ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Lu’an Gua Pian to chińska zielona herbata, która jest obecna na większości list słynnych chińskich herbat w tym w wielkiej dziesiątce chińskich herbat zawierającej ranking najlepszych herbat z Chin.

Pochodzenie herbaty Lu’an Gua Pian

Pochodzi z miasta Lu’an w prowincji Anhui. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza nasiona melona z Lu’an. Określenie to nie odnosi się do jej smaku lecz do kształtu liści, które wydłużone i nieco owalne, przypominają pestki melona.

Nietypowe w tej herbacie jest zastosowanie, nie tak jak w większości herbat zielonych najmłodszych listków, lecz drugiego listka na łodyżce, który często ma usunięty główny nerw liściowy. Liście są także nieco podprażane. Proces produkcji poza tym nie odbiega znacząco od typowej obróbki liści, enzymy zawarte w komórkach liści odpowiedzialne za oksydacje są niszczone w procesie suchego podprażania. Produkcja odbywa się przy najlepszych gatunkach ręcznie. Dzięki wielkiemu doświadczeniu mistrz podprażający liście tej herbaty może odpowiednio przeprowadzić proces prażenia odpowiedzialny za unikalny aromat tej herbaty. Polega on w skrócie na podprażaniu liści w dwóch temperaturach z zastosowaniem odpowiednio długich przerw by liście ostygły. Do prażenia używa się wyłącznie węgla drzewnego.

Lu’an Gua Pian pochodzi z drugiego zbioru ponieważ drugi listek musi odpowiednio podrosnąć zatem nie można go pozyskać w czasie zbioru pierwszego. W połowie kwietnia zatem odbywa się zbiór gdzie pozyskuje się dla wygody cały wierzchołek pąkowy lecz potem oddziela się drugi liść, który służy do produkcji Lu’an Gua Pian. Pozostałe oczywiście nie są wyrzucane, produkuje się z nich poniekąd przy okazji inne herbaty naprzykła Chun Mee.

Herbata zielona Liu An Gua Pian
Herbata zielona Liu An Gua Pian

Historia herbaty Liu An Gua Pian

Pierwsze wzmianki o tej herbacie pochodzą ze słynnej Księgi Herbaty autorstwa Lu Yu. Pochodzi ona z dynastii Tang i powstała w VIII wieku. W czasach dynastii Ming czyli w XIV i XV wieku herbata ta była uznana za jedną z najlepszych w Chinach i przypisywano jej właściwości pomagające chronić przed udarem słonecznym oraz leczyć jego objawy. Ponadto Lu’an Gua Pian miała poprawiać wzrok i regulować sen.

W późniejszych czasach herbata z Lu’an była częścią daniny dla dworu cesarskiego. Pojawia się ona w wielu tekstach z różnych okresów Państwa Chińskiego co pozwala sądzić, że była to herbata słynna i znana.

Pod koniec XX w Lu’an Gua Pian odznaczono licznymi nagrodami między innymi China Tea Award oraz China Food and Drink Award. Była też podarkiem dla prezydenta Nixona od premiera Chin. Od roku 2008 natomiast tajniki jej produkcji zaliczono do dziedzictwa kulturowego Chin.

Smak i aromat tej herbaty opisywane są jako niezwykle orzeźwiające i roślinne. Doszukać się można nuty świeżych kwiatów i bardzo roślinnego posmaku dającym wrażenie orzeźwienia i świeżości.

Może się na pierwszy rzut oka wydawać że to zwykła chińska herbata zielona lecz nie bez kozery cieszy się takim uznaniem od przeszło tysiąca lat. Pijąc czarkę Lu’an Gua Pian pamiętajmy, że wszystkie te lata rozwijania i udoskonalanie techniki produkcji odbijają się w tej herbacie, która od zbioru liści do pakowania gotowego produktu w ciągu 5-7 dni obróbki przechodzi około 260 procesów, których właściwe przeprowadzenie jest warunkiem uzyskania herbaty najwyższej jakości.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak rozpoznać oryginalną Yerba mate i herbatę? Kody kreskowe a kraj pochodzenia

Jeśli zdarzy nam się jakiś herbaciany zakup w oryginalnym opakowaniu, warto sprawdzić czy japońska naprawdę[...]

1 Comments

Herbata japońska jest bezpieczna. Herbata z Japonii nie jest napromieniowana i nie jest radioaktywna

Po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima w 2011 roku, wielu czytelników Czajnikowy.pl ma wątpliwości, czy japońska[...]

Jak radzić sobie ze smogiem? Herbata na smog

Smog to sztuczne zjawisko atmosferyczne, które polega na wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, związanych z[...]

Herbata czarna Indyjski Specjał, opinie

W smaku Indyjski specjał jest przede wszystkim herbaciany, zdecydowanie na pierwszy plan wybija się lekka[...]

CBSe Cafe, Hierbas Serranas, Silueta: Test Yerba Mate, Opinie

Przetestowaliśmy Yerba Mate marki CBSe: Yerba Mate Kawową, Hierbas Serranas z ziołami oraz Silueta, która[...]

Yerba mate elaborada

Yerba Mate: Elaborada. Oznaczenie rodzaju yerba mate często zamiennie stosowane z oznaczeniem con palo. Yerba[...]

Terroir, czyli jak zmienia się smak herbaty w zależności od zbioru z plantacji

Dzięki terroir jesteśmy w stanie rozróżniać nie tylko rodzaj i kultywar herbaty, ale także miejsce[...]

SWAG SHOW Silesia Katowice 2014

12 kwietnia Czajnikowy.pl parzył herbatę na Swag Show Silesia w Szybie Wilson (Katowice). Dla naszych[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.