WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Tie Guan Yin Oolong – Co to za herbata?

Ten oolong należący do Wielkiej Dziesiątki herbat chińskich określa się także jako Tieh Kwan Yin lub Iron Goddess of Mercy. Pierwotnie pochodził z Anxi w prowincji Fuijan, lecz obecnie wytwarzany jest także na Tajwanie. Sama „Bogini Miłosierdzia” nie jest herbatą jednorodną. Możemy wyróżnić na przykład lżejsze herbaty- Guan Yin Wang oraz bardziej podprażone, takie jak Muzha Tie Guan Yin. Stopnień utlenienia tych oolongów to około 40-50%.

Herbata Tie Guan Yin Oolong, parzenie
Herbata Tie Guan Yin Oolong, parzenie

Liście tej herbaty są pozwijane w kuleczki i przeważnie ważą więcej niż inne oolongi. Kolor suszu zależy od typu herbaty – od soczyście zielonej po zielono-brązowe. Podczas parzenia pięknie się rozwijają.

Boska nazwa Tie Guan Yin Oolong

Guanyin jest boginią/ Bodhisattwą, a jej domeną jest miłosierdzie. Najczęściej jest przedstawiana w postaci kobiety z łagodną twarzą. I to właśnie jej nasza herbata zawdzięcza nazwę. Wersji legendy jest kilka, we wszystkich jednak pojawia się pobożny rolnik czczący Guanyin codzienną czarką herbaty. Pewnej nocy miał on sen, w którym zależnie od wersji legendy ukazał mu się krzew w postaci Bogini lub ścieżka wiodąca do herbacianego krzewu. Gdy się obudził, ruszył w góry by znaleźć ów tajemniczy, boski krzew. Nadał mu imię na pamiątkę Guanyin. Skąd się wzięło żelazo w nazwie? Według podań sama herbata była tak ciężka jak żelazo, dlatego pojawił się ten dodatkowy przymiotnik. Istnieje też wersja legendy mówiąca o tym, że rolnik – pan Wei, idąc na pole odkrył opuszczoną świątynię Guanyin. Ponieważ był osobą wierzącą, postanowił zadbać o miejsce kultu. Po kilku miesiącach odwiedzin, Guanyin objawiła się panu Wei we śnie i powiedziała, że w świątyni znajdzie on nagrodę za swój trud. W ten sposób pan Wei odkrył krzew z którego wytwarza się Tie Guan Yin.

Herbata Tie Guan Yin Oolong, liście
Herbata Tie Guan Yin Oolong, liście

Parzenie Tie Guan Yin Oolong

Tie Guan Yin poleca się przygotować sposobem Gongfu Cha w porcelanowym gaiwanie lub kamionkowym czajniczku. Ważne by zapewnić liściom odpowiednio dużo miejsca by mogły się rozwinąć i dobrze zaparzyć. Temperatura wody to między 90 a 95 stopni Celsjusza. Polecana ilość to około 5 gramów na 100 ml wody.

Herbata Tie Guan Yin Oolong, napar
Herbata Tie Guan Yin Oolong, napar

Swoje parzenia przygotowałam w czajniczku 150 ml, woda 90 stopni i łyżeczka suszu. Pierwsze parzenie to 30 sekund, drugie – 20 sekund, trzecie-30 sekund i czwarte 40 sekund. Na sam koniec zostawiłam herbatę zalaną na około 60 sekund.

Pierwsze dwa parzenia pachniały zielono i nieco ostro. Kolor naparu był jasny i delikatny. Dało się w nim wyczuć coś ostrego na sam koniec. Kolejne dwa parzenia wyszły dość słodkie i pojawił się w nich przyjemny zapach i smak kwiatów. Ostatnie minutowe parzenie wyszło najsłabsze i było już cieniem poprzednich.

Herbata Tie Guan Yin Oolong, liście
Herbata Tie Guan Yin Oolong, liście

/Herbata Tie Guan Yin jest smacznym oolongiem. Spotkałam się z określaniem jej jako herbata cierpliwa – poddaje się parzeniu nawet nie wprawionej ręki. Warto samemu pokusić się o jej przygotowanie i cieszyć chwilą nad smaczną czarką herbaty.

Źródła: R. Tomczyk, Zapiski o herbacie, Ling Yun, Tao chińskiej herbaty, Morze herbaty, eherbata.pl, Wikipedia

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

12 prostych przepisów na mrożoną herbatę

Zalety przygotowywania zimnej herbaty metodą cold brew są wielu osobom znane już od lat. Herbata[...]

1 Comment

Najczęstsze pytania dotyczące kawy i odpowiedzi

Nie uważam, żeby Włosi mieli jakieś braki. Przedstawiłem Ci wyniki swoich doświadczeń w tym temacie[...]

Yerba mate i piwo, Yerba mate Cerveza

Czy można łączyć alkohol i Yerba Mate? Czy Yerba Mate i piwo to połączenie szkodliwe[...]

Przeciwnowotworowe działanie herbaty. Herbata a nowotwory

Ostatnio dużo słyszy się o przeciwnowotworowym działaniu herbaty. To, że herbata jest zdrowa wiedzą już[...]

Czekoladowe founde z herbatą – przepis na herbatę na jesień

Zielone czekoladowe fondue to ciekawy pomysł na wyjątkową przekąskę lub romantyczne spotkanie. Nie trzeba nawet[...]

Herbata przed treningiem i po treningu

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]

Rodzaje białej herbaty, skąd pochodzi i jak jest produkowana biała herbata (1/2)

Herbata biała jest uważana za jedną z najdroższych herbat. Nie istnieje najdroższy rodzaj herbaty, a[...]

Jak parzyć niebieską, turkusową, herbatę Oolong, Wulong: parzenie herbaty

Herbata niebieska nie jest specjalnie znana u nas. Mowa tu o oolongach, wulongach, olongach, ulongach,[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.