ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

 

Pochodzenie herbaty Silver Sprout

Herbata Silver Sprout to wyjątkowa herbata zielona pochodząca z Chin z prowincji Anhui. Prowincja ta mieści się we wschodnich Chinach w dorzeczu rzeki Jangcy i Rzeki Żółtej. Jako bardzo ważny obszar rolniczy w Chinach może się poszczycić produkcją wyjątkowych i docenianych herbat ponieważ ma sprzyjający klimat monsunowy. W części północnej znajduje się Nizina Chińska, a w południowej niewysokie góry.

Z prowincji Anhui pochodzi wiele świetnych i docenianych na całym świecie herbat. Między innymi słynny czarny keemun, oraz zielone mao feng czy taiping. Sama prowincja słynie z herbaty od zamierzchłych czasów.

Historia herbaty Silver Sprout

Herbata silver sprout swoją historią sięga dynastii Song, która panowała w Chinach między X a XIII wiekiem. Ostatnie 150 lat panowania tej dynastii to czas gdy utracona została kontrola nad północnymi Chinami, a stolica cesarska przeniosła się nad rzekę Jangcy na południe od prowincji Anhui. Właśnie wtedy dwór cesarski zasilany był herbatą właśnie z tamtych plantacji. Ale nie tylko on. Herbata uprawiana w niespełna 250 ważnych ośrodkach była eksportowana na północ Azji oraz do krajów arabskich. Nastąpiło wtedy wiele korzystnych zmian w Chinach, rozwinęły się miasta oraz kultura i nauka, ale również chłopom nie żyło się źle ponieważ mimo występującej wówczas pańszczyzny w większości byli to wolni rolnicy opłacający podatki często w postaci swoich wyrobów i produktów spożywczych, które zasilały rozbudowaną wówczas armię. To samo dotyczyło plantatorów herbacianych, którzy opłacali podatki w herbacie.

Zielona herbata Silver Sprout
Zielona herbata Silver Sprout

Są to również czasy rozwoju kultury herbacianej. Powszechna stają się herbaciarnie, które mogą mieć kilka różnych postaci. Spotkać można wykwintne herbaciarnie połączone z restauracjami, lub lokale serwujące głównie herbatę i inne napoje na przykład źródlaną wodę, którą również można kupować specjalnie z myślą o herbacie. Na ulicach natomiast spotkać można wózki i stragany herbaciane rozstawiane w porach największego ruchu. Herbaciarnie tamtych czasów stają się głównym miejscem życia kulturalnego. Spotykają się tam przedstawiciele różnych warstw społecznych oraz artyści różnych dziedzin. Spotykać można tam było nie tylko poetów i bajarzy czy muzyków ale także trupy teatralne oraz lalkarzy i kuglarzy.

W tych czasach pojawia się właśnie słynny silver sprout, który jest herbatą mało rozpowszechnioną i nieczęsto spotykaną. Swoją największą popularność zawdzięcza jednak dworowi cesarskiemu za czasów dynastii Ming czyli 200 lat później gdzie jak wieść niesie była jedną z ulubionych herbat rodziny cesarskiej.

Zielona herbata Silver Sprout
Zielona herbata Silver Sprout

Smak herbaty Silver Sprout

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie listków, które posiadają srebrzysty odcień i jedwabisty połysk. Jest to spowodowane dużym udziałem bardzo młodych listków, to tłumaczy także drugą część nazwy czyli kiełek. Herbata ta słynie ze swego cierpkiego i nieco dymnego posmaku z bardzo wyczuwalnymi taninami, mimo to jest słodkawa z nutą wielu owoców, sensoryści doszukują się w jej bukiecie białych winogron i agrestu.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak używać zaparzacza, zaparzacz jajko

W wielu przypadkach taki zaparzacz jest polecany przez obsługę do każdej herbaty, bo jest niedrogi[...]

Herbata Che Thai Nguyen, opinie

Pierwsze parzenie uwalnia słodkawy aromat, który jest bardzo przyjemny i mógłbym wąchać same zalane liście[...]

1 Comments

Ahmad Tea English Tea No.1: test, recenzja, opinie

Test sypanej herbaty Ahmad Tea English Tea No.1. Jak wypadła?

Herbata w stylu dziadka grandpa style

Herbata parzona w „stylu dziadka”, czyli grandpa style, to popularna w Chinach technika parzenia. W[...]

Delter Coffee Press – opis

Delter coffee press jest kolejnym sprzętem starającym się sprostać oczekiwaniom świadomych konsumentów kawy. Tym razem[...]

Yerba mate Pajaro Azul, recenzja, opis

Wśród popularnych i szeroko rozpoznawalnych marek yerba mate, na sklepowych półkach znajdziemy także takie, których[...]

London Fog, przepis na herbatę London Fog

Herbatę London Fog przygotowuje się na bazie Earl Grey'a, syropu waniliowego i mleka. Należy zaparzyć[...]

1 Comments

Prosty sposób jak poprawić smak kawy!

Mało znanym trickiem jest technika polegająca na dodaniu bardzo niewielkiej ilości soli kuchennej, która o[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.