Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Nieraz pewnie zastanawialiście się, jak należy trzymać filiżankę i skąd się wzięła moda na prostowanie małego palca w czasie unoszenia filiżanki do ust.

W domowym zaciszu każdy robi jak chce, ale warto pracować samemu nad swoimi przyzwyczajeniami. Przecież nieraz zdarza nam znaleźć się w towarzystwie, gdzie dobre maniery są doceniane. I nawet na taką błahostkę, jak mały palec, zwraca się uwagę.

Gaiwan do herbaty Geom koreański 180ml + czarka 55ml
Gaiwan do herbaty Geom koreański 180ml + czarka 55ml

Skąd wziął się zwyczaj picia herbaty z wyprostowanym palcem?

Zacznijmy jednak od początku i cofnijmy się do czasów, kiedy pojawiła się moda na prostowanie małego palca. Wiedzieć trzeba, że początkowo w Anglii, kolebce etykiety i dobrych manier, a zarazem kraju, gdzie herbata zyskała miano narodowego napoju, nie pijało się z filiżanek. Wraz z herbatą na kontynent europejski, przywędrowały chińskie utensylia herbaciane. W tym: czarki. Należało zatem ułożyć zasady picia z małej miseczki. Uważało się, że całej dłoni do picia używają jedynie osoby, którym brak ogłady. Kulturalni i obyci używają natomiast kciuka i trzech palców.

Jak elegancko pić z czarki?

Należy umieścić kciuk na czarce w pozycji godziny szóstej, natomiast palce: wskazujący, środkowy i serdeczny mają objąć czarkę i znaleźć się na pozycji godziny dwunastej. W ten sposób należało czarkę podnosić do ust i pić. Mały palec natomiast prostowało się dla zachowania równowagi naczynia. Było to w całkowicie taktowne i uzasadnione. vcc

Wiele osób uważa, że uszko u czarki wyrosło właśnie wtedy, gdy delikatna chińska porcelana dotarła do Europy i okazała się zbyt cienka dla szacownych dam. Aby herbata nie parzyła palców, zaordynowano dodanie uszka podobnego do tych jakie są w dzbankach i czajniczkach. Są jednak dowody na to, że uszka robili u swych naczyń już Chińczycy na długo przed dotarciem herbaty do Europy. Prawda jak zawsze leży pośrodku. Chińczycy rzeczywiście byli pierwsi z wynalazkiem filiżanki, lecz Europejczycy wprowadzili je do użycia zupełnie niezależnie od chińskich ceramików, znając z Chin jedynie czarki.

Co w takim wypadku stało się z małym palcem? Wciąż był prostowany, mimo że nie musiał już pomagać w utrzymaniu równowagi. Teraz chwytało się filiżankę za uszko kciukiem i trzema palcami tak jak wcześniej chwytało się czarkę, ale uszko filiżanki znajdowało się z boku na godzinie trzeciej, co za tym idzie wyprostowanie małego palca zupełnie nie poprawiało komfortu picia.

Szklana czarka do herbaty Oriental 50ml 1 sztuka
Szklana czarka do herbaty Oriental 50ml 1 sztuka

Filiżanki często mają jednak za małe uszko aby udało się położyć na nim wszystkie pięć palców, co za tym idzie mały palec, który się nie mieścił na uszku, prostowano odruchowo i z przyzwyczajenia.

Czy należy prostować palec podczas picia z filiżanki?

Przejdźmy jednak do sedna. Co mówią zasady etykiety na temat małego palca? Zdania na ten temat są podzielone, ale dobre maniery dopuszczają tylko jedną możliwość. Nie należy prostować małego palca. Jest to uznawane za nietakt, chyba że pijemy z naczynia niemającego uszka. Pamiętajcie także o tym, że pod żadnym pozorem nie należy wkładać palców w uszko. Taki sposób trzymania zarezerwowany jest dla kubków i jeszcze mniej eleganckich naczyń.

Teraz już wiecie, jak się elegancko zachować na herbacianym przyjęciu w wyższych sferach. Nie bądźcie jednak surowi dla swoich znajomych prostujących mały palec podczas picia. W Polsce niespecjalnie przestrzega się tych zasad na co dzień.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Goździki: właściwości, działanie. Dodatki do herbaty

Przede wszystkim goździki są antyseptyczne, więc pomagają przy różnego rodzaju infekcjach. Ponadto mają działanie przeciwbólowe,[...]

Vilcacora (Koci Pazur) wzmacnia odporność, zwalcza wirusy i grzyby, wspomaga leczenie raka

Vilcacora jest powszechnie znana w tradycyjnej medycynie peruwiańskiej. Leczy z dolegliwości trawiennych, zapalenia stawów, przez[...]

3 alternatywne sposoby na yerba mate, jak parzyć yerba mate bez tradycyjnych akcesoriów?

Otrzymujemy wiele pytań, jak zaprzyjaźnić się z yerba mate, kiedy jej smak nie okazał się[...]

2 Comments

Owocowa herbata na zimę

Takie herbatki mogą być fajną alternatywą podawaną do zimowego śniadania, albo wspomóc wigilijny kompot. Mogą[...]

Przepis na rozgrzewającą yerba mate z alkoholem na jesień i zimę

Nasz przepis na yerba mate z alkoholem inspirowany jest kilkoma recepturami na napoje „z prądem”.[...]

Prawdziwa herbata gruzińska. Herbata w Gruzji

W Gruzji produkowało się i nadal produkuje się głównie herbatę czarną. Od lat 80 metodą[...]

1 Comment

Latte art – wzory krok po kroku: serce

Aby wykonać latte art serce, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby stworzyć odpowiednią[...]

Akcesoria do Yerba Mate

Podczas wyboru matero warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech jakie są pożądane przy rożnych[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.