Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski to napój bardzo popularny w Argentynie i Paragwaju. Yerba mate jest używką, bardzo podobną do kawy i herbaty. W Polsce raczej nie podaje się yerba mate dzieciom i młodzieży niepełnoletniej, jednak bez problemu mogą oni ją kupić. Dlaczego? Ponieważ zawiera dużo kofeiny.

Jak dużo kofeiny zawiera yerba mate?

Przeprowadzono badania, ile kofeiny znajduje się w naparze z yerba mate. Napar z yerba mate parzony przez 15 minut z 3,5 g suszu (ok. 1 łyżki) zawierał 7 mg  kofeiny na 100 ml. Natomiast parzenie po przedłużeniu do 30 minut dało 11 mg kofeiny na 100 ml. Jak podają producenci yerba mate na swoich opakowaniach: 100 g suszu ostrokrzewu paragwajskiego może zawierać od 640 mg do 1420 mg kofeiny. Należy jednak pamiętać, że kofeina z yerba mate uwalnia się stopniowo podczas kolejnych parzeń – z zastrzeżeniem, że pierwsze parzenie najczęściej jest najbogatsze w kofeinę (najmocniejsze).

Mam 10,11,12,13,14,15,16 lat. Czy mogę pić yerba mate? Od ilu lat można pić yerba mate?
Mam 10,11,12,13,14,15,16 lat. Czy mogę pić yerba mate? Od ilu lat można pić yerba mate?

Jak wygląda yerba mate na tle innych napojów z kofeiną?

  • 3,5 g yerba mate parzone przez 15 min – 7 mg / 100 ml
  • Coca-Cola – 9,6 mg / 100 ml
  • Red Bull Energy Drink (oraz podobne napoje energetyczne) – 32 mg / 100ml
  • czarna herbata liściasta – 2,8 mg / 100 ml

Jak widać, jest wiele innych napoi dostępnych na sklepowych półkach, które znacząco przewyższają zawartością kofeiny yerba mate, a bardzo często podaje się je osobom w wieku 10-16 lat. Ostrokrzew paragwajski podaje się w Argentynie nawet niemowlakom. W Czajnikowy.pl uważamy, że wszystko z umiarem nie powinno Wam zaszkodzić.

Masz więcej pytań? Sprawdź Pytania i odpowiedzi dotyczące yerba mate.

Fot. Jadwiga Janowska

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.