ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

O czerwonej herbacie z Qimen już kiedyś pisałam. Przypadła mi ona bardzo do gustu, bo jest naprawdę sympatyczna. W klasyfikacji wschodniej zaliczana do herbat czerwonych, w zachodniej do herbat czarnych. Prawie zawsze znajduje się na Liście Dziesięciu Wielkich Herbat Chińskich. Zalicza się ją również do najlepszych herbat czarnych. Wspomniałam też, że herbatę Keemun możemy podzielić na: Keemun Gongfu (Congou), Mao Feng, Xin Ya, Hao Ya oraz Hubei.

Charakterystyka herbaty Keemun Mao Feng

Herbata ta ma ciemne, długie, niepołamane oraz skręcone listki i swoim wyglądem przypomina zieloną herbatę Mao Feng. (Właśnie dlatego jej nazwa to Keemun Mao Feng) W suszu znajdziemy też złote tipsy.

Parzenie czarnej herbaty Keemun Mao Feng
Parzenie czarnej herbaty Keemun Mao Feng

Zapach zarówno suszu jak i naparu jest lekko słodki, może nawet delikatnie miodowy. Niektóre opisy opisują go jako zapach cukru trzcinowego. Kolor naparu, który przygotowałam był ciemnopomarańczowy, wpadający w czerwień. W smaku zaś herbata ta była lekko słodka, nieco dymna oraz kwiatowo-owocowa.

Herbatę Keemun Mao Feng uważa się za jedną z lepszych i nie poleca się dodawać do niej ani mleka ani herbaty, choć oczywiście jeśli ktoś ma na to chęć, to herbata ta powinna sprawdzić się również w mieszankach.

Parzenie herbaty Keemun Mao Feng

Znalazłam dwa główne sposoby parzenia Keemun Mao Feng. Pierwszy z nich to sposób „wschodni”– kilka parzeń z większej ilości suszu. Poleca się tutaj zalanie 85 ml wody około 5 gramów herbaty. Temperatura wody to 80 stopni. Czasy parzenia zaś zaczynają się od 10 sekund, a następnie są wydłużone do 15. Ilość parzeń nawet do pięciu.

Drugi to sposób „zachodni” mówiący o zalaniu około 7 gramów herbaty 500 ml wody w temperaturze 90 stopni i parzeniu od 3 do 5 minut. Ponieważ akurat nie mam dostępu do swojego zestawu do Gongfu Cha, to Keemun Mao Feng zaparzyłam jeszcze inaczej: łyżeczkę herbaty zalałam wodą w temperaturze około 90 stopni i parzyłam przez 3 minuty, po czym odcedziłam listki.

Liście czarnej herbaty Keemun Mao Feng
Liście czarnej herbaty Keemun Mao Feng

Herbata Keemun jest wdzięczną i smaczną herbatą do eksperymentowania. Ciekawa jestem jak smakują pozostałe rodzaje i na ile się one różnią między sobą. Mam nadzieję, że uda mi się to kiedyś odkryć.

Źródła: teavivre.com/keemum-maofeng-black-tea, viconyteas.com/keemun/keemun-Mao-feng.html, eherbata.pl/keemun-mao-feng-100.htm

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata wiśniowa, Hanami oglądanie kwiatów wiśni

Hanami to japoński zwyczaj podziwiania kwiatów wiśni. Wielu chciałoby, żeby drzewo wiśni pochodziło z Japonii[...]

Herbaciarnia Sowa Ząbki

Herbaciarnia Sowa Ząbki dane kontaktowe: telefon: 506 925 085, 605 947 970, adres: Ząbki, ul.[...]

Ginko Biloba. Miłorząb Japoński

Ginko Biloba to jedyne żyjące obecnie drzewo liściaste, które jest nagonasienne. Napar z miłorzębu japońskiego[...]

Kultywary japońskich herbat

Obecnie 76% upraw herbacianych Japonii to szczep Yabukita. Najsłynniejszy i najpopularniejszy, a zarazem dający najlepsze[...]

Jak zaparzyć yerba mate krok po kroku

Parzenie yerba mate jest dużo prostsze niż mogłoby się wydawać i łatwo wchodzi w nawyk.[...]

Parzenie herbaty w termosie. Jak zrobić herbatę w termosie?

W okresie jesienno zimowym często przypominamy sobie o wielce praktycznym wynalazku jakim jest termos. Możliwość[...]

2 Comments

Jak parzyć herbatę liściastą?

Osoby pijące herbatę liściastą na codzień mogą pomyśleć, że pytanie tego typu jest banalne, ponieważ[...]

Matcha zielona herbata. Herbata odmładzająca z Japonii

Matcha to sproszkowana zielona herbata. Matcha to tradycyjna zielona herbata japońska produkowana z herbaty Tencha.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.