ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Coraz popularniejszy staje się napar klitorii ternateńskiej, który poza licznymi właściwościami prozdrowotnymi posiada także tę cechę, że przejmuje z kwiatów intensywnie niebieski napar. W Azji poza przygotowywaniem ciekawego w wyglądzie napoju używa się klitorii do barwienia potraw, na przykład ryżu.

Niebieski kolor naparu sprawia, że coraz szerzej interesujemy się tym ziołem nie zdając sobie często sprawy z tego, że nasz rodzimy ślaz także naparza się intensywnie niebiesko.

Niebieska herbata

Warto rozwiać od razu wątpliwości związane z nazwą niebieskiej herbaty. Może to być nieco mylące, ponieważ kolor tej herbatki jest intensywnie niebieski, ale sama w sobie z herbatą nic wspólnego nie ma. Więcej nieporozumień pojawia dodatkowo gdy uświadomimy sobie, że w rodzinie herbat jest poza czarną, zieloną i innymi szeroko znanymi kolorami także herbata niebieska, czyli oolong, która z kolei wcale nie ma niebieskiego koloru. Ani jej liście, ani napar nie mają koloru niebieskiego. Łatwiej więc jest nam uznać, że to wręcz nienaturalnie niebieski napar kwiatów, jest herbatą niebieską.

Działanie malwy

Ślaz nie do końca jest naszą rodzimą rośliną, ponieważ przywędrował do nas z Bałkanów. Malwa, ponieważ tak brzmi jego łacińska nazwa, stała się jednak czym tak popularnym w naszych stronach, że trudno nam patrzeć na nią jak na coś nieswojskiego.

Od dawna używamy ślazu do celów zielarskich. Dzięki znacznej zawartości śluzu, bo według niektórych źródeł aż do 12%, napar tej rośliny ma szerokie spektrum zastosowań. Pokrywa nawilżającą i ochronną warstwą wszystko z czym ma kontakt toteż nie tylko posiada zastosowania w kosmetyce, nawilżając skórę i łagodząc przekrwienie oczu, ale taże przy niestrawności regulując wypróżnianie i pracę jelit oraz redukując dolegliwości związane z chorobą wrzodową. Najpopularniejszy jest jednak ślaz przy leczeniu kaszlu, zwłaszcza suchego i podrażnienia gardła, z tym też najszerzej się kojarzy.

Herbata ziołowa malwa (Malva sylvestris) 25g
Herbata ziołowa malwa (Malva sylvestris) 25g

Inną cechą, za którą ślaz jest coraz bardziej ceniony jest jego zawartość fitosteroli, które będąc podobne do kobiecych hormonów pozwalają regulować cykl miesięczny, oraz niwelować nieprzyjemne dolegliwości wynikające z menopauzy.

Słodkawy, ziołowy smak ślazu i intensywnie niebieski napar czynią z niego doskonałą alternatywę dla sprowadzanej z Azji klitorii. Polecić go można nie tylko dla zdrowia, lecz przede wszystkim jako nietypowy i ciekawy napój o zaskakującym wyglądzie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że dodatek cytryny zmienia odczyn naparu, a tym samym kolor na różowy. Ta ciekawa sztuczka wyglada wręcz jak rodem z lekcji chemii.

Tworzy to doskonałą przestrzeń do eksperymentowania z przepisami na ciekawe napoje czy to ciepłe, czy zimne.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Pu-erh czerwona herbata historia, pochodzenie, produkcja: część 1

Pu-erh czerwona herbata historia, pochodzenie, produkcja.

Herbata Ahmad Tea Green Tea, opinie

Zielona herbata Ahmad Tea z dodatkiem Chun Me. Napar pachnie bardzo przyjemnie zieloną herbatą i[...]

Dobra herbata na mieście? Łatwo ją zepsuć!

Herbata coraz bardziej zyskuje na popularności, ale napić się dobrej filiżanki herbaty "na mieście" wcale[...]

Test Yerba mate cytrynowej, Yerba mate CBSe, Amanda, Pajarito; yerba mate opinie

Yerba Mate CBSe vs Yerba Mate Amanda vs Yerba Mate Pajarito. Test cytrynowych Yerba Mate![...]

Herbaciarnia Demmers Teahouse Kraków

Herbaciarnia Demmers Teahouse Kraków dane kontaktowe: telefon: 12 423 16 60, 12 429 51 13,[...]

Jak opisać smak herbaty? Porady – analiza sensoryczna (część 3)

Stan liści herbacianych Pierwsze ocenie poddane zostają suche liście. Po pierwsze ocenia się jakość herbaty[...]

Czym słodzić herbatę zamiast cukru? Czym można posłodzić herbatę?

Cukier idzie w parze z herbatą niemalże od samego początku przyjaźni ludzi zachodu z chińskim[...]

2 Comments

Jak odkamienić czajnik?

Do naszego zakamienionego czajnika wsypujemy 2 łyżeczki kwasku cytrynowego i zalewamy 500 ml wody. Następnie[...]

Jeden komentarz do: “Niebieska herbatka ze Ślazu Dzikiego

  1. Ula23 pisze:

    Kupiłam herbatę na męczący mnie suchy kaszel, ale również z ciekawości ze względu na jej barwę. I nie wiem, czy dobrze zaparzam ją. Pojawia się kolor niebieski, ale w dość szybko przechodzi w kolor lekko brunatny. Czy to tak ma być, czy w reakcji z „metalem” ( zaparzacz jest metalowy) ulega zmianie kolor?

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.