ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Honeybush, czyli miodokrzew to świetny sposób na przeziębienie, a w lecie przygotowany na zimno daje orzeźwienie. Może być podawany dzieciom bo nie zawiera kofeiny, a jest bogaty w witaminy.

Pochodzenie Honeybusha

Tak samo jak Rooibos, do którego Honeybush jest podobny, jest to roślina pochodząca z południowej Afryki z okolic Kapsztadu i tylko tam rośnie. Nie udało się jej nigdzie indziej wyhodować. To jedyne miejsce gdzie krzew ten naprawdę dobrze się czuje. Z tego powodu praktycznie się go nie uprawia. Większość asortymentu dostępnego na rynku to dziko rosnący Honeybush, zbierany przez miejscową ludność. Honeybush jest rośliną z rodziny Cyclopia. Istnieje kilka roślin z tej rodziny, które nadają się do przygotowania naparu. Czysty Honeybush powinien mieć większe listki i grubsze łodygi od Rooibosa. Jest szereg rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę określając jego jakość, ale susz, który trafia na nasz rynek jest wiele razy przebadany więc my jako konsumenci nie musimy się już tym przejmować. W sprzedaży dostępne są także mieszkanki z dodatkami owoców, roślin i kwiatów.

Herbata honeybush zielony naturalny organic organiczny
Herbata honeybush zielony naturalny organic organiczny

Honeybush: parzenie i sposób podania

Honeybusha tak jak Rooibosa najwygodniej jest parzyć w papierowym filtrze. Susz jest bardzo drobny, co sprawia że wszelkiego rodzaju zaparzacze mogą się nie sprawdzić. Filtr zapewnia cyrkulację wody, a zarazem jest odpowiedni do tak drobnych ziół. Zalewamy Honeybusha wrzątkiem, chociaż można go nawet podgotować parę minut. W odróżnieniu od Rooibosa jest to roślina, która troszeczkę słabiej się parzy. Stąd wydłużony czas parzenia do około 10 minut. Uzyskany napar jest przyjemnie brązowy. Aromat jest jeszcze bardziej miodowy niż w przypadku Rooibosa. Wyjaśnia to pochodzenie nazwy Honeybush – miodokrzew afrykański.

Powszechnie Honeybusha pija się z mlekiem i cukrem. Na pewno warto spróbować takiego sposobu podania, szczególnie przy wersjach gotowanych.

Herbata rooibos honeybush relaksująca bez aromatów
Herbata rooibos honeybush relaksująca bez aromatów

Honeybush: właściwości zdrowotne

Działanie zdrowotne Honeybusha jest bardzo zbliżone do Rooibosa z uwagi na pokrewieństwo między tymi krzewami. Rooibos nie ma jednak aż tak rozkurczających właściwości jak Honeybush. Honeybush bardziej odpręża i rozkurcza mięśnie. Pozwala złagodzić bóle brzucha związane z trawieniem. Świetnie nadaje się do zwalczania bólów menstruacyjnych, łagodzi również nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą. Właściwości te powodują, że jest to roślina polecana szczególnie dla kobiet. Dodatkowo Honeybush łagodzi kaszel, zalecany jest przy wszelkiego rodzaju infekcjach gardła.

Historia Honeybusha

Historia Honeybusha nie jest długa i wiąże się z Holendrami, którzy brali udział w handlu herbatą. Należy zwrócić uwagę, że mowa o czasach,w których aby coś przywieść z Chin do Europy trzeba było opłynąć Afrykę dookoła. Nie istniały wtedy jeszcze dzisiejsze drogi morskie.

Miodokrzew honeybush - herbatka bez kofeiny, dobra dla dzieci i nie tylko
Miodokrzew honeybush – herbatka bez kofeiny, dobra dla dzieci i nie tylko

Na samym czubku Afryki zaczęto lokalizować składy i magazyny. Dzięki temu na początku XIX wieku zaczęło rozwijać się miasto Kapsztad. Zauważono, że okoliczna ludność pija Honeybusha i zaczęto go przywozić do Europy. W taki oto sposób trafił on na nasz kontynent.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czerwona herbata pu-erh sheng czy shu: surowa czy gotowana – różnice

Najlepsze herbaty surowe powinny być leżakowane kilkanaście lat i jest to coś, co każdy koneser[...]

2 Comments

Najlepsza herbata na depresję

Herbata zielona pozwala medytować w spokoju setkom mnichów buddysjkich. Otwiera umysł i relaksuje ciało. L-teanina[...]

Kenia – herbata kenijska. Historia uprawy herbaty

Pierwsze plantacje powstały herbaciane w 1918 roku, a ich powodzenia skłoniło innych rolników do uprawy[...]

Leczenie herbatą. Naturalne remedia tradycyjnej medycyny chińskiej. Recenzja książki

Sto sześćdziesiąt stron podzielono na dwie części. W pierwszej możemy poczytać co nieco o samej[...]

1 Comments

Święto Herbaty 2013. Będziemy tam!

Będziemy na Święcie Herbaty w Cieszynie 6 lipca 2013 r. To już kolejny rok, kiedy[...]

Czy warto parzyć kawę metodą cold brew? Wady

Fala ekscytacji metodą cold brew przelewa się przez Polskę z coraz większą siłą. Trudno nie[...]

Mrożona Herbata Ice Tea z Yerba Mate jak Piwo

Do szklanki wsypujemy 1 dużą łyżkę Yerba Mate, dodajemy lód i zalewamy zimną wodą. Czekamy[...]

Portugalska herbata. Herbata z Azorów

Pierwsze swoje własne plantacje herbaciane Portugalczycy założyli jednak nie na Azorach lecz w Brazylii, w[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.