ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Prowincja Guanxi słynie dziś z ogromnych ilości produkowanej tam herbaty jaśminowej. Wiąże się to ze sprzyjającym klimatem do uprawy jaśminu najwyższej jakości. Jednak nie ona jest ojczyzną herbaty jaśminowej.

Sprowadzenie jaśminu z Iranu

Jaśmin jako taki sprowadzono do Chin z Iranu czyli ówczesnej Persji za czasów dynastii Tang. Sprowadzenie jaśminu możliwe było za sprawą jedwabnego szlaku chociaż na pomysł aromatyzowania nim herbaty Chińczycy wpadli dopiero w czasach dynastii Ming w prowincji Fujian. Koncepcja okazała się tak udana, że wkrótce również Taiwan zapragnął posiadać herbatę jaśminową. Nie mając jednak jaśminu wysyłali liście swojej herbaty do aromatyzowania w Chinach.

Herbata biała Jaśminowe Smocze Perły Premium organic
Herbata biała Jaśminowe Smocze Perły Premium organic

Kolejnymi miłośnikami jaśminowej herbaty okazali się ludzie zachodu, dla których aromat jaśminu był niezwykle orientalny i przyjemnie się kojarzył.

Jedną z bardziej znanych jaśminowych herbat w Chinach jest słynna jaśminowa smocza perła, czyli Mo Li Long Zhu. Z jej powstaniem wiąże się piękna legenda.

Legenda o jaśminowych smoczych perłach

W trzynastym wieku w Chinach żyło pewne ubogie rodzeństwo. Sieroty ciężko pracowały każdego dnia by się utrzymać. Pewnej zimy chłopiec ciężko zachorował, a miejscowy medyk nie był w stanie mu pomóc. Zrozpaczona siostra usiadła na progu domu i zapłakała nad losem brata i swoim ponieważ jeśli nie wyzdrowieje oboje ich czeka marny los. Zobaczyła ją przechodząca obok staruszka. Zatroskana staruszka wysłuchawszy dziewczynki poradziła jej by udała się w góry i odnalazła starego, mądrego smoka, który mieszka w grocie i jest przyjazny ludziom. Zna się on na czarach i może będzie mógł pomóc.

Odprężająca herbata jaśminowa z kwiatami. Jaśminowa herbata relaksuje
Odprężająca herbata jaśminowa z kwiatami. Jaśminowa herbata relaksuje

Dziewczynka udała się czym prędzej w góry i odnalazła grotę smoka, którą obrastały wokoło stare, gęste krzewy jaśminu. Ich zapach był tak mocny i oszałamiający, że aż kręciło się od niego w głowie. Po chwili pojawił się smok i zgodził się wysłuchać dziewczynki. Ta zanosząc się płaczem opowiedziała o śmierci rodziców i trudnym życiu jakie prowadzi z bratem, o jego chorobie i bezsilności medyka oraz o marnej przyszłości jaka ich czeka. Płakała tak rzewnie, że smok również się wzruszył i zapłakał. Gdy uniósł łeb do góry i zawył w płaczu dziewczynka zobaczyła w jego gardle smoczą perłę. Wiedziała, że istotą życia i mocy magicznej każdego smoka jest perła, którą bestia ma w gardle. Nagle ze smoczej perły, z gardła smoka spłynęła kropla rosy, która lśniąc srebrzyście upadła na ziemię. Po chwili w tym miejscu pojawił się maleńki kiełek krzewu herbacianego. Smok powiedział dziewczynce, że uzdrowienie brata nie będzie łatwe. Powinna opiekować się roślinką i nie odstępować jej na krok podczas gdy on będzie czynił smocze czary. Po tych słowach wzbił się w niebo i zatańczył w chmurach. Po chwili rozpętała się prawdziwa ulewa, ściana deszczu zasłoniła świat. Woda lała się z nieba strugami wiele dni. Podczas nawałnicy dziewczynka przemoczona i zmarznięta kuliła się nad krzaczkiem osłaniając go przed siekącym deszczem.

Herbata biała Jaśminowe Smocze Perły
Herbata biała Jaśminowe Smocze Perły

Gdy wreszcie deszcz przestał padać wrócił smok. Okazało się, że herbata podrosła w tym czasie tak, że można było zebrać pierwsze liście. Z pomocą smoka dziewczynka zebrała młodziutkie, herbaciane pąki i uformowała je na kształt perły tak, że wyschnięte, okrągłe i srebrzyste przypominały perłę smoka. Młoda herbata przesiąknięta była aromatem jaśminu z pobliskich krzewów.

Gdy dziewczynka wróciła do wioski i zaparzyła herbatę dla brata okazało się, że dzięki smoczym czarom ma ona leczniczą moc. Chłopiec wrócił wnet do zdrowia, a na pamiątkę odwagi małej dziewczynki w okolicy zaczęto herbaciane pączki zwijać w perły i suszyć z kwiatami jaśminu.

Jak naprawdę produkowana jest ta herbata?

Aromatyzowana jest oczywiście tak jak w legendzie świeżymi kwiatami jaśminu, również jak w legendzie używa się do jej produkcji tylko herbacianych pąków liściowych jak to w szlachetnych herbatach białych. Listki suszy się w towarzystwie kwiatów układając warstwę herbaty, a następnie warstwę kwiatów i znów warstwę herbaty i tak dalej. Gdy herbata przejmie aromat jaśminu kwiaty są usuwane, a herbata suszona do końca. Pomimo ogromnej produkcji na światowy rynek, charakterystyczny kształt pereł wysokiej jakości nadaje się tej herbacie nadal ręcznie.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Tea & Coffee World Cup 2014

Tea & Coffee World Cup 2014 to blisko 100 wystawców i wiele zróżnicowanych wydarzeń edukacyjnych,[...]

Herbata w Indonezji

Indonezja to jeden z największych na świecie producentów herbaty i kawy. Swoje plantacje mają tu[...]

I wtedy piję herbatę

Jedyne co łączy treść tego tekstu z herbatą to wy, którzy to czytacie i moje[...]

1 Comments

Herbata japońska zielona Kokeicha, parzenie. Jak jest produkowana?

Kokeicha to herbaciana ciekawostka. W krajach zachodu można często kupić tę herbatę, która w Japonii,[...]

Herbata Rooibos zielony, parzenie

Herbata Rooibos zielony, parzenie. Parzenie: 1 łyżeczka Rooibosa zielonego na 120 ml wody, woda o[...]

Miód – substytut cukru

Sezon jesienny zwraca naszą uwagę ku pewnemu zdrowemu i lubianemu dodatkowi do herbaty, którym często[...]

Po czym poznać dobrą kawiarnię? Porady

Będąc z dala od domu, poszukując miejsca serwującego dobrą kawę, jesteśmy skazani na metodę "prób[...]

Wszystkie metody obróbki kawy: różnice, opinie

Metoda obróbki kawy (ang. processing) to sposób, w jaki wydobyto pestki wiśni kawowca z okrywającego[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.