ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Cha Verde – tak nazywa się w Brazylii zieloną herbatę. Dla wielu osób może to być zaskakujące ale herbata jest uprawiana w Ameryce Południowej i mimo, że nie produkuje się tam znaczących na skalę światową ilości herbaty to jednak znajduje ona swoich miłośników. Początki upraw herbaty w Ameryce Południowej wiążą się z ludnością napływową z Europy i Azji. Plantacje założono na przełomie wieków XIX i XX i część z nich nie tylko wciąż działa ale także rozwija się.

Yerba mate z zieloną herbatą

Zielona herbata jest częstym dodatkiem do yerba mate. No może nie jest to dodatek powszechny ale jednak znaleźć można już kilka marek yerba mate, które w swojej ofercie posiadają mieszanki ziołowe yerba mate z zieloną herbatą.

Zaletą dodawania herbaty zielonej do mate jest to, że nie ryzykujemy zepsucia naparu to mieszanką. Zielona herbata podobnie jak yerba mate parzona powinna być wodą chłodniejszą. Temperatura, w jakiej parzymy mate jest zarazem właściwa dla herbaty co pozwala wydobyć z niej smak i pożądane składniki odżywcze bez ryzyka przeparzenia liści. Założyć tutaj musimy oczywiście, że na wzór Amerykanów dolewamy wody do naczynia gdy chcemy się napić, a unikamy zalania dużej ilości mieszanki i pozostawienia na dłuższy czas.

Herbata z Ameryki Południowej

Herbata uprawiana w Ameryce Południowej często jest dodawana do mate i co ciekawe, praktycznie jej nie widać w naparze. Gdybyśmy jednak zobaczyli jak wygląda herbaciany susz produkowany w tych krajach nie dziwilibyśmy się temu. Otóż jeśli herbata nie jest stylizowana na jakąś konkretną herbatę azjatycką, na przykład tak popularną Sechnę, to wygląda zupełnie tak jak yerba mate, różniąc się od niej jedynie kolorem. Listki nie są podłużne lub zwinięte jak zwykliśmy widzieć w herbacianym suszu z innych krajów, lecz są cięte w drobne kawałki o nieregularnym kształcie z dodatkiem łodyżek. Nic więc dziwnego, że herbaciane liście obrobione w ten sposób „gubią się” wśród listków mate.

Yerba mate Atakama
Yerba mate Atakama

Dlaczego czarna herbata nie jest dodawana do mate?

Dodatek herbaty innego rodzaju niż zielona nie miałby zbyt wiele sensu. Przykładowo herbata czarna zaparzana powinna być wrzątkiem. Każdy może spróbować sam zaparzyć herbatę czarną wodą w temperaturze 80-70 stopni jak mate i ocenić czy ten napar jest coś wart. Okazuje się, że taka niedoparzona herbata nie daje zbyt wiele smaku ani zbyt wiele działań dobroczynnych dla naszego ciała jakie często chcielibyśmy mieć w herbacie.

Zielona herbata dodaje mate nieco świeższego posmaku oraz dodatkowej porcji kofeiny i przeciwutleniaczy. Można z całą pewnością stwierdzić, że jest zdrowsza, bardziej pobudzająca, odmładzająca i odchudzająca jeśli ktoś właśnie takich działań szuka. Sam smak herbaty doskonale się komponuje z mate i równoważy jej specyficzny posmak.

Jak samemu przygotować mieszankę zielonej herbaty i yerba mate?

Przygotowując samodzielnie swoją mieszankę można użyć dowolnej mate i dowolnej zielonej herbaty tworząc tym samym niedostępne w sprzedaży oryginalne kompozycje jak choćby brazylijska mate z dodatkiem koreańskiej herbaty.

Herbata zielona Joongjak
Herbata zielona Joongjak

Polecamy mieszać jedną część liści herbacianych z dwiema częściami mate. Każdy jednak może tę proporcję zmienić według własnego uznania. Tak przygotowana oryginalna mieszanka doda coś nowego do codziennej yerba mate.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak długo można trzymać Yerba mate w naczyniu? Jakie robić odstępy między kolejnymi parzeniami?

Yerba Mate można parzyć kilka razy, a nawet kilkanaście razy. Ten sam susz można zalewać[...]

4 Comments

Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA)

Co pewien czas nauka odkrywa nowe składniki herbaty i jej nowe właściwości prozdrowotne. Poszukiwanie eliksiru[...]

Tradycyjna angielska herbata. Klasyczne angielskie mieszanki herbat

Brytyjczykom zawdzięczamy również kilka bardzo znanych mieszanek czarnej herbaty. Któż z nas nie zna smaku[...]

Matchbata, Foks and Foka Matcha Gruszka i Limonka: test, opinie i przepis na Matcha Tonic

Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszymi opiniami dotyczącymi butelkowanej Matchy. Przedstawiamy również prosty przepis na[...]

Herbata z Kolumbii. Kolumbijska herbata

Obecnie pod uprawami znajduje się tam 51 hektarów, roczna produkcja osiąga wielkość 82 ton herbaty[...]

Herbata bąbelkowa, Bubble tea, Boba milk tea, Pearl milk tea, opinie

Czym jest herbata bąbelkowa? (Albo jeśli ktoś woli bubble tea) Jest to swego rodzaju mieszanka-[...]

Ostrokrzew niemocny, czyli bezkofeinowa yerba mate

Są wśród nas osoby, które nie lubią bądź nie mogą przyjmować kofeiny. Dzieje się tak[...]

Przegląd yerba mate: Pajarito (ostrokrzew paragwajski), opinie

Yerba mate dobrej jakości w dobrej cenie. Zyskuje pozytywne oceny i ma wielu miłośników. W[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.