masy ciała do 1,3 kg miesięcznie.

Herbata czerwona pu-erh Mini Beeng Cha Black 5 szt.
Herbata czerwona pu-erh Mini Beeng Cha Black 5 szt.

Wierzymy także, że nieporozumienia jakie krążą wokół herbat pu-erh i ciągle powtarzane, przesadzone opinie o jej efektach odchudzających nie wyniknęły ze złej woli. W końcu gdy pojawiają się jakieś publikacje podparte naukowo chętnie je cytujemy i powtarzamy, nawet gdy samo źródło tajemniczo zniknie.

Wierzymy wreszcie, że wiele osób zainspirowanych obietnicą utraty kilogramów skorzystało na diecie pu-erhowej zrzucając nieco zbędnych kilogramów i poprawiając florę bakteryjną jelit oraz zmieniając na lepsze swoje codzienne nawyki.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Po więcej szczegółów zapraszamy do: The mechanisms of weight-cutting effect and bioactive components in Pu-erh tea; Xiao-Jv Zou, Yi-Hong Ding, Bin Liang; Pu-erh tea down-regulates sterol regulatory element-binding protein and stearyol-CoA desaturase to reduce fat storage in Caenorhaditis elegans; YiHong Ding, XiaoJu Zou, Xue Jiang, JieYu Wu, YuRu Zhang, Dan Chen, Bin Liang; Polyphenol – and Caffeine-Rich Postfermented Pu-erh Tea Improves Diet-Induced Metabolic Syndrome by Remodeling Intestinal Homeostasis in Mice; Xiaoyu Gao, Qiuhong Xie, Ping Kong, Ling Liu, Sheng Sun, Boyu Xiong, Baojia Huang, Liang Yan, Jun Sheng, Hongyu Xiang; Reduction of body fat and improved lipid profile associated with daily consumption of a Puer tea extract in a hyperlipidemic population: a randomized placebo-controlled trial; Gitte S Jensen, Joni L Beaman, Yi He, Zhixin Guo and Henry Sun; The Ultimate Tea Diet – Mark Skra „Dr.Tea”

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Degustator herbaty – analiza sensoryczna (część 1)

Sensorysta to dość mało znany zawód. Niewielu jest także samych sensorystów, a tak na dobrą[...]

Wegetariański burger z Yerba mate i herbatą, przepis

Sezon grillowy otwarty! Oto najlepszy przepis na burgery z soczewicy z Yerba mate. Przygotowanie wegetariańskich[...]

Yerba mate cedron

Yerba Mate: Cedron. Zioło pochodzące z ameryki łacińskiej dodawane często do mieszanej yerba mate con[...]

Herbata mleczny oolong. Milk oolong

Herbata i mleko? Nie wszystkim to odpowiada i jak mogliśmy ostatnio przeczytać, również wpływa na[...]

1 Comments

Co zawiera herbata? Skład herbaty

Najbardziej aktywnymi składnikami herbaty są proantocyjanidyny, czyli łańcuchy polimerowe flawonoidów. Natomiast najpopularniejszym rodzajem flawonoidów są[...]

Badania herbaty 2020: picie herbaty przynajmniej 3 razy w tygodniu pozwala cieszyć się długim i zdrowym życiem

Badanie przeprowadzone na ponad 100 000 uczestników (którzy nie przechodzili zawału serca, udaru mózgu lub[...]

Herbata po libańsku, przepis na herbatę po libańsku

Herbata libańska nie jest bardzo oryginalna, ale bardzo smaczna, aromatyczna i rozgrzewająca. Przepis na herbatę[...]

Herbaciarnia Fanaberia Tea Garden Katowice

Herbaciarnia Fanaberia Tea Garden Katowice dane kontaktowe: telefon: 32 200 01 67, adres: Katowice, skrzyżowanie[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.