Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Dripper Hario V60 jest jednym z najprostszych urządzeń do zaparzenia kawy w domu. Jego konstrukcja ma za zadanie w odpowiedni sposób utrzymywać papierowy filtr, a materiał z którego jest wykonany – stabilizować temperaturę podczas procesu zaparzania. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń (np. kalita, melita czy CleverDripper), które mają podobny sposób działania, jednak Hario V60 jest zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze, przez co jest idealnym wyborem dla początkujących amatorów kawy przelewowej.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Rodzaje dripperów

Wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonany jest dripper, nie powinien być zależny wyłącznie od względów estetycznych. Materiałem najlepiej utrzymującym temperaturę jest porcelana, najsłabiej pod tym względem wypada metal. Istotne są również względy praktyczne takie jak cena, lekkość i wytrzymałość – pod tym względem najlepiej prezentuje się dripper plastikowy.

Jak dobrze zaparzyć kawę w dipperze hario v60? Porady baristy
Jak dobrze zaparzyć kawę w dipperze hario v60? Porady baristy

Aby zaparzyć kawę w Hario V60 będziemy potrzebowali również:

  • Wagę – aby zmierzyć, ile wody przelewamy i jaka jest jej proporcja względem kawy.
  • Stoper – aby kontrolować czas zaparzenia.

Przydatne wskazówki:

Ile kawy?

Idealną proporcją jest zastosowanie 6g kawy na każde 100g wody.

Jak zmielić?

Mielenie nie może być zbyt drobne, ponieważ zablokuje filtr i wydłuży czas zaparzenia kawy. Nie może być też zbyt grube, ponieważ woda zbyt szybko przeleci przez dripper. Odpowiednia wielkość będzie zbliżona do wielkości kryształków cukru.

Jak dobrze zaparzyć kawę w dipperze hario v60? Porady baristy
Jak dobrze zaparzyć kawę w dipperze hario v60? Porady baristy

Jaki czas?

Najlepiej aby parzenie kawy trwało około 3 minut.

Jaka woda?

Woda musi być czysta i niskozmineralizowana. Można używać butelkowanej lub samemu filtrować.

Jaka temperatura?

Jeśli nie dysponujemy termometrem, należy odczekać chwilę po przegotowaniu wody, aby nie zalewać kawy wrzątkiem. Temperaturę warto dostosować do swojej kawy, najczęściej jednak sprawdzi się od 90 do 96 stopni Celsjusza.

Metody przelewowe to zdrowsza alternatywa dla klasycznego parzenia. Dzięki filtracji kawy pozbywamy się z niej diterpenów, które podnoszą cholesterol. Kawa parzona tą metodą jest bardzo aromatyczna, o delikatnym smaku, ma jednak dużą zawartość kofeiny, więc jest idealnym wyborem na rozpoczęcie dnia.

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.