ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Czym jest Kava Kava?

Kava, czyli pieprz metystynowy to roślina występująca naturalnie na wyspach Zachodniego Pacyfiku, zwłaszcza znana i używana jest w Mikronezji i na wyspach Vanuatu. Znana jest także na Hawajach, Fidżi i Samoa. Tradycyjnie w tym miejscach przygotowuje się napój, który – w zależności od stężenia – ma postać napoju gęstego i bardzo mocnego lub łagodniejszego, wodnistego. W niektórych kulturach Kava Kava zarezerwowana była jedynie dla mężczyzn, zwłaszcza w trakcie wieczornych spotkań. Powstały tam także lokale serwujące kavę. Znany jest też bardzo mocny napój przygotowywany z rozpuszczonego w wodzie proszku zmielonych korzeni kavy.

Powszechnie żuje się także świeży korzeń, co daje najsilniejsze efekty.

Jak powstaje Kava Kava?

Tradycyjna obróbka polega na wysuszeniu korzeni na słońcu i rozdrobnieniu ich na ręcznych żarnach, wykonanych z bryły koralowca.

Roślina Kava Kava występuje w różnych odmianach. Tradycyjnie używa się, tak zwanej, kavy szlachetnej czyli takiej, która ma najkorzystniejszą kompozycję aktywnych substancji i daje najprzyjemniejsze efekty przy spożyciu. Nieszlachetne odmiany cechuje zawartość substancji, które nie tylko sprawiają, że samo spożycie daje mniejsze oczekiwane doznania, ale także może wywołać nudności oraz kaca. Twierdzi się, że między innymi to powoduje pojawianie się negatywnych opinii o tym napoju. Powszechność nieszlachetnej kavy wynika z tego, że uprawa tych odmian jest łatwiejsza, a roślina dojrzewa już po roku, a nie – jak w przypadku odmian szlachetnych – po 5 latach.

Kava kava: zalewanie wodą
Kava kava: zalewanie wodą

Jak przygotować napój z Kava Kava?

Napój przygotowuje się w postaci ekstraktu wodnego, trudno tutaj jednak mówić o naparze, ponieważ nie używa się do jego przygotowania wrzątku, a jedynie wody ciepłej, w której znajduje się wiele nierozpuszczalnych substancji, które nie mogą zostać dokładnie odcedzone. Kava ma zatem postać mętnego napoju o dość specyficznym, mocnym smaku, który nie wszyscy lubią (jest zbliżony do naparu z Vilcacory lub Catuaby). Produktem do przygotowania napoju jest wysuszony korzeń rośliny, który zawierać może nawet 15% kavalaktonów, czyli 18 aktywnych substancji odpowiedzialnych za działanie tej rośliny.

Przepis na Kava Kava

 • W zależności od potrzeby bierzemy od 20 do nawet 50 gramów wysuszonego rozdrobionego korzenia Kava Kava i umieszczamy w filtrze o dość dużych oczkach. Taki filtr najczęściej otrzymamy wraz z zakupem pieprzu metystynowego. Jeżeli jednak takiego nie posiadamy, możemy skorzystać na przykład z gazy.
 • Susz w torebce umieszczamy w dużym naczyniu i zalewamy około 600 ml wody o temperaturze 40-50 stopni Celsjusza
 • Kavę Kavę zagniatamy przez około 10-15 minut.
 • Gotowy napar najlepiej spożywać z czarek o pojemności około 150 ml w odstępach 15 minutowych.

Jak działa Kava Kava?

Właściwości prozdrowotne korzenia pieprzu metystynowego znane były od dawna wśród rdzennych mieszkańców pacyficznych wysp. Wskazywali oni przede wszystkim na właściwości uspakajające oraz zwalczające infekcje, leczono nią również problemy skórne oraz związane z układem oddechowy: w tym astmę, a także wszelkie bóle. Obecnie zainteresowanie kavą wiąże się przede wszystkim z jej działaniem psychoaktywnym, które można określić jako odwrotność kofeiny.

Kava kava: jak przygotować, działanie, efekty, skutki uboczne, aktualny stan prawny
Kava kava: jak przygotować, działanie, efekty, skutki uboczne, aktualny stan prawny

Co czujemy po wypiciu Kava Kava? Efekty

Napar z pieprzu metystynowego uspokaja, powoduje delikatną senność, ułatwia zasypianie. Pozwala także zachować jasność umysłu oraz wyczula na niektóre bodźce, jak choćby na dźwięki co pozwala, zdaniem użytkowników, lepiej przeżywać słuchanie muzyki. Odczuwa się także odrętwienie języka i jamy ustnej, nieco podobne do stomatologicznego znieczulenia, a także mrowienie w okolicach intymnych, co z kolei zwiększa doznania w czasie seksu. Przy większych ilościach napój ten może powodować lekkie uczucie euforii, co poprawia nastrój i działa przeciwlękowo i antydepresyjnie.

Czy Kava Kava ma działanie negatywne? Skutki uboczne

Mimo właściwości psychoaktywnych, nie stwierdzono by pieprz metystynowy mógł mieć właściwości uzależniające, co więcej wykazano jego skuteczność przy leczeniu uzależnienia od alkoholu.

Nowe badania dowodzą także działania przeciwnowotworowego ekstraktów z tej rośliny.

Kava kava: przygotowanie naparu
Kava kava: przygotowanie naparu

Czy Kava Kava jest legalna w Polsce? Stan prawny w 2019 roku

Sytuacja prawna kavy jest dość skomplikowana, ponieważ Unia Europejska zwróciła szczególną uwagę na domniemany niekorzystny wpływ zawartych w niej substancji na wątrobę. Każdy kraj unijny miał zatem we własnym zakresie określić ograniczenia w handlu tą rośliną. Polska jako jedyny kraj w UE zakazała całkowicie posiadania pieprzu metystynowego zaliczając go prawnie do narkotyków. Od sierpnia 2018 roku jest jednak legalna także u nas.

W świetle nowych badań dowiedziono, że zły wpływ na wątrobę zdarza się u 1 na 100 mln osób, a opisane dotychczas przypadki miały swe źródło w niewłaściwym przygotowaniu ekstraktów, gdzie zamiast wodnej ekstrakcji korzenia przygotowywano ekstrakty przy użyciu acetonu i etanolu używając do tego całej rośliny często w dodatku zaatakowanej pleśnią. Powszechnie także używano nieszlachetnych odmian tej rośliny.

Kava kava: susz
Kava kava: susz

Gdzie zakupić kava kava?

Zdecydowanie odradzamy jakiekolwiek zakupy w Polsce. Ekstrakty niewiadomego pochodzenia oraz produkty rolnicze o nazwie kava kava, mogą być dla nas niebezpieczne ze względu na możliwość ich zanieczyszczenia innymi substancjami. Należy pamiętać, że Kava Kava jest w Polsce legalna, ale jej sprzedaż jako produktu spożywczego nie jest w tej chwili możliwa. Kavę Kavę najlepiej zakupić w Stanach Zjednoczonych Ameryki lub w Nowej Zelandii – można to zrobić bez problemu z pomocą internetu.

UWAGA: Ostrożność należy zachować spożywając te ekstrakty z lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ te same enzymy wątrobowe odpowiadają za ich metabolizm, co w przypadku kavy. Efekt jest taki, że można doprowadzić do zbyt dużego stężenia leku antydepresyjnego w ciele poprzez spowolnienie jego rozkładu.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok, korekta: Patryk Płuciennik

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Zielona herbata Silver Sprout

Herbata Silver Sprout to wyjątkowa herbata zielona pochodząca z Chin z prowincji Anhui. Prowincja ta[...]

Yerba mate czym jest? Opinie na temat Yerba mate

Yerba mate to wiecznie zielona roślina z Ameryki Południowej, która wywodzi się z obszaru podzielonego[...]

Herbata zielona Hojicha

Hojicha to herbata jesiennych, późnych zbiorów. Liście tej herbaty mają mocny brązowy kolor, który jest[...]

O: Orange, oznaczenie jakości herbaty

O: Orange to jedno z literowych oznaczeń jakości herbaty. Oznacza, że jest to herbata sporządzona[...]

Węgielki do fajki wodnej, sheeshy

Bez węgli trudno palić fajkę wodną, to dzięki nim melasa wydziela dym i od nich[...]

Herbata a palenie papierosów. Zielona herbata dla palaczy tytoniu

Przeprowadzone w ostatnich latach badania nad wpływem zielonej herbaty na ryzyko zachorowania na raka płuc[...]

Herbata zielona z miętą. Herbata z Maroka – właściwości

Herbata marokańska, czyli maghrebi to napój tradycyjnie pijany nie tylko w Maroku, lecz także w[...]

Yerba Mate FAQ: pytania i odpowiedzi

Jakie są zalety picia Yerba Mate? Wzmocnienie układu odpornościowego, redukcja zmęczenia, obniżenie ciśnienia krwi, odmładzanie,[...]

7 komentarzy do “Kava kava: jak przygotować, działanie, efekty, skutki uboczne, aktualny stan prawny

 1. AnetaJ pisze:

  Kava kava jest dla mnie zbawieniem. Mam bardzo stresującą pracę przez co stres mnie nie opuszczał i niósł za sobą konsekwencję takie jak ból brzucha, złe samopoczucie. Na szczęście trafiłam na kavę kavę i wszystkie dolegliwości minęły

 2. Kaja Liza pisze:

  Krótko mówiąc jest to cud natury, napój naturalnego pochodzenia, który odmienił moje życie, wyeliminował bezsenność, stres i uczucie ciągłego napięcia. Pomaga się w 100% zrelaksować, a dowiedziałam się o nim na h**ps://www.facebook.com/PEACE-DRINK-KAVA-KAVA-314247889290173/

 3. wilczek pisze:

  Kava odmieniła moje życie, bezsenność i stres odeszły w niepamięć, a miałam z nimi okropny problem. Ważne jest jednak aby kava była oryginalna bo inaczej nie działa tak jak potrzeba. Ja zamawiam na kavasklep.com i działa jak należy

 4. Ala pisze:

  Dzięki za fajny artykuł, cały czas pogłębiam swoją wiedzę, widzę że odradzacie zakupu w Polsce, ale cały proces sprowadzenia jej z innego kraju również wiąże się z problemami oraz jaką też będę miała pewność że jest niezanieczyszczana, wpuściłam się w temat i natrafiłam na również dobry fanpege i zamówienie dokonam w Polsce dużo ciekawostek facebook.com/PEACE-DRINK-KAVA-KAVA-314247889290173/

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.