Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Canarias to firma urugwajska i tym samym urugwajska yerba mate. Sytuacja jednak nie jest tak prosta jak się wydaje ponieważ w Urugwaju nie produkuje się przemysłowo yerba mate. 85% Urugwajczyków deklaruje, że pija yerba mate codziennie. Rocznie statystyczny Urugwajczyk zużywa 10 kg suszu. Urugwaj jest krajem mogącym się pochwalić największym importem mate spośród wszystkich krajów. Urugwaj nie produkuje swojej własnej yerba mate, z powodu niewielkiem powierzchni kraju, żyzne gleby zajęte są przez inne uprawy mające większe znaczenie dla produkcji żywności.

Yerba mate urugwajska to zatem tak właściwie yerba mate brazylijska.

Yerba mate Canarias: produkcja

Przykład Canarias dowodzi jednak, że nie do końca prawdą jest, że Urugwaj nie produkuje yerba mate, otóż produkuje ale w Brazylii. Canarias to firma, która nie tylko sprowadza drogą handlu mate z Brazylii ale także uprawia własną na posiadanych przez siebie plantacjach.

Opakowania yerba mate Canarias / for. yerbamatecanarias.com
Opakowania yerba mate Canarias / for. yerbamatecanarias.com

Canarias jest to zatem blend różnych mate z Rio Grande do Sul, Santa Catarina oraz Parany. W ofercie Canarias znajduje się kilka wersji yerba mate. Poza tradycyjną znajdziemy wersję wyselekcjonowaną, ziołową oraz z herbatą czerwoną i zieloną z imbirem. Herbata również znajduje się w ofercie marki Canarias. Poza herbatą czarną, zieloną i czerwoną jest także wiele herbatek ziołowych. Herbaty tutaj to także blendy z różnych krajów, na przykład czarna herbata pochodzi ze Sri Lanki i Argentyny.

Sama mate Canarias reprezentuje typowy styl Urugwajski. Jest bardzo drobna i pylasta, przypomina Brazylijską Chimarrao ale nie jest zupełnie drobno zmielona. Cechuje się typowym urugwajskim charakterem i wiele osób uważa ją za najpopularniejszą i najbardziej typową mate z Urugwaju. Jest sezonowa 4-6 miesięcy dzięki czemu nie ma tak żywo zielonego koloru i zapachu jak typowe brazylijskie mate choć picie jej może przysporzyć nieco trudności z uwagi na drobne cięcie i dużą ilość pyłu.

Yerba mate Canarias: smak

Aromat tej mate jest dość rozbudowany. Znajdziemy tu nieco siana, nieco dymu, ale także aromat przypominający kakao. Można się tutaj także doszukiwać maślanych ciastek i chleba. Trudno tę mate polecić dla początkujących ponieważ wymaga nieco więcej uwagi przy parzeniu i jest dość mocna. Każdy miłośnik mate powinien jednak skosztować mate w urugwajskim stylu i najlepsza w tym celu jest właśnie Canarias.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok.

Rafał Przybylok pije yerba mate
Rafał Przybylok pije yerba mate

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.