Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Taragui to kolejna marka produkowana przez Las Marias, czyli grupę produkującą mate pod kilkoma znanymi markami w Argentynie. Oprócz Taragui jest to Union oraz La Merced, czyli marki obecne na naszym rynku i cieszące się popularnością.

Historia yerba mate Taragui

Początki yerba mate tej grupy sięgają 1924 roku kiedy posadzono tutaj pierwsze sadzonki. Grupa jest oczywiście znacznie młodsza. W swej działalności poza produkcją mate zajmuje się także bydłem oraz drewnem sosnowym i eukaliptusowym. Wszystko produkowane jest w trosce o środowisko naturalne oraz miejscową ludność. Czyni się tutaj zatem inwestycje dla ochrony naturalnych siedlisk oraz krajobrazu, a także poprzez fundacje wspiera się szkoły i różne inicjatywy dla miejscowych pracowników i ich rodziny.

Założycielem marki jest Don Victor Navajas Centeno, który zdecydował się w swojej posiadłości Las Marias w Corientes rozpocząć uprawy mate. Dzięki jego wysiłkom w 1940 roku marka Taragui pojawiła się na rynku i stale się rozrastała zyskując popularność i coraz większy zasięg. Obecnie cała grupa Las Marias uchodzi za jednego z większych i ważniejszych producentów yerba mate w Argentynie wytwarzając 56 tysięcy ton yerby rocznie.

Marka Taragui proponuje nam spory wybór swoich produktów. Przede wszystkim mamy do dyspozycji klasyczną wersję argentyńskiej mate, poza tym wersję despalada czyli bez patyczków. Jest także spora gama mate aromatyzowanych. Mamy tutaj zatem wersja z pomarańczą, z cytrusami czyli pomarańczą, mandarynką i grejpfrutem oraz z marakują. Jedną z popularniejszym wersji Taragui jest +energia, która zbierana jest latem gdy liście zawierają nawet do 30% więcej substancji pobudzających. Dostępna jest także wersja bezpyłowa, łatwiejsza do picia i pozbawiona tym samym szorstkiego smaku mate. Możemy także wybrać Taragui Vitality, która jest tradycyjną despaladą lecz posiadającą certyfikat Rainforrest Aliance, co oznacza, że pochodzi ona z upraw spełniających rygorystyczne wymogi ochrony naturalnego środowiska.

Jak smakuje mate Taragui

Całkiem dobrze, jest klasycznym przedstawicielem Argentyńskiej produkcji choć ma kilka cech, które ją wyróżniają. Przede wszystkim jest mocna w smaku. Doskonała propozycja dla osób ceniących sobie wyrazistość yerby. Może wydawać się nieco zbyt ostra i gorzka. W kolejnych zalaniach wciąż daje się wyczuć cierpkość i goryczkę. Jeśli zaś chodzi o aromaty to wybija się nuta palona, przypominająca nawet kawę. Generalnie jest to chyba najcięższy smak spośród wszystkim marek produkowanych przez Las Marias.

Polecić ją można miłośnikom mate paragwajskiej, którzy chcieliby skosztować czegoś z Argentyny. Nie polecamy jej natomiast początkującym yerbiarzom, ponieważ jej zdecydowany charakter może zniechęcać. Polecić zaś każdemu można wersje aromatyzowane. Uważam, że są to jedne z bardziej udanych yerb aromatyzowanych z przyjemnym i nie wypłukującym się aromatem owoców o bardzo naturalnym charakterze. Wersja +energia, również jest godna polecenia osobom szukającym dużej dawki kofeiny. Pojawia się zawsze w rankingach najmocniejszych yerba mate.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.