ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

 

Pochodzenie herbaty Silver Sprout

Herbata Silver Sprout to wyjątkowa herbata zielona pochodząca z Chin z prowincji Anhui. Prowincja ta mieści się we wschodnich Chinach w dorzeczu rzeki Jangcy i Rzeki Żółtej. Jako bardzo ważny obszar rolniczy w Chinach może się poszczycić produkcją wyjątkowych i docenianych herbat ponieważ ma sprzyjający klimat monsunowy. W części północnej znajduje się Nizina Chińska, a w południowej niewysokie góry.

Z prowincji Anhui pochodzi wiele świetnych i docenianych na całym świecie herbat. Między innymi słynny czarny keemun, oraz zielone mao feng czy taiping. Sama prowincja słynie z herbaty od zamierzchłych czasów.

Historia herbaty Silver Sprout

Herbata silver sprout swoją historią sięga dynastii Song, która panowała w Chinach między X a XIII wiekiem. Ostatnie 150 lat panowania tej dynastii to czas gdy utracona została kontrola nad północnymi Chinami, a stolica cesarska przeniosła się nad rzekę Jangcy na południe od prowincji Anhui. Właśnie wtedy dwór cesarski zasilany był herbatą właśnie z tamtych plantacji. Ale nie tylko on. Herbata uprawiana w niespełna 250 ważnych ośrodkach była eksportowana na północ Azji oraz do krajów arabskich. Nastąpiło wtedy wiele korzystnych zmian w Chinach, rozwinęły się miasta oraz kultura i nauka, ale również chłopom nie żyło się źle ponieważ mimo występującej wówczas pańszczyzny w większości byli to wolni rolnicy opłacający podatki często w postaci swoich wyrobów i produktów spożywczych, które zasilały rozbudowaną wówczas armię. To samo dotyczyło plantatorów herbacianych, którzy opłacali podatki w herbacie.

Zielona herbata Silver Sprout
Zielona herbata Silver Sprout

Są to również czasy rozwoju kultury herbacianej. Powszechna stają się herbaciarnie, które mogą mieć kilka różnych postaci. Spotkać można wykwintne herbaciarnie połączone z restauracjami, lub lokale serwujące głównie herbatę i inne napoje na przykład źródlaną wodę, którą również można kupować specjalnie z myślą o herbacie. Na ulicach natomiast spotkać można wózki i stragany herbaciane rozstawiane w porach największego ruchu. Herbaciarnie tamtych czasów stają się głównym miejscem życia kulturalnego. Spotykają się tam przedstawiciele różnych warstw społecznych oraz artyści różnych dziedzin. Spotykać można tam było nie tylko poetów i bajarzy czy muzyków ale także trupy teatralne oraz lalkarzy i kuglarzy.

W tych czasach pojawia się właśnie słynny silver sprout, który jest herbatą mało rozpowszechnioną i nieczęsto spotykaną. Swoją największą popularność zawdzięcza jednak dworowi cesarskiemu za czasów dynastii Ming czyli 200 lat później gdzie jak wieść niesie była jedną z ulubionych herbat rodziny cesarskiej.

Zielona herbata Silver Sprout
Zielona herbata Silver Sprout

Smak herbaty Silver Sprout

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie listków, które posiadają srebrzysty odcień i jedwabisty połysk. Jest to spowodowane dużym udziałem bardzo młodych listków, to tłumaczy także drugą część nazwy czyli kiełek. Herbata ta słynie ze swego cierpkiego i nieco dymnego posmaku z bardzo wyczuwalnymi taninami, mimo to jest słodkawa z nutą wielu owoców, sensoryści doszukują się w jej bukiecie białych winogron i agrestu.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Kombucha – jak zrobić grzyb herbaciany?

Przygotowujemy napar z naszej ulubionej herbaty. Może to być dowolna mieszanka lub herbata czysta w[...]

Herbaty o nazwach, których nie znacie. Poradnik

Potrafimy nazwać kolory herbaty, choć nie zawsze jest to takie oczywiste i jednoznaczne. Nie sprawia[...]

Second Flash (SF), oznaczenie jakości herbaty

Second Flash to oznaczenie jakości herbaty odnoszące się do kolejności zbiorów. W kodzie literowym oznaczane[...]

Kardamon: właściwości, działanie. Przepis na herbatę z kardamonem. Dodatki do herbaty #3

Kardamon to roślina spokrewniona z imbirem i tak jak w przypadku imbiru jest popularnym dodatkiem[...]

Wanilia: właściwości. Wanilia przyprawa do herbaty

Laski wanilii wszyscy znamy. Znamy też jej charakterystyczny aromat, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko[...]

Żeń-szeń, herbata z żeń-szenia. Rozgrzewający afrodyzjak

Nazwa żeń-szeń pochodzi o chińskiego: renshen. Żeń-szeń to korzeń, roślina wieloletnia. Sam korzeń przypomina kształtem[...]

Kiszone cytryny do herbaty, przepis

Każdy, kto skosztuje czarnej herbaty lub rooibosa, zaprawionego plasterkami miodowych cytryn i odrobiną syropu z[...]

Jaki młynek żarnowy do kawy wybrać? Porównanie młynka za 50 i 1000 zł

Kupowanie zmielonej kawy niesie za sobą wygodę użytkowania, a przy okazji zabiera konieczność inwestycji w[...]

3 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.