Jednym z popularnych powodów nie picia kawy i herbaty jest ograniczanie spożycia kofeiny. Kawa może posiadać kilkaset mg kofeiny, natomiast herbata często zaledwie 1 mg.

Należy mieć świadomość, że dla większości ludzi umiarkowane spożycie kofeiny jest jak najbardziej wskazane.

Zawartość metyloksantyn w herbacie, takich jak kofeina i teobromina, nie tylko pobudza, ale może również pomagać leczyć chorobę Alzheimera. Kofeina odpręża mięśnie gładkie oskrzeli, a tym samym pomaga w swobodnym oddychaniu. Obecność teobrominy pomaga zapobiegać powstawaniu komórek tłuszczowych w organizmie człowieka. Dlatego herbata pomaga kontrolować wagę, a także zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.

Wpływ kofeiny z zielonej herbaty na zdrowie
Wpływ kofeiny z zielonej herbaty na zdrowie

Filiżanka zielonej herbaty może posiadać nawet 40 mg kofeiny. Dlaczego więc ludzie czują się lepiej po wypiciu herbaty?

Kofeina wspomaga odchudzanie

Kluczową rolę odgrywają w herbacie: polifenole i teanina. To właśnie w zielonej herbacie znajduje się EGCG, który jest najsilniejszym polifenolem i ma właściwości przeciw-utleniające, anty-mutagenne i anty-patogenne. Naukowcy izolując tę substancję w zielonej herbacie, odkryli, że często wiąże się z kofeiną, tworząc większe cząsteczki. Niektórzy twierdzą, że te dwie substancję dużo skuteczniej współpracują, potęgując funkcje prewencyjne, szczególnie ważne przy spalaniu kalorii i zapobieganiu rakowi.

Kofeina chroni wątrobę

Kofeina chroni wątrobę. Działa zdecydowanie lepiej wraz z katechinami z zielonej herbaty. Dowiedziono, że wpływ katechin w czystym ekstrakcie z herbaty nie ma tak wysokiej skuteczność jak picie zielonej herbaty, w której znajduje się również kofeina. Picie herbaty jest zdecydowanie zdrowsze niż przyjmowanie suplementów diety.

Kofeina w herbacie. Wpływ kofeiny na zdrowie
Kofeina w herbacie. Wpływ kofeiny na zdrowie

Kofeina w herbacie pomaga się skupić

Chociaż kawa utrzymuje cię na nogach, herbata pomaga zachować spokój i koncentrację. Udowodniono, że teanina uspokaja, działając jako pośrednik w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi. Ten relaksujący efekt równoważy napięcie, które mogło zostać spowodowane przez kofeinę.

Kofeina wzmacnia kości

Niektórzy naukowcy stawiają hipotezę, że kofeina wypłukuje wapń z kości, a osoby starsze, które spożywały dużo kawy w przeszłości, mają tendencję do problemów z kośćmi. Dlatego odradza się spożywania wszelkich napojów z kofeiną. Inne badania dowodzą, że picie herbaty wzmacnia kości. W eksperymencie w Australii z udziałem 1500 kobiet w wieku od 70 do 85 lat, okazało się, że picie herbaty pomaga w zachowaniu struktury kości bioder. Podobne badania w Holandii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Iranie, Japonii i Chinach pokazują korzystny wpływ na kości – picie herbaty zapobiega osteoporozie.

Tekst po polsku na podstawie: teaguardian.com/tea-health/tea-substances/caffeine/

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.