ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Najstarsze herbaciane drzewo świata

Nie lada kłopot pojawia się, gdy chcemy precyzyjnie określić, które z drzew herbacianych jest najstarsze na świecie. Każdy, kto odkryje dziko rosnące stare drzewo herbaty, chciałby aby to właśnie ono było tym najstarszym. Problemem jest precyzyjne określenie wieku starego drzewa. Wszystko bazuje na szacunkach. Dokonuje się pomiarów pnia i określa się wysokość. Stare drzewa herbaciane niejednokrotnie rosną w skupiskach. Są tam wymieszane drzewa w rożnym wieku. Fakt jest taki, że najwięcej drzew pamiętających dawne czasy jest w Chinach.

Pierwszy rozpisał się o tym Robert Bruce w 1824 roku, który odnalazł w Indiach w Assamie drzewo wysokie na 13 m i o średnicy niecałego metra. Właśnie dzięki temu drzewu Anglicy mylnie stwierdzili, że to Indie są kolebką herbaty. Okazuje się, że podobnych rozmiarów drzewa opisane były w literaturze chińskiej już w dynastii Tang czyli 1100 lat wcześniej.

Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)
Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)

Dzisiejsze herbaciane kolosy liczą sobie znacznie więcej lat

Dobrze znane są drzewa rosnące na górze Da Xue Shan w prowincji Yunnan w Chinach. Jest to dwuakrowy obszar gdzie gęsto występują najstarsze herbaciane drzewa. Najstarsze mają według szacunków nawet 2500 lat. Wioska Banwai szczyci się natomiast drzewem mającym przeszło 900 lat. Odkryto je w 1991 roku. Kolejnym znanym drzewem jest to rosnące w Nannoushan odkryto je w 1953 i liczy sobie ponad 800 lat.

Następny rekordzista to drzewo w miejscowości Bada. Tutaj w 1960 odkryto drzewo mające 34 m wysokości i blisko 2,5 m w obwodzie. Jego wiek oszacowano na ponad 1700 lat. Stało się tak słynne, że trzeba było otoczyć je drutem kolczastym, ponieważ liczni turyści zaczęli stanowić dla niego zagrożenie. Pień został pokryty wyrytymi podpisami zwiedzających. Drzewo nie było w najlepszym stanie. Kilkakrotnie uderzał w nie piorun i w skutek tego pojawiło się w nim wyżłobienie, gdzie zaczęła rozwijać się pleśń i szkodniki. Tak osłabione drzewo nie oparło się silnym wiatrom i przewróciło się 9 października 2012 roku.

Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)
Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)

Najstarsze drzewo herbaciane świata

Tak docieramy do najstarszego drzewa herbacianego na świecie. Znajduje się ono w miejscowości Lincang, gdzie rośnie ponad 80 000 antycznych drzew herbacianych na obszarze 12 000 ha. Drzewa herbaciane w tym regionie mają średnio 500 – 1000 lat. Najstarsze zaś, to o którym mowa liczy sobie bagatela 3200 lat. Nie jest zbyt wysokie, ponieważ wciąż jest uprawiane i przycinane, średnica pnia wynosi 1,8 m a wysokość 3,2 m. Rocznie produkuje się około 3 kg herbaty z tego drzewa, która łącznie ma rynkową wartość około 250 000 dolarów.

Czy to najstarsze drzewo herbaciane na świecie czy może gdzieś w niedostępnej głuszy chińskich lasów czeka na odkrycie jeszcze starszy okaz? Tego nie wiemy. Pamiętajmy jednak, że sama herbata liczy sobie nawet 70 mln lat, więc wszystko jeszcze przed nami.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Teh Tarik, czyli herbata po Malezyjsku

Dosłownie nazwę teh tarik można przetłumaczyć jako "herbata ciągnięta". Co to oznacza? Chodzi tutaj o[...]

Jak powstała herbata ekspresowa, dlaczego Europejczycy pokochali czarną herbatę

Herbata, która najlepiej się w Anglii przyjęła to była czarna herbata. Jest kilka wersji dlaczego[...]

Parzenie zielonej herbaty Bancha. Japońska herbata opinie

Bancha to jedna z niezacienianych herbat japońskich. Produkuje się ją ze starszych liści niż pozostałe[...]

Test Yerba mate w butelkach: Club Mate, Mate Classic, Buenos Mate, Mio Mio Mate

Zrobiliśmy test Yerba mate w butelkach, które dostaliśmy od jednego z naszych widzów. Próbowaliśmy yerba[...]

Dziesięć porad jak zrobić lepsze wzory na kawie latte art

Crema, która pojawia się na kawie zaraz po wykonaniu espresso, stanowi idealny podkład do zrobienia[...]

Mięta, herbata z mięty. Herbata miętowa: pospolita a wyjątkowa

To pospolite zioło jest jednym z dodatków do mieszanek herbacianych, składnikiem różnych napojów czy samodzielnym[...]

9 najlepszych właściwości miodokrzewu Honeybush

Herbatka z miodokrzewu (Honeybush) znana jest na całym świecie, czasem nazywa się ją (mylnie) czerwoną[...]

Jak dobrze zaparzyć herbatę? Ile waży łyżeczka herbaty

4 najważniejsze zasady podczas parzenia herbaty: cytrynę dodajemy do herbaty po odcedzeniu liści, herbatę słodzimy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.