Indie to niezwykle bogaty pod względem herbaty kraj. Nie tylko pod wpływem Brytyjczyków założono tutaj liczne uprawy herbaty, niektóre sławne w całym świecie, ale również sam kraj obfituje w przeróżne tradycje herbaciane.
Pierwszym, co przychodzi nam na myśl jest oczywiście słynna masala chai, czyli indyjska herbata z mlekiem i korzennymi przyprawami. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyny sposób picia herbaty w Indiach. Jest to kraj ogromny i bardzo licznie zaludniony. Nie dziwi więc fakt, że różnorodność kultury herbacianej jest tak samo duża jak różnorodność samego kraju.
Dziś wybierzmy się na wycieczkę do Bengalu, a konkretnie do Kolkaty, która to znana jest jako kulturalna stolica Indii. Kolkata założona została przez Brytyjczyków, kiedy zaczęli zdobywać swoje wpływy w Indiach. Była to przez długie lata stolica Indii Brytyjskich. Wtedy to też z niewielkiej wioski utworzono prężnie rozwijające się miasto Kalkuta. Niedawno zaś wrócono do pierwotnej nazwy Kolkata.

Czym jest Lebu Cha?
Jedną z popularnych tutaj herbat jest tak zwana Lebu Cha. Jest to przepis, który można nazwać typowo regionalną specjalnością i coś, bez czego przeciętny obywatel Kolkaty miałby problem by wyobrazić sobie swój normalny dzień. Lebu Cha to herbata z cytryną i z solą. O soli w herbacie zapewne już wszyscy słyszeli, ponieważ ten nietypowy w naszej kulturze dodatek do napojów nie jest niczym nietypowym w Azji. Na pewno kojarzymy herbatę w stylu tybetańskim, gdzie poza masłem do herbaty dodaje się właśnie soli. Swoją herbatę przyprawiają solą także Mongołowie. O tym, że Hindusi również solą herbatę mogliśmy jednak nie słyszeć. Powody są oczywiste, mała popularność słonej herbaty w naszych stronach wynika z tego, że nie są to ulubione przez Europejczyków smaki. Po drugie mleczna i słodka masala chai przyćmiewa nieco inne indyjskie herbaty swą sławą.

Czarna sól
Sprawa okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana kiedy zauważymy, że sól jakiej używa się do herbaty w Kolkacie to nie zwykła sól lecz sól czarna. Jest to wyjątkowa sól o charakterystycznym ciemnofioletowym, niemalże czarnym odcieniu kryształów i charakterystycznym aromat związków siarki przypominający zapach gotowanych jajek. Sól czarna zawdzięcza swoje walory nie tylko związkom siarki, które zawiera ale również unikalnej metodzie produkcji polegającym na wypalaniu soli w piecach. Wiele przepisów kulinarnych z Indii i Pakistanu oraz okolicznych krajów stosuje Kala Namak czyli czarną sól. Jej popularność wśród wegan i wegetarian związana jest z aromatem kurzych jaj, który pozwala przygotowywać potrawy mające imitować jajka. Z przyczyn zdrowotnych ajurweda zaleca spożywanie czarnej soli głównie dla regulacji pracy układu pokarmowego. Ma ona poza tym zdolność łagodzenia bóli i leczenia zmian skórnych.
Przepis na Lebu Cha
Przejdźmy jednak do przepisów na Lebu Cha. Jest ich, jak łatwo się domyślić tyle ilu Hindusów przygotowujących ją. Podobno nawet receptury zmieniają się w zależności od pory roku. Pojawiają się w jej składzie różne dodatki i przyprawy. Możemy znaleźć tam popularne w Indiach goździki, cynamon i imbir. Podobno popularnym dodatkiem jest także czarny pieprz. Jedno co wiemy na pewno to czarna, mocna herbata, która często jest podgotowana dla intensywniejszego smaku z dodatkiem soku z cytryny, cukru i czarnej soli. Pozostałe składniki można już sobie dozować według własnego gustu. Gdy jednak zapytamy o przepis w Kolkacie niczego się nie dowiemy ponieważ, każdy komu udało się stworzyć wyjątkową Lebu Cha, zazdrośnie strzeże swego tajemnego przepisu. Najlepiej zatem zastosować poniższy przepis bazowy i po prostu pić, lub dodawać różne przyprawy i stworzyć swoją własną, sekretną recepturę.
Potrzebne składniki na pół litra wody to:
- łyżka czarnej herbaty dającej mocny napar, najlepiej asamskiej,
- dwie łyżki cukru,
- dwie łyżki soku z cytryny
- i nieco (nie wiecej niż pół łyżeczki) czarnej soli.
- Herbatę należy wrzucić do wrzątku i kilka minut podgotować po czym przyprawić pozostałymi dodatkami i podawać przecedzoną na gorąco.
- Smacznego!
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
218 Produkty
Herbata aromatyzowana
79 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Mrożona herbata na bazie słodkiego mango
8 łyżeczek herbaty owocowej słodkie mango zalać wrzącą wodą w litrowym dzbanku, dodać starty imbir[...]
lip
Jak uratować stary, suchy tytoń do fajki wodnej?
Jest kilka możliwości, co zrobić, aby uzdatnić do palenia taką melasę. Najważniejsze jest nawilżenie go.[...]
sie
Herbata czarna Indyjski Specjał, opinie
W smaku Indyjski specjał jest przede wszystkim herbaciany, zdecydowanie na pierwszy plan wybija się lekka[...]
cze
SWAG SHOW Silesia Katowice 2014
12 kwietnia Czajnikowy.pl parzył herbatę na Swag Show Silesia w Szybie Wilson (Katowice). Dla naszych[...]
kwi
Czym różni się Yerba Mate dla Zuchwałych Cejrowskiego od Yerba Mate Pipore
Czym różni się Yerba Mate dla Zuchwałych Cejrowskiego od Yerba Mate Pipore? Oprócz opakowania różni[...]
wrz
Mrożona herbata z czarnym bzem, przepis
Do przygotowania pysznego syropu z czarnego bzu, który będzie świetnym dodatkiem do mrożonej herbaty potrzebujemy:[...]
cze
Tykwa: co to takiego? Czym jest tykwa do Yerba Mate
Tykwa to roślina, która występuje w Azji i Afryce, również u nas można ją uprawiać.[...]
wrz
Działanie kofeiny. Co dzieje się po minucie od wypicia herbaty?
Jak kofeina działa na nasze ciało? Po wypiciu napoju z kofeiną jest ona niemalże całkowicie[...]
maj