Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Często osoby aktywne fizycznie lub uprawiające sport poszukują alternatywy dla picia wody podczas treningu. Dostępne i polecane dla sportowców są różnego rodzaju napoje izotoniczne i bogate w liczne substancje wspomagające trening. Okazuje się, że również herbata może przynieść korzystne działanie dla osób trenujących dzięki swoim składnikom aktywnym.

Zawarte w herbacie związki aktywne pozytywnie wpływają na organizm podczas wysiłku fizycznego

Przede wszystkim wskazuje się na kofeinę, czyli pobudzającą substancję, która znajduje się niejednokrotnie w suplementach dla sportowców. Na półkach sklepów z suplementami dla sportowców znajdziemy także czystą kofeinę, mającą na celu wzmożenie treningu. Odpowiednie pobudzenie fizyczne i psychiczne czyni trening bardziej skutecznym. Herbata, choć uboższa w kofeinę niż kawa lub energetyki zawiera również sporą ilość tej substancji i także ona może służyć do pobudzenie przed treningiem.

Picie herbaty, zarówno zielonej jak i czarnej okazuje się korzystne wśród osób trenujących na siłowni oraz sportowców nie tylko dzięki kofeinie.

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek fizyczny na rowerach treningowych dowodząc, że dzięki polifenolom zawartym w herbacie nie tylko zwiększył się stopień utleniania tkanki tłuszczowej nawet do 17%, ale również zwiększył się udział tłuszczu w całkowitym wydatku kalorycznym. Dowiedziono, że nawet bez treningu regularne picie herbaty jest w stanie zwiększyć spoczynkowe spalanie kalorii.

Wypicie herbaty po treningu jest się lepszym pomysłem niż picie samej wody. Przeprowadzono badania na atletach, uzyskując dobre efekty poprzez suplementowanie ekstraktu z czarnej herbaty. Osoby trenujące intensywniej, dzięki herbacianym polifenolom są w stanie zwiększyć częstotliwość treningów. Herbata czarna obniżała u osób badanych poziom kortyzolu oraz, dzięki wysokiej ilości przeciwutleniaczy, przyśpieszała regenerację po treningu.

Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g

U badanych atletów stwierdzono także szybsze odzyskiwanie siły w zmęczonych mięśniach oraz ograniczenie bólu mięśni wynikających z dużego wysiłku.

Herbata ma także właściwości oczyszczające, co pozwala na szybsze pozbycie się niepotrzebnych produktów przemiany materii, których znaczne ilości gromadzą się w ciele po intensywnym wysiłku.
Warto zatem osobom aktywnym fizycznie polecić herbatę zarówno przed treningiem dla podniesienia wydajności i intensywności treningu oraz wsparcia przy spalaniu tkanki tłuszczowej, jak i po treningu dla szybszej regeneracji i przyśpieszenia odzyskiwania pełnej sprawności i wydajności mięśni.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Antioxidants in Sport Nutrition, Chapter 8Green Tea Catechins and Sport Performance Editor: Manfred Lamprecht, The effects of theaflavin-enriched black tea extract on muscle soreness, oxidative stress, inflammation, and endocrine responses to acute anaerobic interval training: a randomized, double-blind, crossover study – Shawn M Arent, Meghan Senso, Devon L Golem & Kenneth H McKeever

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.