ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Herbata nie podnosi poziomu cholesterolu. Cholesterol występuje w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i jedynie w niewielkiej ilości w produktach roślinnych. Samo picie herbaty nie może go dostarczać zwłaszcza, że substancja ta słabo rozpuszcza się w wodzie, a co za tym idzie trudno jej szukać we wszelakich naparach.

  • Część cholesterolu powstaje w naszym ciele i tutaj już możemy rozpatrywać ewentualnie czynniki, które mogłyby zwiększać lub zmniejszać jego produkcje. Osobną kwestią jest także to jaki wpływ na metabolizm cholesterolu mogą mieć składniki zawarte w diecie.
  • Z opublikowanej w 2020 roku meta analizy badań wynika, że polifenole zawarte w zielonej herbacie mogą znacząco obniżać poziom tak zwanego złego cholesterolu LDL we krwi. Obniżony zostaje też poziom ogólny cholesterolu, lecz spożycie zielonej herbaty zdaje się nie mieć wpływu na poziom dobrego cholesterolu HDL. Co ciekawe porównywalnie dobre efekty uzyskano zarówno u pacjentów z normalną masą ciała jak i z nadwagą.
  • Szczególną uwagę zwraca się na jeden z najaktywniejszych i najważniejszych polifenoli EGCG. Jest on dość dobrze przebadany i to jemu przypisuje się w dużej mierze dobroczynne właściwości prozdrowotne.
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g

Jaki wpływ na zdrowie ma cholesterol?

  • Cholesterol to lipid, który znajduje się w komórkach naszego ciała naturalnie. Dostarczany jest z pożywieniem, ale też produkowany przez organizm, głównie w wątrobie. Niezdrowa dieta może spowodować zbyt wysoki poziom cholesterolu co z kolei może być przyczyną wielu chorób.
  • Cholesterol nie powinien nam się kojarzyć z czymś jednoznacznie negatywnym. Nie bez powodu dzielimy go na dobry i zły czy raczej ten o wysokiej gęstości i niskiej. Złe skutki podwyższonego poziomu cholesterolu LDL, czyli złego, to przede wszystkim liczne choroby sercowo naczyniowe, w tym miażdżycą i udar. Cholesterol jest także głównym składnikiem kamieni żółciowych.
  • Dobry cholesterol odpowiada za wiele procesów w naszym ciele między innymi związany jest z gospodarką hormonalną i jest niezbędny do produckcji hormonów i kortykosterydów. Związany jest też z produkcją witaminy D.

Uspakajamy zatem, herbata nie podnosi poziomu cholesterolu, co więcej, polecić można ją tym, którzy borykają się ze zbyt wysokim jego poziomem. Szczególnie skuteczna będzie tu herbata zielona.

Źródło: Effect of green tea consumption on blood lipids: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials – Renfan Xu, Ke Yang, Sui Li, Meiyan Dai & Guangzhi Chen

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Naprawa herbacianej ceramiki za pomocą złota

Każdy z nas na pewno potłukł choć raz jakieś swoje ulubione naczynie do herbaty. Czy[...]

Delter Coffee Press – opis

Delter coffee press jest kolejnym sprzętem starającym się sprostać oczekiwaniom świadomych konsumentów kawy. Tym razem[...]

Yerba mate green

Zielona mate, czyli mate green to dość popularny u nas rodzaj yerby. Generalnie pamiętać trzeba[...]

Dzień terere yerba mate

Terere to zimne parzenie yerba mate. Tak można by najprościej opisać ten narodowy napój w[...]

Skąd się biorą aromaty w herbacie? Chemia produkcji herbaty

Różne aromaty w herbacie czystej pochodzą, jak w przypadku wszystkiego co pachnie, ze związków chemicznych[...]

Herbata przed treningiem i po treningu

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]

Przepis na świąteczną kawę z kminkiem

Chłodne zimowe wieczory i zbliżające się Święta Bożego narodzenia, nastrajają do tego, usiąść przy kominku[...]

Czy herbata jest zdrowa

Odnotowano, iż spożywanie kilku filiżanek zielonej herbaty dziennie znacznie obniża ryzyko wystąpienia m.in. nowotworu prostaty,[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.