Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Wiele osób pije herbatę, ale czy zastanawialiście się kiedyś: co zawiera herbata? Poznaj dokładny skład herbaty.

Skład herbaty

  • Najbardziej aktywnymi składnikami herbaty są proantocyjanidyny, czyli łańcuchy polimerowe flawonoidów. Natomiast najpopularniejszym rodzajem flawonoidów są katechiny. Katechiny to przeciwutleniacze (zapobiegają utlenianiu), a utlenianie powoduje uszkodzenia komórek i wynikające z tego problemy zdrowotne w wielu narządach i tkankach (takie jak nowotwory).
  • Katechiny pomagają zapobiegać stresowi i wspomagają metabolizm. W konsekwencji mogą obniżyć stężenie lipidów we krwi i ciśnienie krwi, zapobiegać miażdżycy, zmniejszać lepkość krwi i zapobiegać powstawaniu skrzepów.
  • Świeżo zebrane zielone liście herbaty zawierają blisko 30% katechin. Naukowcy nie zawsze zgadzają się, który rodzaj herbaty jest najbogatszy w katechiny, ale ogólnie uważa się, że białe i zielone herbaty są najbogatsze i najsilniejsze. Różnice te nie są na tyle znaczące, aby się nad tym zastanawiać podczas codziennego picia herbaty.
  • Herbata zawiera teaninę, która ma właściwości psychoaktywne i udowodniono, że zmniejsza stres psychiczny i fizyczny, poprawia nastrój i zdolności poznawcze (podobnie jak kawa).
  • Kolejnym aktywnym składnikiem herbaty jest kofeina, silny środek pobudzający.
  • Herbata zawiera również teobrominę i teofilinę – oba pobudzające. Teobromina jest także stosowana do rozszerzania naczyń krwionośnych, jako środek moczopędny i stymulujący serce.
Herbata czarna Special Golden Black organiczna
Herbata czarna Special Golden Black organiczna

Właściwości herbaty

Dzięki tym składnikom herbata pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu, obniża ryzyko miażdżycy, pomaga w zapaleniu jelit, utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru w krwi, czy utracie wagi. Herbata jest świetnym elementem zbilansowanej diety, a przy tym jest pyszna!

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.