ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Rooibos: rodzaje i proces produkcji

Rooibos to odrębna roślina niespokrewniona z herbatą. To asparagus linearis czyli czerwonokrzew afrykański. Nazwa pochodzi z języka afrykańskiego. Rooibos oznacza po prostu czerwony krzak. Rozróżniamy dwa rodzaje Rooibosa: zielony i czerwony. Tak jak w przypadku herbaty chodzi tutaj o stopień fermentacji.

Czerwonokrzew afrykański to dość niewysoka roślina. Zbiory odbywają się zwykle w środku lata czyli około stycznia. Przycina się wtedy krzewy. Następnie tnie się je na malutkie kawałki 2,3 milimetrowe i miażdży dużymi walcami aby rozpocząć proces fermentacji. Później usypuje się niewielkie stosiki i zostawia na kilka dni w cieple. W międzyczasie Rooibos jest przewracany i fermentuje. Robi się wtedy czerwony i nabiera charakterystycznego posmaku. Następnie suszy się go i wysyła w świat.

Rooibos: parzenie i sposób podania

Papierowy filtr jest najlepszym sposobem na zaparzenie Rooibosa. Ponieważ susz jest bardzo drobny wszelkiego rodzaju sitka często nie filtrują naparu w stu procentach. Rooibosa zalewamy wrzątkiem i parzymy od 3 do 5 minut. W przypadku tej rośliny czas parzenia nie jest aż tak istotny ponieważ Rooibos nie 'przeparza’ się. Można zostawić go na dłużej, wtedy będzie mocniejszy. Sam napar ma przyjemnie brązowy kolor i intensywny, słodkawy smak.

Herbata rooibos zanzibar
Herbata rooibos zanzibar

Mimo, że napar jest słodki sam w sobie możemy go również posłodzić. Dobrze smakuje podany na zimno lub z dodatkiem soku. Wskazane jest picie Rooibosa wieczorem ponieważ z uwagi na brak zawartości kofeiny nie ma właściwości pobudzających.

Rooibos: właściwości zdrowotne

Rooibos posiada wiele właściwości zdrowotnych. Zawiera dużo witaminy C oraz rutynę, która działa wzmacniająco na organizm i wspomaga odporność. Poza tym jest źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Zawiera również potas, wapń i co ciekawe fluor. Rooibos jest polecany dla kobiet ciężarnych ponieważ nie zawiera kofeiny i łagodzi mdłości. Wzmaga również laktację. Podaje się go także niemowlętom. Można dodać trochę Rooibosa do mleka, taki napój usprawnia pracę jelit i chroni przed kolką. Rooibos ma również właściwości, które zatrzymują rozwój nowotworów. Zawiera substancje wspomagające wydzielanie serotoniny- hormonu szczęścia, polecany jest więc dla osób cierpiących na depresję. Warto go pić latem ponieważ dobrze nawadnia organizm i orzeźwia. Wspomaga trawienie i pracę całego układu pokarmowego. Obniża również ciśnienie. Zaliczany jest do grupy produktów Wellness co oznacza, że jest bardzo zdrowy dla całego ciała.

Herbata rooibos Moringa drzewo długowieczności i wiśnia
Herbata rooibos Moringa drzewo długowieczności i wiśnia

Historia Rooibosa

Rooibos ceniony był przez ludy południowej Afryki już od bardzo dawna. Co ciekawe występuje tylko w Republice Południowej Afryki i w okolicach Kapsztadu, gdzie obecnie jest uprawiany. Wcześniej rósł tam dziko. Miejscowe ludy zbierały go od dawna jednak Europejczycy znają Rooibosa dość krótko.

Herbata rooibos honeybush relaksująca bez aromatów
Herbata rooibos honeybush relaksująca bez aromatów

XX wiek to czas kiedy Rooibos trafia do Europy za sprawą Benjamina Ginsberga. Był to rosyjski kupiec, który wyrósł w rodzinie handlującej herbatą. Ponieważ zauważył, że Rooibos jest bardzo popularny w Republice Południowej Afryki stwierdził, że warto spróbować sprowadzić go do Europy i zacząć sprzedawać. W efekcie w 1904 roku Rooibos trafił do sprzedaży w Europie. Po 1930 roku dzięki badaniom odkryto jedno właściwości lecznicze i zdrowotne. Spowodowało to duży wzrost popularności tej rośliny. W Republice Południowej Afryki zaczęło powstawać coraz więcej plantacji Rooibosa. Okazało się jednak, że podaż jest większa niż popyt i plantacje zaczęły podupadać i bankrutować. W następstwie tych zjawisk powstało stowarzyszenie, które zrzesza wszystkich plantatorów, reguluje uprawy i dba o ich jakość.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czy herbata podnosi cholesterol

Herbata nie podnosi poziomu cholesterolu. Cholesterol występuje w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i jedynie w[...]

Herbata biała

Herbata biała to jedna z najdroższych i najmniej przetworzonych odmian herbat. Pochodzi z rośliny Camellia[...]

Herbata Big-Active (Bio-Active) Pu-erh z cytryną, Oxalis Pu-erh Fitness: porównanie, recenzja, opinie

Herbata Big-Active (Bio-Active) Pu-erh z cytryną vs Oxalis Pu-erh Fitness. Sprawdziliśmy te dwie herbaty w[...]

Historia Yerba Mate, pochodzenie Yerba Mate

Yerba jako napój przyjaźni wiązała się z rytuałem. Celebrował go gospodarz zwany matero. Zaparzał on[...]

Jak zaparzać aeropress? Opinie

Jak zrobić najlepszą kawę z aeropressu? Wygrzej urządzenie. Włóż papierowy filtr do sitka, przelej gorącą[...]

Najnowsze badania dotyczące herbaty

Herbata powoduje przyrost komórek mózgowych, co dotąd uważano za niemożliwe. Powszechnie twierdzono, że komórki mózgowe,[...]

Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Warszawie? (odcinek 1)

Zapraszamy na pierwszy odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]

6 porad jak dobrze parzyć kawę w kawiarce

Kawiarka filtruje kawę jedynie przy pomocy metalowego sitka. Powoduje to znaczną ilość pyłu kawowego w[...]

Jeden komentarz do: “Herbata Rooibos

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.