WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Znów będzie o wirusie. Niedawno o nim już pisaliśmy w kontekście herbaty, ale znów wracamy do tematu. Nie dlatego, że łowimy sensacje i łatwo-klikalne nagłówki. Piszemy dlatego, że śledzimy związane z herbatą wiadomości, aktualności oraz nowe odkrycia naukowe związane z herbatą. Czasy mamy takie, że wiele wysiłków naukowego świata skupia się właściwie na jednym temacie. Chcielibyśmy przybliżyć wam wyniki najnowszych badań grupy japońskich badaczy. Opublikowano je raptem kilka dni temu. Nie są to pierwsze badania usiłujące ustalić wpływ herbaty na nowego wirusa, ale pierwsze, które mogą pochwalić się tak dobrymi efektami.

Czy herbata niszczy wirusa?

Dowodzą one, że pewne składniki zawarte w herbacie mają znaczący wpływ na najsłynniejszego ostatnio wirusa, jego aktywność oraz zakaźność. Interesuje nas tutaj – po pierwsze – najaktywniejszy z polifenoli herbacianych EGCG (galusan epigalblokatechiny). Substancja ta występuje w największych ilościach w zielonej herbacie, gdzie jej zawartość może dochodzić do 7 gramów na 100 gramów herbaty.

Drugą substancją jest mało znana jeszcze teasinensyna A (TSA). Występuje ona w czarnej herbacie i jest produktem przemiany EGCG. Kolejną, która okazała się istotna w badaniach jest jedna z pochodnych teaflawiny oznaczona skrótem TFDG.

Ważne dla nas jest, że to herbata czarna zawiera znaczące ilości dwóch ostatnich substancji, co więcej EGCG również jest w niej obecna choć w ilości ponad siedmiokrotnie mniejszej niż w herbacie zielonej. Zastosowano zatem poza wyizolowanymi substancjami również napar herbaty czarnej do badania wirusa.

Efekty są zdumiewające. Okazuje się, że wirus SARS CoV-2 potraktowany EGCG został znacząco dezaktywowany, a pod wpływem TSA oraz TFDG wykazywał jedynie 0,01% dawnej zakaźności.

Badanie z udziałem naparu herbaty czarnej również zaskakuje. Miano wirusa (minimalna ilość badanej substancji, w której wykrywa się conajmniej jednego aktywnego wirusa, jest to miara stopnia zainfekowania) po minucie kontaktu z czarną herbatą zredukowało się do poziomu niewykrywalnego w badaniu, to znaczy, że jego ilość spadła poniżej 0,001 stanu początkowego. Przekładając to na język reklamy, czarna herbata usunęła 99,9% wirusów.

Brzmi to wszystko może zbyt optymistycznie, ale takie rezultaty osiągnięto w badaniu laboratoryjnym. Daleko jeszcze do tego, by stwierdzić, że picie czarnej herbaty leczy z tej choroby lub przed nią zabezpiecza. Z pewnością za wcześnie, aby zastępować szeroko stosowane środki dezynfekcyjne czarną herbatą. Nie można jednak zignorować potencjału tych badań, no i oczywiście warto o nich mówić i śledzić dalszy ich rozwój. Pijmy herbatę i trzymajmy się zdrowo.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Significant inactivation of SARS-CoV-2 by a green tea catechin, a catechin-derivative and galloylated theaflavins in vitro; Eriko Ohgitani, Masaharu Shin-Ya, Masaki Ichitani, Makoto Kobayashi, Takanobu Takihara, Masaya Kawamoto, Hitoshi Kinugasa, Osam Mazda

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Warszawie? (odcinek 2)

Zapraszamy na drugi odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]

Iwan Czaj – rosyjska “herbata” (Wierzbówka kiprzyca)

Iwan czaj to napój przygotowywany z liści wierzbówki kiprzycy. Nie jest to wbrew nazwie herbata,[...]

Yerba mate sin palo

Yerba mate sin palo to oznaczenie spotykane na opakowaniach yerba mate. Dotyczy yerba mate nie[...]

Kawa z europejskiej plantacji. Czy warto kupować kawę na wakacjach?

Kluczowe pytanie to: gdzie leży granica między rzetelnym sprzedawcą serwującym najlepszy produkt na jaki go[...]

Wstęp do parzenia herbaty

Chociaż pijemy dużo herbaty, plasując się na 31 pozycji w światowym rankingu (dwa oczka wyżej[...]

Degustator herbaty – analiza sensoryczna (część 1)

Sensorysta to dość mało znany zawód. Niewielu jest także samych sensorystów, a tak na dobrą[...]

Herbata do sushi baru. Skąd wynikają błędy? Analiza problemu

Sushi bary najczęściej podają herbatę w żeliwnych czajnikach. Bronią się rękami i nogami przed lekką[...]

Matcha zielona herbata. Herbata odmładzająca z Japonii

Matcha to sproszkowana zielona herbata. Matcha to tradycyjna zielona herbata japońska produkowana z herbaty Tencha.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.