ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Aby uzyskać niezapomniany smak kawy, najlepszą możliwą wersję naparu, trzeba przykładać wagę do bardzo wielu czynników. Ważny jest wybór odpowiedniego ziarna, ale dużo ważniejsze właściwe parametry parzenia, technika przyrządzenia, zastosowanie dobrego młynka i odpowiedniej wody. W tej długiej litanii nie może zabraknąć decyzji dotyczących rodzaju używanego filtra.

Producent Aeropressu proponuje jedynie wersję papierową i właśnie taką wypuszcza na rynek pod swoim brandem, ale wiele firm zewnętrznych podejmuje się wypełnienia tej luki, proponując filtry pasujące do sprzętu amerykańskiej firmy Aerobie, wykonane z innych materiałów. Ponieważ filtr papierowy jest już od dawna dostępny; materiałowe rozwiązania są uciążliwe w użytkowaniu i mogłyby nie współpracować z urządzeniem; filtry z tworzywa są trudne do wykonania, największą grupę stanowią dyski wykonane ze stali (Able, Cafe concetto) lub super cienkiej metalowej siateczki (RGB core).

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Filtr metalowy a papierowy – różnice

Porównując filtry metalowe z papierowymi nie możemy oczekiwać, że sam materiał będzie wpływał na zmianę smaku, ale jego właściwości filtracyjne mogą znacząco ingerować w doświadczenia sensoryczne. Największą wadą filtrów metalowych jest ich niezdolność do wyłapywania niewielkich cząsteczek pyłu. Wpływa to na zwiększenie goryczy w naparze, może także skutkować pojawieniem się „brudnego” smaku i nieprzyjemnych odczuć fizycznych podczas picia kawy. Z drugiej strony wadą filtrów papierowych jest znacznie mniejsze przenikanie tłuszczów kawowych do naparu, co może skutkować spłaszczeniem smaku. Filtracja metalem w przypadku Aeropressu nie stanowi tak dużego wyzwania jak w technikach przelewowych. Wynika to z tego, że powierzchnia płytki filtrującej jest dużo mniejsza, a metoda przyrządzenia powoduje, że drobinki kawy opadające na filtr same stają się pierwszą warstwą filtrującą pył.

Kawa Kafar Brazylia Microlot 250g
Kawa Kafar Brazylia Microlot 250g

Jak wybrać najlepszy filtr do aeropressu?

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, który filtr jest tym jedynym właściwym. O ile stosowanie filtrów metalowych o dużych otworach spowoduje uwydatnienie agresywnych nut i goryczy, to te o najmniejszych dziurkach pozwalają na uzyskanie bardzo słodkich naparów z niską kwasowością i wysokim, kremowym body. Z zupełnie innej strony zaprezentowały się kawy przyrządzone z użyciem filtra papierowego – w tych napar był bardziej subtelny o wyrazistej, soczystej kwasowości i mniejszym body. W wyborze właściwego filtra można kierować się profilem smakowym naparu. Zwolennicy owocowości w kawie powinni sięgnąć po filtr papierowy. Dla ceniących sobie cięższe doznania i balans wyborem będą filtry wykonane z metalu.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czarna herbata z Kenii GFOP Milima

Susz jest drobny, pocięty o ciemnym kolorze z dodatkiem ładnych jasnych tipsów. Pachnie nieco żywicznie,[...]

Ile jest rodzajów herbaty?

Generalnie herbatę można podzielić botanicznie na gatunki, podgatunki i kultywary, czyli odmiany uprawne rośliny. Same[...]

Gorzka herbata. Chiński ostrokrzew. Herbata Kuding Cha

Kuding to napar ziołowy, który zwyczajowo w Chinach nazywa się herbatą i do nich zalicza[...]

Qian Liang – Hei Cha z Hunanu

Hunan, a konkretnie Anhua uchodzi za ojczyznę herbaty ciemnej Hei Cha. Większość osób zna przede[...]

Naturalny słodzik do herbaty Stewia zamiast cukru

Stewia to roślina, która występuje dziko i jest uprawiana w Ameryce Południowej. Teraz uprawa się[...]

Przepis na przyprawy zrobione z herbaty do łososia

Na początek chciałbym Wam polecić bardzo wdzięczną herbatę wędzoną lapsang souchong, która niezwykle łatwo jest[...]

Dlaczego kawa jest gorzka?

Balans smaków jest tym, co cechuje najlepsze kawy. Odpowiednia kompozycja słodyczy, kwasowości i goryczy przyczynia[...]

Matcha Japońska a Matcha Chińska: czym różni się zielona sproszkowana herbata Matcha

Dlaczego Matcha jest taka droga albo dlaczego Matcha jest taka tania: wiele osób zadaje sobie[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.