Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Herbata Da Hong Pao to wyśmienity oolong wysokiej fermentacji o specyficznych, skręconych, ciemnych listkach. Jego nazwa oznacza wielką czerwoną szatę, co w Chinach odnosiło się do zwyczaju odznaczania najlepszego studenta na roku czerwoną szatą w dniu zakończenia szkoły. Ma to symbolizować wyjątkową jakość tej herbaty. Herbata Da Hong Pao oryginalnie pochodzi z gór Wuyi Shan, rośnie na przełęczą Dziewięciu Smoków. Oryginalne słynne cztery krzewy rosną na niedostępnej skale. Mieszkający nieopodal mnisi za pomocą bębenka wyszkolili małpy, które zbierały liście z niedostępnych krzewów na wysokiej skale. Prawdopodobnie jest to jednak wymyślona historia mająca podnieść rangę tej herbaty. Rzeczywiście mnisi zbierali liście z czterech słynnych krzewów, lecz używali do tego długich drabin.

Herbata oolong Da Hong Pao Oolong
Herbata oolong Da Hong Pao Oolong

Da Hong Pao jest jedną z najdroższych herbat świata. Gdy przed objęciem czterech krzewów, z których pochodziła, ścisłym rezerwatem, produkowano jej jedynie 100g rocznie, osiągała cenę 1,25 mln dolarów za kilogram. Teraz zbiory są już niemożliwe więc cała produkcja pochodzi z uprawianych w innych miejscach szczepów pobranych z oryginalnych drzewek.

Legenda o herbacie Da Hong Pao

Pewnego dnia cesarzowa ciężko zachorowała, a zrozpaczony cesarz szukał leku w całym kraju obiecując ogromną nagrodę dla tego kto zdoła wyleczyć jego żonę. Żadne medykamenty i próby jednak nie skutkowały. Przypadkiem okazało się, że cesarzowa poczuła się lepiej po wypiciu herbaty z Przełęczy Dziewięciu Smoków. Wkrótce herbata ta uleczyła cesarzową całkowicie, a uradowany cesarz kazał przystroić cztery słynne krzewy kosztownymi, czerwonymi płaszczami nadając tym samym nazwę herbacie.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.