ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Czy można zaparzyć yerba mate gazowaną wodą?

Pomysł tylko z pozoru może wydawać się dziwny, ponieważ yerba mate i bąbelki lubią się i wiadomo to nie od dziś. Na rynku dostępne są różne napoje gazowane na bazie yerba mate. Są one jednak przygotowywane tak samo, jak napoje herbaciane w butelkach, czyli przy użyciu ekstraktu, który rozpuszczony jest w wodzie z różnymi dodatkami smakowymi, cukrem i regulatorem kwasowości. Może to jednak być inspiracją do stworzenia własnego napoju w tym stylu.

Jak zachowa się napar yerba mate w kontakcie z gazowaną wodą? Całkiem dobrze. Doskonałym rozwiązaniem jest dodanie do przecedzonego naparu yerba mate wody gazowanej oraz, na przykład, soku z cytryny. Otrzymamy w ten sposób coś podobnego do butelkowanych napojów.

Yerba mate chimarrao brazylijska 100g organiczna
Yerba mate chimarrao brazylijska 100g organiczna

Yerba mate z wodą sodową, gazowaną oraz niegazowaną. Czy smak i aromat będzie się różnił?

Jeśli chodzi o zaparzenie yerba mate samą wodą sodową to również nie ma z tym problemu, choć trudno znaleźć jakieś źródła naukowe, które ilustrowałyby jakie składniki yerba mate przeszły do naparu, gdy w wodzie obecny był dwutlenek węgla. Nie dowiemy się jaka ilość kofeiny znajduje się w takim naparze, oraz czy gaz w wodzie wpływa na rozpuszczanie się w niej polifenoli. Dowiemy się jednak jaki ma to wpływ na smak, ponieważ wiele osób próbowało parzyć herbatę i yerba mate z użyciem wody gazowanej.

Przede wszystkim zauważmy, że jeśli parzymy mate na ciepło, czyli podgrzewamy wodę gazowaną, traci ona gaz. Oczywiście wody do yerba mate nie przegotowuje się, a jedynie dogrzewa do odpowiedniej temperatury choć wiele osób, dla wygody zagotowuje wodę i czeka aż ostygnie. Większość tych, którzy próbowali takiego eksperymentu jest zdania, że smak naparu nie różni się od zaparzonego normalnie.

Jeśli zabrakło nam wody niegazowanej do yerba mate i zagrzejemy gazowaną, napar powinien udać się bez większych różnic.

Jeśli jednak chcemy przygotować zimną yerba mate, w stylu paragwajskim, używając wody gazowanej to musimy liczyć się z tym, że napar będzie różnił się od tego przygotowanego na bazie wody niegazowanej, tak samo jak różni się w smaku woda gazowana od zwykłej. Bąbelki z wody nie ulotnią się i nasza mate będzie gazowana.

Nasze terere będzie zwyczajnie musujące i będzie mogło odsłonić przed nami nowe walory smakowe. Zalecamy jednak ostrożność, ponieważ zalewanie suchych liści gazowaną wodą powoduje spore pienienie się i możemy narobić nieco bałaganu.

Nie ma żadnych przeciwskazań, by przygotować mate na wodzie gazowanej czy to na ciepło czy na zimno. Różnicę w smaku, aby nie ufać całkowicie opinii innych, najlepiej będzie ocenić samemu.

Zachęcamy do eksperymentów z yerba mate, ponieważ jest ona bardzo wdzięcznym materiałem do wszelkich prób i wzbogacania tradycyjnych przepisów o różne ciekawe dodatki, w tym o gaz. Z własnego doświadczenia powiedzieć możemy, że mate zaparzona zwykłą wodą i zmieszana z wodą gazowaną jest smaczna. Podobnie mate zaparzona na zimno wodą gazowana oraz zaparzona zwyczajnie, a następnie nasycona dwutlenkiem węgla przy użyciu domowego syfonu do gazowania wody, również smakuje świetnie.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jak zrobić samemu naturalne herbaciane kosmetyki?

O tym, że herbata zawiera wiele bardzo zdrowych składników dla naszego ciała wiadomo od dawna.[...]

Mrożona Herbata Ice Tea z Yerba Mate jak Piwo

Do szklanki wsypujemy 1 dużą łyżkę Yerba Mate, dodajemy lód i zalewamy zimną wodą. Czekamy[...]

Test zaparzaczy do herbaty: zaparzacz jajko, ceramiczny, sitko, klamerka

Do testowania zaparzaczy do herbaty dostępnych na rynku użyjemy jednej miarki hibiskusa. Przetestowaliśmy: papierowe filtry,[...]

Jak czyścić fajkę wodną, shishę. Poradnik

Konsekwencje długiego nie mycia fajki są dość nieprzyjemne: elementy podobno nierdzewne potrafią zardzewieć i/lub się[...]

Najlepsza herbata na depresję

Herbata zielona pozwala medytować w spokoju setkom mnichów buddysjkich. Otwiera umysł i relaksuje ciało. L-teanina[...]

Jak poprawnie parzyć kawę w dipperze hario V60?

Dripper Hario V60 jest jednym z najprostszych urządzeń do zaparzenia kawy w domu. Jego konstrukcja[...]

Ile czasu między kolejnymi parzeniami herbaty?

Herbatę parzy się wielokrotnie. Chodzi oczywiście o wielokrotne zaparzenie tej samej porcji liści. Informacja taka[...]

Curado matero do yerba mate za pomocą ognia

Jest sporo metod przeprowadzenia curado, czyli przygotowania naczynia do mate do pierwszego użycia. Jedną z[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.