WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Cooperativa agricola de la Colonia Liebig to producent yerba mate znanych marek Playadoto oraz Liebig. Jak to zwykle w tej części świata bywa kooperatywę założyli emigranci z Europy. Tym razem Niemcy, Ukraińcy oraz… Polacy. Mało kto o tym wie, ponieważ większość osób „polską” yerbą nazywa Amandę, produkowaną przez polskich emigrantów, rodzinę Szychowskich. Tymczasem okazuje się, że nasz polski akcent znajdziemy także w produktach tej liczącej sobie już przeszło 90 lat kooperatywy.

Yerba mate Playadito: historia

Wspólną pracę w ramach kooperatywy rozpoczęto w 1926 roku. Obecnie pracuje w niej przeszło 200 producentów i około 4000 osób zajmującej się wytwarzaniem i sprzedażą yerba mate w oszałamiającej ilości 18 tysięcy ton rocznie. Kooperatywa poszerzyła też swą działalność o inne dziedziny rolnictwa, w tym o pszczelarstwo.

Yerba mate Playadito (materiały producenta)
Yerba mate Playadito (materiały producenta)

Marka ta szczyci się kilkoma rzeczami, przede wszystkim kładzie się tam nacisk na odpowiednią selekcję nasion do wysiewu dla uzyskania najlepszego plonu. Proces leżakowania trwa tutaj od 12 do 24 miesięcy, więc stosunkowo długo. Chlubą tej marki jest także metoda mielenia liści, w skutek której powstaje minimalna ilość pyłu.

Jak zapewne każdy miłośnik mate już zauważył, wielu producentów poza produkcją mate, angażuje się także w inne działania związane ze wspieraniem regionalnej ludności, promocją zdrowia itp. Również Cooperativa agricola de la Colonia Liebig nie pozostaje w tyle. Skupiono się tutaj na promowaniu regionalnej kultury przez… wydawanie płyt z muzyką. Nie tylko można zakupić wydawnictwa płytowe, ale również posłuchać przebogatej kolekcji regionalnej muzyki bezpośrednio na stronie Liebig. Uważam, że jest to świetny pomysł. Wielką przyjemność sprawia picie argentyńskiej yerba mate w rytm tej muzyki. Można poczuć się na prawdę jak w Corrientes lub Misiones.

Yerba mate Playadito: produkcja

Właśnie w Corrientes i w Misiones znajdują się główne ośrodki produkcji kooperatywy. W ofercie kooperatywy znajdziemy trzy marki: Playadito, Yemaype i Liebig. Główny produkt to yerba mate Playadito, występuje w wersji elaborada, despalada, z ziołami (rumiankiem, mietą i szałwią), terere o większych liściach oraz w postaci ekspresowej.

Szczególną uwagę należy poświęcić wersji despalada, ponieważ nieco różni się od innych. Przede wszystkim zawiera mniej pyłu. Po drugie, mimo że przepisy dopuszczają w wersjach despalada do 10% łodyżek, w tej jest ich nie więcej niż 5%. Jest to więc świetna propozycja dla osób ceniących sobie yerba mate mocną z małą ilością pyłu i łodyżek.

Liebig to mate stworzona specjalnie dla uczczenia 80-cio lecia kooperatywy. Jest to mate dłużej sezonowana i produkowana z zimowego zbioru, czyli takiego gdy liście są najbardziej dojrzałe i rozwinięte.

Przegląd yerba mate: Playadito (ostrokrzew paragwajski), opinie
Przegląd yerba mate: Playadito (ostrokrzew paragwajski), opinie

Yemaype to z kolei mate pochodząca jedynie z Misiones, produkowana tak samo jak Playadito.

Yerba mate Playadito: smak

Smak i aromat yerba mate z kooperatywy Liebig dla wielu osób pozostawia sporo do życzenia. Jest to mate stosunkowo słaba z powodu małej zawartości pyłu. Dobrze jest pozwolić jej nieco poparzyć się przed piciem, niestety z tego samego powodu też cykl, czyli ilość wody jaką możemy przez jedną porcję suszu przepuścić jest dość krótki. Jeśli chodzi o smak znajdziemy tutaj niewiele, typowej dla mate goryczy, jest nieco roślinnej słodyczy, aromat nieco drzewny z nutami herbaty.

Nie spodoba się ta marka miłośnikom paragwajskich mate oraz intensywnych smaków. Dobra będzie dla tych, którym gorycz w mate nie pasuje i którzy szukają lekkiego naparu bez pyłu.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Eisai

Eisai to japoński mnich buddyjski żyjący w XII wieku (1141-1215), który dwukrotnie podróżował do Chin[...]

Oznaczenie gatunków herbat o całych liściach

Oznaczenie gatunków herbat Mając podstawową wiedzę o literowych oznaczeniach możemy przejść do kombinacji liter oznaczających[...]

Międzynarodowy dzień herbaty

Co powinniśmy robić by pomóc realizować idee dnia herbaty? Przede wszystkim pić herbatę. Jeśli robimy[...]

Zielona herbata może poprawiać zdolność myślenia u osób z zespołem Downa

Badanie przeprowadzone przez naukowców pokazało, że osoby z zespołem Downa, które przez rok przyjmowały EGCG[...]

4 wskazówki jak odróżnić wysokiej jakości herbatę zieloną Matcha od niskiej jakości

Kupując zieloną herbatę Matcha, warto wiedzieć czym różni się wysokiej jakości Matcha od tej niskiej[...]

1 Comment

Kopi luwak

Nazwa kopi luwak odnosi się do łaskuna, którego miejscowe ludy zwykły nazywać luwakiem. Natomiast słowo[...]

Campesino: przegląd marek yerba mate

Paragwajska marka yerba mate Campesino uchodzi za lidera rynku w tym kraju. Posiada zakład produkcyjny[...]

1 Comment

Rodzaje Yerba Mate

Samą yerba mate można obecnie spotkać nie tylko w wielu markach ale również w wielu[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.