Indie to niezwykle bogaty pod względem herbaty kraj. Nie tylko pod wpływem Brytyjczyków założono tutaj liczne uprawy herbaty, niektóre sławne w całym świecie, ale również sam kraj obfituje w przeróżne tradycje herbaciane.
Pierwszym, co przychodzi nam na myśl jest oczywiście słynna masala chai, czyli indyjska herbata z mlekiem i korzennymi przyprawami. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyny sposób picia herbaty w Indiach. Jest to kraj ogromny i bardzo licznie zaludniony. Nie dziwi więc fakt, że różnorodność kultury herbacianej jest tak samo duża jak różnorodność samego kraju.
Dziś wybierzmy się na wycieczkę do Bengalu, a konkretnie do Kolkaty, która to znana jest jako kulturalna stolica Indii. Kolkata założona została przez Brytyjczyków, kiedy zaczęli zdobywać swoje wpływy w Indiach. Była to przez długie lata stolica Indii Brytyjskich. Wtedy to też z niewielkiej wioski utworzono prężnie rozwijające się miasto Kalkuta. Niedawno zaś wrócono do pierwotnej nazwy Kolkata.

Czym jest Lebu Cha?
Jedną z popularnych tutaj herbat jest tak zwana Lebu Cha. Jest to przepis, który można nazwać typowo regionalną specjalnością i coś, bez czego przeciętny obywatel Kolkaty miałby problem by wyobrazić sobie swój normalny dzień. Lebu Cha to herbata z cytryną i z solą. O soli w herbacie zapewne już wszyscy słyszeli, ponieważ ten nietypowy w naszej kulturze dodatek do napojów nie jest niczym nietypowym w Azji. Na pewno kojarzymy herbatę w stylu tybetańskim, gdzie poza masłem do herbaty dodaje się właśnie soli. Swoją herbatę przyprawiają solą także Mongołowie. O tym, że Hindusi również solą herbatę mogliśmy jednak nie słyszeć. Powody są oczywiste, mała popularność słonej herbaty w naszych stronach wynika z tego, że nie są to ulubione przez Europejczyków smaki. Po drugie mleczna i słodka masala chai przyćmiewa nieco inne indyjskie herbaty swą sławą.

Czarna sól
Sprawa okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana kiedy zauważymy, że sól jakiej używa się do herbaty w Kolkacie to nie zwykła sól lecz sól czarna. Jest to wyjątkowa sól o charakterystycznym ciemnofioletowym, niemalże czarnym odcieniu kryształów i charakterystycznym aromat związków siarki przypominający zapach gotowanych jajek. Sól czarna zawdzięcza swoje walory nie tylko związkom siarki, które zawiera ale również unikalnej metodzie produkcji polegającym na wypalaniu soli w piecach. Wiele przepisów kulinarnych z Indii i Pakistanu oraz okolicznych krajów stosuje Kala Namak czyli czarną sól. Jej popularność wśród wegan i wegetarian związana jest z aromatem kurzych jaj, który pozwala przygotowywać potrawy mające imitować jajka. Z przyczyn zdrowotnych ajurweda zaleca spożywanie czarnej soli głównie dla regulacji pracy układu pokarmowego. Ma ona poza tym zdolność łagodzenia bóli i leczenia zmian skórnych.
Przepis na Lebu Cha
Przejdźmy jednak do przepisów na Lebu Cha. Jest ich, jak łatwo się domyślić tyle ilu Hindusów przygotowujących ją. Podobno nawet receptury zmieniają się w zależności od pory roku. Pojawiają się w jej składzie różne dodatki i przyprawy. Możemy znaleźć tam popularne w Indiach goździki, cynamon i imbir. Podobno popularnym dodatkiem jest także czarny pieprz. Jedno co wiemy na pewno to czarna, mocna herbata, która często jest podgotowana dla intensywniejszego smaku z dodatkiem soku z cytryny, cukru i czarnej soli. Pozostałe składniki można już sobie dozować według własnego gustu. Gdy jednak zapytamy o przepis w Kolkacie niczego się nie dowiemy ponieważ, każdy komu udało się stworzyć wyjątkową Lebu Cha, zazdrośnie strzeże swego tajemnego przepisu. Najlepiej zatem zastosować poniższy przepis bazowy i po prostu pić, lub dodawać różne przyprawy i stworzyć swoją własną, sekretną recepturę.
Potrzebne składniki na pół litra wody to:
- łyżka czarnej herbaty dającej mocny napar, najlepiej asamskiej,
- dwie łyżki cukru,
- dwie łyżki soku z cytryny
- i nieco (nie wiecej niż pół łyżeczki) czarnej soli.
- Herbatę należy wrzucić do wrzątku i kilka minut podgotować po czym przyprawić pozostałymi dodatkami i podawać przecedzoną na gorąco.
- Smacznego!
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Poznaj produkty czajnikowy.pl
Herbata czysta
188 Produkty
Herbata aromatyzowana
83 Produkty
Herbata zielona Matcha
15 Produkty
Herbata czerwona
10 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
92 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
39 Produkty
Przeczytaj również
Oshee Vitamin Tea Earl Grey Lemon, Zero, White Tea Jasmine, Water Detox, opinie
Przetestowaliśmy dostępne na rynku napoje Oshee związane z herbatą: Oshee Vitamin Tea Earl Grey and[...]
paź
7 rad jak kupić najlepszą kawę
Wybór kawy tylko pozornie wydaje się błahostką. Poszukując tej idealnej dla nas, na każdym kroku[...]
mar
Źółta herbata Kekecha – parzenie na ciepło i na zimno
Kekecha pachniała wspaniale - kakaowo, słodko, ciężko i żywicznie. Napar zaczarował mnie zupełnie kolorem -[...]
sie
Długotrwałe spożycie herbaty zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym
Przeprowadzone badania na mieszkańcach prowincji Fujian w Chinach dowodzą, że długotrwałe spożycie herbaty (tj. picie[...]
lip
Mięta, herbata z mięty. Herbata miętowa: pospolita a wyjątkowa
To pospolite zioło jest jednym z dodatków do mieszanek herbacianych, składnikiem różnych napojów czy samodzielnym[...]
wrz
Czystek. Herbata z Czystka. Jak oczyścić się Czystkiem?
Czystek jest najbogatszym źródłem polifenoli, należących do grupy substancji roślinnych wykazujących aktywność przeciw-utleniającą, które wspierają[...]
paź
Na co wpływa terroir w kawie?
Terroir jest czynnikiem, który decyduje o tym, że ta sama roślina uprawiana w podobnych warunkach,[...]
kw.
Po czym poznać dobrą herbatę? Herbaty dobrej jakości
Jakość to cecha, którą kierujemy się przy dokonywaniu wyborów w czasie zakupów niemalże wszystkiego. Często[...]
cze