Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Najstarsze herbaciane drzewo świata

Nie lada kłopot pojawia się, gdy chcemy precyzyjnie określić, które z drzew herbacianych jest najstarsze na świecie. Każdy, kto odkryje dziko rosnące stare drzewo herbaty, chciałby aby to właśnie ono było tym najstarszym. Problemem jest precyzyjne określenie wieku starego drzewa. Wszystko bazuje na szacunkach. Dokonuje się pomiarów pnia i określa się wysokość. Stare drzewa herbaciane niejednokrotnie rosną w skupiskach. Są tam wymieszane drzewa w rożnym wieku. Fakt jest taki, że najwięcej drzew pamiętających dawne czasy jest w Chinach.

Pierwszy rozpisał się o tym Robert Bruce w 1824 roku, który odnalazł w Indiach w Assamie drzewo wysokie na 13 m i o średnicy niecałego metra. Właśnie dzięki temu drzewu Anglicy mylnie stwierdzili, że to Indie są kolebką herbaty. Okazuje się, że podobnych rozmiarów drzewa opisane były w literaturze chińskiej już w dynastii Tang czyli 1100 lat wcześniej.

Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)
Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)

Dzisiejsze herbaciane kolosy liczą sobie znacznie więcej lat

Dobrze znane są drzewa rosnące na górze Da Xue Shan w prowincji Yunnan w Chinach. Jest to dwuakrowy obszar gdzie gęsto występują najstarsze herbaciane drzewa. Najstarsze mają według szacunków nawet 2500 lat. Wioska Banwai szczyci się natomiast drzewem mającym przeszło 900 lat. Odkryto je w 1991 roku. Kolejnym znanym drzewem jest to rosnące w Nannoushan odkryto je w 1953 i liczy sobie ponad 800 lat.

Następny rekordzista to drzewo w miejscowości Bada. Tutaj w 1960 odkryto drzewo mające 34 m wysokości i blisko 2,5 m w obwodzie. Jego wiek oszacowano na ponad 1700 lat. Stało się tak słynne, że trzeba było otoczyć je drutem kolczastym, ponieważ liczni turyści zaczęli stanowić dla niego zagrożenie. Pień został pokryty wyrytymi podpisami zwiedzających. Drzewo nie było w najlepszym stanie. Kilkakrotnie uderzał w nie piorun i w skutek tego pojawiło się w nim wyżłobienie, gdzie zaczęła rozwijać się pleśń i szkodniki. Tak osłabione drzewo nie oparło się silnym wiatrom i przewróciło się 9 października 2012 roku.

Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)
Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)

Najstarsze drzewo herbaciane świata

Tak docieramy do najstarszego drzewa herbacianego na świecie. Znajduje się ono w miejscowości Lincang, gdzie rośnie ponad 80 000 antycznych drzew herbacianych na obszarze 12 000 ha. Drzewa herbaciane w tym regionie mają średnio 500 – 1000 lat. Najstarsze zaś, to o którym mowa liczy sobie bagatela 3200 lat. Nie jest zbyt wysokie, ponieważ wciąż jest uprawiane i przycinane, średnica pnia wynosi 1,8 m a wysokość 3,2 m. Rocznie produkuje się około 3 kg herbaty z tego drzewa, która łącznie ma rynkową wartość około 250 000 dolarów.

Czy to najstarsze drzewo herbaciane na świecie czy może gdzieś w niedostępnej głuszy chińskich lasów czeka na odkrycie jeszcze starszy okaz? Tego nie wiemy. Pamiętajmy jednak, że sama herbata liczy sobie nawet 70 mln lat, więc wszystko jeszcze przed nami.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak powinno się parzyć herbatę?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: „uważnie i starannie”. Powszechnym grzechem przy parzeniu herbaty jest[...]

Herbaciarnia Czajownia Kraków

Herbaciarnia Czajownia Kraków dane kontaktowe: telefon: 664 299 306, adres: Kraków, ul.Józefa 25

Parzenie herbaty w termosie. Jak zrobić herbatę w termosie?

W okresie jesienno zimowym często przypominamy sobie o wielce praktycznym wynalazku jakim jest termos. Możliwość[...]

2 Comments

Herbata Ceylon

Ceylon OP Dimbula Uduwela to smaczna i świeża herbata pita samodzielnie, czy z dodatkiem mleka[...]

Owocowa herbata po Ujgursku. Herbata zielona ze świeżymi owocami

Czasem nawet miłośnicy czystych herbat szukają bardziej owocowej herbaty. Herbata po ujgursku to świetne połączenie[...]

Działanie Yerba Mate, właściwości Yerba Mate

Yerba mate jest bardzo bogata w przeróżne substancje odżywcze i niektórzy chcieliby nazywać ją warzywem,[...]

Co pije Tatar? Herbata Tatarska

Herbata Tatarska. Zagotować mleko (100 ml) i wodę (100 ml) w różnych naczyniach. Do gotującej[...]

Herbata czarna Redmaicha. Herbaciana nowość pod lupą

Niedawno pojawiła się na rynku nowość: Redmaicha, czyli czarna herbata z Yunnanu z ryżem. Kiedy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.