WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Herbata nie podnosi poziomu cholesterolu. Cholesterol występuje w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i jedynie w niewielkiej ilości w produktach roślinnych. Samo picie herbaty nie może go dostarczać zwłaszcza, że substancja ta słabo rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie trudno jej szukać we wszelakich naparach.

  • Część cholesterolu powstaje w naszym ciele i tutaj już możemy rozpatrywać ewentualnie czynniki, które mogłyby zwiększać lub zmniejszać jego produkcje. Osobną kwestią jest także to jaki wpływ na metabolizm cholesterolu mogą mieć składniki zawarte w diecie.
  • Z opublikowanej w 2020 roku meta analizy badań wynika, że polifenole zawarte w zielonej herbacie mogą znacząco obniżać poziom tak zwanego złego cholesterolu LDL we krwi. Obniżony zostaje też poziom ogólny cholesterolu, lecz spożycie zielonej herbaty zdaje się nie mieć wpływu na poziom dobrego cholesterolu HDL. Co ciekawe porównywalnie dobre efekty uzyskano zarówno u pacjentów z normalną masą ciała jak i z nadwagą.
  • Szczególną uwagę zwraca się na jeden z najaktywniejszych i najważniejszych polifenoli EGCG. Jest on dość dobrze przebadany i to jemu przypisuje się w dużej mierze dobroczynne właściwości prozdrowotne.
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g

Jaki wpływ na zdrowie ma cholesterol?

  • Cholesterol to lipid, który znajduje się w komórkach naszego ciała naturalnie. Dostarczany jest z pożywieniem, ale też produkowany przez organizm, głównie w wątrobie. Niezdrowa dieta może spowodować zbyt wysoki poziom cholesterolu co z kolei może być przyczyną wielu chorób.
  • Cholesterol nie powinien nam się kojarzyć z czymś jednoznacznie negatywnym. Nie bez powodu dzielimy go na dobry i zły czy raczej ten o wysokiej gęstości i niskiej. Złe skutki podwyższonego poziomu cholesterolu LDL, czyli złego, to przede wszystkim liczne choroby sercowo naczyniowe, w tym miażdżycą i udar. Cholesterol jest także głównym składnikiem kamieni żółciowych.
  • Dobry cholesterol odpowiada za wiele procesów w naszym ciele między innymi związany jest z gospodarką hormonalną i jest niezbędny do produckcji hormonów i kortykosterydów. Związany jest też z produkcją witaminy D.

Uspakajamy zatem, herbata nie podnosi poziomu cholesterolu, co więcej, polecić można ją tym, którzy borykają się ze zbyt wysokim jego poziomem. Szczególnie skuteczna będzie tu herbata zielona.

Źródło: Effect of green tea consumption on blood lipids: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials – Renfan Xu, Ke Yang, Sui Li, Meiyan Dai & Guangzhi Chen

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata w Turcji. Turecka herbata

Produkcję herbaty rozpoczęto w 1888 roku, lecz z niewielkim sukcesem. Dopiero pod koniec lat trzydziestych[...]

Rooibos tea: produkcja. Jak produkowany jest rooibos? Uprawy

Uprawiany rooibos żyje około 6 lat z czego 4 lata to okres zbierania plonów. Sama[...]

Zielona aromatyzowana herbata Sakura

Już wiosna. Chętniej sięgamy po świeże, lekkie smaki. Z wytęsknieniem wypatrujemy pierwszych kwiatów i słońca.[...]

Parzenie Yerba Mate

Jak poprawnie parzyć Yerba Mate? Czy trzeba trzymać się sztywnych zasad rytualnego parzenia? Z tego[...]

Nice Tea by Fitella Black Tea Peach (FoodCare), opinie

Nice Tea to nowy produkt z linii Fitella (Gellwe). Produkty Fitella mają w zamyśle być[...]

Vitax Inspirations Malina & Jeżyna: test, opinie

Smak jest całkowicie denny, płaski i nijaki, jeszcze mniej maliny i jeżyny niż w aromacie.[...]

Czy fluor i glin w herbacie jest szkodliwy, czy słodzić mate. Yerba czy herba

W pierwszym odcinku Yerba czy herba odpowiadamy między innymi na: czy można łączyć Yerbę z[...]

Herbata oolong: właściwości

Podobnie jak herbata zielona i biała oolongi zawierają dużo przeciwutleniaczy mających zdolność wychwytywania wolnych rodników.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.