ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Od pewnego czasu o mlecznym napoju z mieloną herbatą matcha jest dość głośno. Stało się tak za sprawą popularnej sieci barów szybkiej obsługi, która taki produkt wprowadziła do oferty. Nie tylko zaowocowało to wzmożonym zainteresowaniem herbatą mieloną oraz jej alternatywnymi sposobami przygotowania, ale również kontrowersjami związanymi z faktem, że wspomniany napój nie spotkał się raczej z ciepłym przyjęciem.

Wiele osób uważa, że niezbyt udane Latte Matcha może zamiast zainteresować tą herbatą osoby, które dotąd jej nie znały, wręcz zniechęcić do jej spróbowania w innej postaci, w tym klasycznej. Uważamy, że na barkach entuzjastów herbaty spoczywa obowiązek poprawienia nieco wizerunku herbaty matcha, jak i jej wersji mlecznej po to, by każdy kto zachował po degustacji w swej pamięci raczej złe skojarzenia, mógł zweryfikować swoje podejście i przekonać się, że jest to herbata, której należy się druga szansa i której trzeba się dokładnie przyjrzeć i potraktować ją z nieco większą pieczołowitością.

Vanilla Matcha Latte z McDonalds, recenzja

Latte to nazwa włoskiego napoju kawowego składającego się z pienionego mleka i espresso. Pomysł zastąpienia kawy herbatą nie jest wbrew pozorom nowym wynalazkiem. Herbaciarze od dawna eksperymentują z takim napojem. W wielu lokalach znajduje się on w stałej ofercie i trudno powiedzieć, że jest to jego debiut. Zauważyć należy, że popularny teraz napój przygotowywany jest na zimno z dodatkiem wanilii. Połączenie takie uważamy za jak najbardziej udane.

Proponujemy zatem przepis, który pozwoli przygotować wyśmienite, zimne i waniliowe macha latte w domowych warunkach. Zwrócić uwagę należy jednak na kilka szczegółów. Po pierwsze w opinii wielu osób tego typu napoje są przesadnie posłodzone. Drugą sprawą jest użycie odpowiedniej herbaty. Matcha to herbata typowo japońska. Tam możemy znaleźć ją w różnych wersjach cenowych i z różnym przeznaczeniem. Najdroższa i najszlachetniejsza używana powinna być do przygotowania w sposób tradycyjny, za pomocą bambusowej mątewki i koniecznie bez dodatków. Niższej klasy herbata, zwana kulinarną, szeroko stosowana jest to wyrobu lodów, kremów, zielonych czekolad, ciast i właśnie napojów, często bazujących na mleku. Najtańsza wersja herbaty matcha produkowana jest w Chinach i niestety znacznie różni się od japońskiej. Oryginalnie, dobra matcha produkowana jest z herbaty zacienianej, mielonej na gładki puder. Musi być odpowiednio przechowywana, ponieważ – z uwagi na swoją postać – bardzo szybko traci na jakości i utlenia się co przede wszystkim widać w jej kolorze.

Zestaw japońskich puszek do herbaty Matcha Takato
Zestaw japońskich puszek do herbaty Matcha Takato

Ostatnią istotną kwestią jest odpowiednie jej przygotowanie. Choć można użyć jej na zimno – ponieważ jej istotą jest przygotowanie zawiesiny w wodzie – nie można zapomnieć, że jest to herbata, a więc napój, który pod wpływem gorącej wody parzy się tworząc napar. Matcha jest więc nie tylko rozmieszanym w wodzie proszkiem, ale także naparem. Jako, że jest to drobny proszek, niezwykle trudno jest ją odpowiednio rozprowadzić w napoju tak, by nie powstały zielonkawe, gorzkie grudki pływające w mleku. Nie musimy oczywiście posiadać bambusowego pędzla, wystarczy elektryczny spieniacz do mleka lub shaker barmański. Jednak wsypanie proszku do wody czy mleka i rozmieszanie go jest dalece niewystarczające.

Lista składników do przygotowania wzorowego Matcha Latte:

  • 300 ml mleka krowiego,
  • 50 ml śmietanki 30%,
  • laska wanilii,
  • 2g japońskiej herbaty matcha klasy kulinarnej lub wyższej,
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego, według uznania, można z niego zrezygnować w ogóle,
  • szczypta soli,
  • kostki lodu.

Przepis na pyszne i zdrowe Matcha Latte:

  • Do przygotowanie potrzebny będzie nam garnek i kuchenka, chasen lub spieniacz do mleka na baterie, opcjonalnie shaker.
  • Mleko, śmietankę, sól i cukier umieszczamy w garnku, dodajemy posiekaną laskę wanilii. Dla wydobycia silniejszego aromatu można całość dokładnie zmiksować w blenderze i nie pozbywać się później wanilii.
  • Całość doprowadzamy do wrzenia i na małym ogniu gotujemy około 15 min. Następnie odcedzamy wanilię, jeśli nie zdecydowaliśmy się jej zmielić. Powstałe mleko waniliowe studzimy.
  • Przygotowujemy herbatę wsypując do osobnego naczynia matchę i zalewając ją wodą w temperaturze 80 st.C. Wody używamy niewiele. Około 70 ml.
  • Rozprowadzamy herbatę w wodzie za pomocą mątewki lub spieniacza. Napar mieszamy z wystudzonym mlekiem w shakerze lub używając po prostu łyżki. W tej postaci nie powinno być problemów z połączeniem składników. Całość wlewamy do szklanki z lodem. Jeśli chcemy by nasze latte miało piankę, możemy nieco spienić napój spieniaczem przed wlaniem na lód.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czym jest preinfuzja w kawie?

Stosowanie preinfuzji przez dokonaniem właściwego zaparzenia niewątpliwie przysłuży się stabilności i intensywności ekstrakcji kawy. Czym[...]

Latte art – wzory krok po kroku: rozeta

Aby wykonać latte art rozeta, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby stworzyć odpowiednią[...]

Jak zaparzyć herbatę, żeby była smaczna – tabela

Gdy mowa o ortodoksyjnej herbacie to odpowiedź na banalne pytanie: jak parzyć, przestaje być tak[...]

2 Comments

GABA – działanie, właściwości, na sen. Opinie

Czym jest słynne GABA? Kwas gamma amino masłowy (Gamma-Amino Butyric Acid) jest neuroprzekaźnikiem blokującym, który[...]

Herbata w Polsce odchodzi do lamusa? Badania pokazują, że wprost przeciwnie!

15 grudnia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Herbaty. Tego dnia warto zastanowić się nad[...]

Latte art – wzory krok po kroku: serce

Aby wykonać latte art serce, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby stworzyć odpowiednią[...]

Wietnamska herbata

Czas wojen odcisnął piętno na przemyśle herbacianym. Najpierw wojna Indochińska, a później wojna Wietnamska sprawiły,[...]

Jak wybrać dobrą matchę?

Matcha to zmielona na proszek herbata zielona, pochodząca z Japonii i tam najpopularniejsza. W zależności[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.