ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Wiele mówi się ostatnimi czasy o prozdrowotnych właściwościach herbat zielonych oraz białych, sporo mówi się o herbacie czarnej, często też opisuje się oczyszczające i odchudzające właściwości herbat czerwonych natomiast herbaty niebieskie czyli oolongi potraktowane są nieco po macoszemu.

Właściwości zdrowotne herbaty oolong

Śpieszymy zatem donieść, że herbata oolong nie jest wcale mniej zdrowa niż inne, co więcej wielu uczonych twierdzi, że będąc częściowo utlenioną herbatą łączy w sobie właściwości herbat zielonych oraz czarnych.

Herbata oolong Sumatra Highland Chin Chin Oolong
Herbata oolong Sumatra Highland Chin Chin Oolong
 • Przede wszystkim dobroczynne właściwości oolongów sprzyjają osobom borykającym się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi takimi jak nadciśnienie czy zbyt wysoki poziom cholesterolu, problemy sercowe lub choroby kości.
 • Zawiera także liczne substancje, z których słynie herbata w ogóle. Zawiera ona istotne witaminy i minerały, takie jak wapń, mangan, miedź, karoten, selen i potas, oraz witaminy A, B, C, E i K. dodatkowo zawiera kwas foliowy, amid niacyny i różne alkaloidy detoksykujące. Teobromina, teofilina oraz kofeina zawarte w herbacie niebieskiej stymulują pracę układu nerwowego.
 • Inną ważną właściwością herbaty niebieskiej jest jej zdolność do wzmacniania odporności organizmu.
 • Herbata niebieska może także mieć działanie odchudzające. Dowiedziono, że sprzyja ona metabolizmowi tłuszczu, a wstępne badania jednego z wyekstrahowanych z herbaty oolong polifenoli, który testowano na razie jedynie na myszach wykazały, że gryzonie traciły na wadze mimo diety bogatej w cukry i tłuszcze.
 • Podobnie jak herbata zielona i biała oolongi zawierają dużo przeciwutleniaczy mających zdolność wychwytywania wolnych rodników. To z kolei spowalnia starzenie oraz chroni nas przed chorobami nowotworami a także udarami mózgu oraz miażdżycą tętnic.
 • Oolong działa także korzystnie na skórę. W badaniach naukowych stwierdzono, że trzy filiżanki tej herbaty wypijane dziennie mogą już po tygodniu zniwelować wypryski i zmiany na naszej skórze. W herbatach niebieskich stwierdzono także obecność substancji antyalergicznych co pomaga zwalczać zmiany skórne związane z alergiami oraz leczyć atopowe zapalenie skóry.
 • Kolejna korzyść z picia herbaty oolong to zdrowe zęby i kości. Napar herbaciany nie tylko pomaga utrzymać higienę jamy ustnej ale również, co dowiedziono długoterminowymi badaniami zwiększa gęstość mineralną kości. Okazuje się, że osoby pijące dużo herbaty oolong przez dziesięć lat mają mniejszy ubytek gęstości mineralnej kośćca niż osoby wybierające inne rodzaje herbaty.
 • Innym ciekawym odkryciem były wyniki badań przeprowadzonych w 2003 roku, które dowiodły, że herbata oolong reguluje poziom cukru i insuliny we krwi. U niemalże wszystkich badanych stwierdzono zanik nagłych skoków poziomu cukru. Preparaty na bazie herbat niebieskich wspomagają leczenie cukrzycy typu drugiego.
 • Wiadomo nie od dziś, że dzięki wysokiej zawartości polifenoli, picie herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Herbaty niebieskie szczególnie dobrze radzą sobie z nowotworami żołądka ograniczając rozwój narośli rakowych.
 • Inne badania przeprowadzone w Japonii dowiodły natomiast, że herbata oolong doskonale radzi sobie ze stresem. Okazało się otóż, że stres u myszy laboratoryjnych obniżał się od 10 do 18% po wypiciu herbaty oolong.
 • Herbata oolong wykazuje także właściwości antyseptyczne co poprawia pracę układu pokarmowego ponieważ świeżo parzony napar posiada zdolność do regulowania flory bakteryjnej w naszym jelicie grubym.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Obróbka kawy: od ziarenka po filiżankę. Jak obróbka kawy wpływa na smak i jakość?

Od wieków wiedza na temat sposobu jej uzyskania z owoców krzewu kawowca, jak i proces[...]

Gatunek herbaty, odmiana, kultywar, hybryda, klon: czym są?

Czasem trudno zorientować się w zawiłym świecie określeń różnych odmiany herbaty, zwłaszcza, że poza odmianami[...]

Test herbaty ze Starbucksa (Teavana)

Na Wasze życzenie sprawdziliśmy jak smakują herbaty z kawiarni Starbucks Coffee (Teavana). Czy herbata w[...]

Najlepsza Yerba Mate na początek

W zależności od tego na którym krańcu Polski mieszkacie, w najbliższych herbaciarniach i sklepach z[...]

Herbata pu-erh Moonlight White

Herbata czerwona, czyli tak na prawdę ciemna jest coraz popularniejsza i to pomimo aromatu, który[...]

Czarna herbata Keemun Mao Feng

Herbata ta ma ciemne, długie, niepołamane oraz skręcone listki i swoim wyglądem przypomina zieloną herbatę[...]

Świąteczna kawa i herbata z sieciówki to bomba kaloryczna. Zobacz nasze przepisy

Świąteczne herbaty i kawy w sieciowych kawiarniach i fastfoodach potrafią być prawdziwą bombą kaloryczną. Picie[...]

Herbata wędzona na sośnie rakotwórcza? Nie, herbata Lapsang jest bezpieczna!

Natomiast Lapsang souchong jest herbatą wędzoną na sośnie. Czy możemy ją zatem bezpiecznie pić? Okazuje[...]

2 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.