Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Idealnie zaparzona kawa to suma trafnie dobranych zmiennych, takich jak:

  • grubość mielenia,
  • temperatura,
  • czas parzenia
  • proporcja kawy do wody,
  • dynamiczne lub statyczne zaparzanie.

Każdy z tych czynników wpływa na to, jak intensywna będzie nasza kawa. Należy zatem z wyczuciem balansować każdy z nich, aby nie doprowadzić do przeparzenia lub niedoparzenia naszej kawy.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Procent ekstrakcji i TDS

Aby zrozumieć jak dobierać te parametry, musimy najpierw zrozumieć, co jest naszym celem. W latach 60. Dr Ernest Earl Lockhart po serii badań i przeanalizowanych ankiet i stworzył diagram do analizy naparu. W centralnej części diagramu znajduje się cel, którym jest idealny balans smaku. Aby świadomie poruszać się po diagramie trzeba wyjaśnić dwa pojęcia: procent ekstrakcji i TDS.

Procent Ekstrakcji jest wyznacznikiem, ile masy zmielonej kawy znalazło się w naparze. Zatem dwudziestoprocentowa ekstrakcja oznacza, że 1/5 ziarna rozpuściła się w naszym naparze.

TDS to suma rozpuszczonych substancji w stosunku do ilości wody.

Diagram pokazuje zatem, że poprawnie zaparzona kawa ma od 18% do 22% ekstrakcji oraz 1,15% do 1,35% TDS.

Refraktometr

Aby móc badać swoją kawę potrzebny jest refraktometr. Istotne jest jednak zrozumienie, że parzenie kawy to umiejętność wydobycia z ziarna odpowiedniej ilości substancji. Można tego dokonać odpowiednio dobierając parametry. Ułatwiajmy sobie ten proces “zamrażając” część zmiennych, gdyż zbyt duża ich ilość sprawia, że możemy się pogubić. Warto zatem utrzymywać stałą dozę 6g kawy na 100g wody. Na początku przygody z kawą, można też ustalić, że zawsze parzymy tą samą temperaturą i nie mieszamy kawy podczas parzenia.

Jak zrobić dobrą kawę? 5 porad i wskazówek
Jak zrobić dobrą kawę? 5 porad i wskazówek

Czas i stopień zmielenia kawy

Zmiana pierwszego z nich determinuje zmianę drugiego i odwrotnie. Grubo mielona kawa ma mniejszą powierzchnię styku z wodą, dlatego wymaga dłuższego czasu parzenia, by odpowiednia ilość substancji z ziarna rozpuściła się w wodzie. Drobno mielone ziarno momentalnie się zaparza, stąd wymaga krótkiego czasu parzenia. Kupno refraktometru nie jest konieczne, aby zaparzyć dobrą kawę. Dużo ważniejszym narzędziem będzie nasz własny język.

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jeden komentarz do: “Jak zrobić dobrą kawę? 5 porad i wskazówek

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.