WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

 

Pochodzenie herbaty Silver Sprout

Herbata Silver Sprout to wyjątkowa herbata zielona pochodząca z Chin z prowincji Anhui. Prowincja ta mieści się we wschodnich Chinach w dorzeczu rzeki Jangcy i Rzeki Żółtej. Jako bardzo ważny obszar rolniczy w Chinach może się poszczycić produkcją wyjątkowych i docenianych herbat ponieważ ma sprzyjający klimat monsunowy. W części północnej znajduje się Nizina Chińska, a w południowej niewysokie góry.

Z prowincji Anhui pochodzi wiele świetnych i docenianych na całym świecie herbat. Między innymi słynny czarny keemun, oraz zielone mao feng czy taiping. Sama prowincja słynie z herbaty od zamierzchłych czasów.

Historia herbaty Silver Sprout

Herbata silver sprout swoją historią sięga dynastii Song, która panowała w Chinach między X a XIII wiekiem. Ostatnie 150 lat panowania tej dynastii to czas gdy utracona została kontrola nad północnymi Chinami, a stolica cesarska przeniosła się nad rzekę Jangcy na południe od prowincji Anhui. Właśnie wtedy dwór cesarski zasilany był herbatą właśnie z tamtych plantacji. Ale nie tylko on. Herbata uprawiana w niespełna 250 ważnych ośrodkach była eksportowana na północ Azji oraz do krajów arabskich. Nastąpiło wtedy wiele korzystnych zmian w Chinach, rozwinęły się miasta oraz kultura i nauka, ale również chłopom nie żyło się źle ponieważ mimo występującej wówczas pańszczyzny w większości byli to wolni rolnicy opłacający podatki często w postaci swoich wyrobów i produktów spożywczych, które zasilały rozbudowaną wówczas armię. To samo dotyczyło plantatorów herbacianych, którzy opłacali podatki w herbacie.

Zielona herbata Silver Sprout
Zielona herbata Silver Sprout

Są to również czasy rozwoju kultury herbacianej. Powszechna stają się herbaciarnie, które mogą mieć kilka różnych postaci. Spotkać można wykwintne herbaciarnie połączone z restauracjami, lub lokale serwujące głównie herbatę i inne napoje na przykład źródlaną wodę, którą również można kupować specjalnie z myślą o herbacie. Na ulicach natomiast spotkać można wózki i stragany herbaciane rozstawiane w porach największego ruchu. Herbaciarnie tamtych czasów stają się głównym miejscem życia kulturalnego. Spotykają się tam przedstawiciele różnych warstw społecznych oraz artyści różnych dziedzin. Spotykać można tam było nie tylko poetów i bajarzy czy muzyków ale także trupy teatralne oraz lalkarzy i kuglarzy.

W tych czasach pojawia się właśnie słynny silver sprout, który jest herbatą mało rozpowszechnioną i nieczęsto spotykaną. Swoją największą popularność zawdzięcza jednak dworowi cesarskiemu za czasów dynastii Ming czyli 200 lat później gdzie jak wieść niesie była jedną z ulubionych herbat rodziny cesarskiej.

Zielona herbata Silver Sprout
Zielona herbata Silver Sprout

Smak herbaty Silver Sprout

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie listków, które posiadają srebrzysty odcień i jedwabisty połysk. Jest to spowodowane dużym udziałem bardzo młodych listków, to tłumaczy także drugą część nazwy czyli kiełek. Herbata ta słynie ze swego cierpkiego i nieco dymnego posmaku z bardzo wyczuwalnymi taninami, mimo to jest słodkawa z nutą wielu owoców, sensoryści doszukują się w jej bukiecie białych winogron i agrestu.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak gruzińska herbata pomagała w PRL-u?

W 1964 roku grupa dziewcząt z Technikum Handlowego w Szczecinie podbiła Polskę piosenką o gruzińskim[...]

Tea & Coffee World Cup 2016

Po raz pierwszy w Krakowie, w dniach: 10-12 maja 2016 roku odbędą się najważniejsze światowe[...]

Backstage Pytanie na Śniadanie TVP2 z Czajnikowy.pl

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo zza kulis programu Pytanie na Śniadanie, który możecie[...]

Herbata czarna Keemun. Sławna czarna herbata

Liście krzewów herbacianych odmiany rosnącej w Keemun charakteryzują się podobno specyficznymi właściwościami, które nadają samej[...]

Herbata Earl Grey Blue Flower z niebieskim kwiatem malwy

Earl Grey jest jedną z moich ulubionych mieszanek herbacianych. Smaczny i przyjemnie świeży. Dzisiaj kilka[...]

2 Comments

Parzenie kawy a temperatura wody

Dobranie odpowiedniej temperatury wody jest istotnym czynnikiem wpływającym na smak i jakość naparu. Powszechnym błędem[...]

2 Comments

Chińska Legenda o Wodnym Smoku na Dzień Dziecka 2013

Chińska Legenda o Wodnym Smoku na Dzień Dziecka 2013

Czym różnią się kultywary herbaty? Test smaku japońskiej Arachy

Gdy zagłębiamy się w świat herbaty wcześniej czy później trafiamy na słowo kultywar, które budzi[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.