ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Ile można wypić herbaty w ciągu dnia? Najczęściej określa się ilość około 3-4 filiżanek dziennie za bezpieczną (każda filiżanka to 150 ml). Jest to objętość nie przekraczająca jednego litra. Inne źródła przesuwają górną granicę nawet do sześciu filiżanek. Jeszcze inni uważają, że nie ilość naparu ma znaczenie, a jego moc więc określają górną granicę na około 13 gramów suszu herbacianego.

Wiele osób może czuć się zupełnie dobrze przy większych porcjach, inni mogą odczuwać negatywne skutki zbyt dużej ilości wypitej herbaty nawet przy mniejszym spożyciu. Najważniejsze to obserwować swoje ciało i samopoczucie, ponieważ jest to kwestia dość indywidualna.

Dlaczego nie można pić zbyt dużo herbaty?

  • Najczęściej zwraca się uwagę na zawartość w herbacie sporej ilości kofeiny oraz fluoru, którego zbyt duża podaż może okazać się nawet toksyczna. Uważać powinny kobiety w ciąży, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej porcji kofeiny. Mocna herbata może także być problemem dla osób z chorobami układu pokarmowego, zwłaszcza zaś z chorobą wrzodową żołądka. Z uwagi na dużą zawartość polifenoli, mocna herbata może okazać się drażniąca.
  • Wśród niekorzystnych właściwości herbaty wskazuje się najczęściej na to, że spora zawartość kofeiny u osób wrażliwych może powodować bóle głowy, rozdrażnienie i kłopoty ze snem. Popijanie herbatą posiłków może też ograniczać przyswajanie niehemowego żelaza. Niektórzy wskazują na ryzyko powstawania przebarwień zębów oraz kamieni nerkowych. Nadmiar fluoru natomiast jest niebezpieczny dla zębów.
  • Warto w tym miejscu rozwiać też parę nieporozumień, które krążą w powszechnej opinii. Herbata nie wypłukuje magnezu i nie jest moczopędna. Nie zmaga też laktacji u karmiących kobiet.
Filtry do herbaty rozmiar S 6,2x12,7cm bez chloru
Filtry do herbaty rozmiar S 6,2×12,7cm bez chloru

Jak pić herbatę?

  • Ogólnie rzecz ujmując herbata jest bardzo zdrowym napojem i dostarcza nam wielu substancji aktywnych o dobroczynnym działaniu. Liczne badania wykazały korzystny wpływ herbaty na ludzki organizm także w roli napoju codziennego.
  • Co ciekawe naukowe badania, biorąc pod lupę stan zdrowia osób pijących herbatę by porównać z tymi niepijącymi zwykle zakłada spożycie tego napoju właśnie w okolicach górnej zalecanej granicy.

Najważniejsze zatem, by obserwować własne samopoczucie, ponieważ nie jest łatwo zaszkodzić sobie piciem herbaty. Najważniejsze by była to herbata świeża i dobrej jakości, ponieważ to stare liście i długie przechowywanie ograniczają aktywność substancji prozdrowotnych. Inna jest też kompozycja chemiczna herbaty, na przykład starsze liście zawierają więcej fluoru.

Tym, którzy pragną pić dużo herbaty poleca się także wielokrotne parzenie tej samej porcji liści.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Miodokrzew honeybush – herbatka bez kofeiny, dobra dla dzieci i nie tylko

Honeybush to ziołowa herbatka pochodząca z RPA. Jest tam zbierana, przetwarzana, w tym fermentowana jak[...]

Najnowsze badania dotyczące herbaty

Herbata powoduje przyrost komórek mózgowych, co dotąd uważano za niemożliwe. Powszechnie twierdzono, że komórki mózgowe,[...]

Czym jest herbata? Herbata – co to?

Herbata to znany na całym świecie napój, najczęściej napar, przygotowany z rożnych części (liści i[...]

Herbata wędzona na sośnie rakotwórcza? Nie, herbata Lapsang jest bezpieczna!

Natomiast Lapsang souchong jest herbatą wędzoną na sośnie. Czy możemy ją zatem bezpiecznie pić? Okazuje[...]

2 Comments

Przegląd yerba mate: Kraus (ostrokrzew paragwajski), opinie

W mojej subiektywnej ocenie Kraus jest to jedna z lepszych yerba mate na rynku, zajmuje[...]

Produkcja herbaty. Proces produkcji herbaty a kolory herbaty

Herbata, herbatka a może napar? Wszystko, co parzymy, a nie jest kawą, nazywamy herbatą. I[...]

Jak opisać smak herbaty? Porady – analiza sensoryczna (część 3)

Stan liści herbacianych Pierwsze ocenie poddane zostają suche liście. Po pierwsze ocenia się jakość herbaty[...]

Zaparzyliśmy kawę na wodzie z lodowca za 300 zł

Komercyjna produkcja wody pochodzącej z roztopionego lodowca przysparza wielu problemów natury technicznej oraz późniejszej dystrybucji.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.