ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Lu’an Gua Pian to chińska zielona herbata, która jest obecna na większości list słynnych chińskich herbat w tym w wielkiej dziesiątce chińskich herbat zawierającej ranking najlepszych herbat z Chin.

Pochodzenie herbaty Lu’an Gua Pian

Pochodzi z miasta Lu’an w prowincji Anhui. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza nasiona melona z Lu’an. Określenie to nie odnosi się do jej smaku lecz do kształtu liści, które wydłużone i nieco owalne, przypominają pestki melona.

Nietypowe w tej herbacie jest zastosowanie, nie tak jak w większości herbat zielonych najmłodszych listków, lecz drugiego listka na łodyżce, który często ma usunięty główny nerw liściowy. Liście są także nieco podprażane. Proces produkcji poza tym nie odbiega znacząco od typowej obróbki liści, enzymy zawarte w komórkach liści odpowiedzialne za oksydacje są niszczone w procesie suchego podprażania. Produkcja odbywa się przy najlepszych gatunkach ręcznie. Dzięki wielkiemu doświadczeniu mistrz podprażający liście tej herbaty może odpowiednio przeprowadzić proces prażenia odpowiedzialny za unikalny aromat tej herbaty. Polega on w skrócie na podprażaniu liści w dwóch temperaturach z zastosowaniem odpowiednio długich przerw by liście ostygły. Do prażenia używa się wyłącznie węgla drzewnego.

Lu’an Gua Pian pochodzi z drugiego zbioru ponieważ drugi listek musi odpowiednio podrosnąć zatem nie można go pozyskać w czasie zbioru pierwszego. W połowie kwietnia zatem odbywa się zbiór gdzie pozyskuje się dla wygody cały wierzchołek pąkowy lecz potem oddziela się drugi liść, który służy do produkcji Lu’an Gua Pian. Pozostałe oczywiście nie są wyrzucane, produkuje się z nich poniekąd przy okazji inne herbaty naprzykła Chun Mee.

Herbata zielona Liu An Gua Pian
Herbata zielona Liu An Gua Pian

Historia herbaty Liu An Gua Pian

Pierwsze wzmianki o tej herbacie pochodzą ze słynnej Księgi Herbaty autorstwa Lu Yu. Pochodzi ona z dynastii Tang i powstała w VIII wieku. W czasach dynastii Ming czyli w XIV i XV wieku herbata ta była uznana za jedną z najlepszych w Chinach i przypisywano jej właściwości pomagające chronić przed udarem słonecznym oraz leczyć jego objawy. Ponadto Lu’an Gua Pian miała poprawiać wzrok i regulować sen.

W późniejszych czasach herbata z Lu’an była częścią daniny dla dworu cesarskiego. Pojawia się ona w wielu tekstach z różnych okresów Państwa Chińskiego co pozwala sądzić, że była to herbata słynna i znana.

Pod koniec XX w Lu’an Gua Pian odznaczono licznymi nagrodami między innymi China Tea Award oraz China Food and Drink Award. Była też podarkiem dla prezydenta Nixona od premiera Chin. Od roku 2008 natomiast tajniki jej produkcji zaliczono do dziedzictwa kulturowego Chin.

Smak i aromat tej herbaty opisywane są jako niezwykle orzeźwiające i roślinne. Doszukać się można nuty świeżych kwiatów i bardzo roślinnego posmaku dającym wrażenie orzeźwienia i świeżości.

Może się na pierwszy rzut oka wydawać że to zwykła chińska herbata zielona lecz nie bez kozery cieszy się takim uznaniem od przeszło tysiąca lat. Pijąc czarkę Lu’an Gua Pian pamiętajmy, że wszystkie te lata rozwijania i udoskonalanie techniki produkcji odbijają się w tej herbacie, która od zbioru liści do pakowania gotowego produktu w ciągu 5-7 dni obróbki przechodzi około 260 procesów, których właściwe przeprowadzenie jest warunkiem uzyskania herbaty najwyższej jakości.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czy herbaty aromatyzowane są zdrowe?

Wybierać należy produkty, gdzie określono źródło aromatu. Mamy więc w składzie naturalny aromat truskawkowy i[...]

Napój izotoniczny z herbaty. Herbata zielona Long Jing na zimno

Long Jing już sam z siebie pozytywnie wpływa na nasz organizm. Dlatego swój napój izotoniczny[...]

Dobre miejsce na herbatę

Kto zaraził Rafała herbatą, jak trafił do herbaciarni, śmieszne historie z herbatą w tle, czyli[...]

Jak dobrze spienić mleko do kawy? Czego użyć zamiast spieniacza?

Dobór mleka zależy od upodobań, możemy sięgnąć po zwierzęce lub roślinne, tłuste lub o obniżonej[...]

Zwiastun: Czajnikowy Kocha Gotować

Już wkrótce na kanale Kocham Gotować, który prowadzi Piotr Ogiński, znajdziecie odcinek: Jak zrobić owocowe[...]

Jaka herbata na ból głowy

Ból głowy może dotykać nas w różnych sytuacjach i mieć różne przyczyny. Może to być[...]

Herbata bąbelkowa, Bubble tea, Boba milk tea, Pearl milk tea, opinie

Czym jest herbata bąbelkowa? (Albo jeśli ktoś woli bubble tea) Jest to swego rodzaju mieszanka-[...]

Dzika biała herbata Yunnan Wild Tea Buds

Yunnan Wild Buds zaskakuje smakiem, nie jest podobna do białych herbat, które piłam wcześniej. Doskonale[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.