ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

FD to paragwajska grupa zrzeszająca producentów rolnych w tym yerba mate. Obecna jest na rynku od przeszło trzydziestu lat, a konkretnie od zakupu pierwszej nieruchomości od niemieckiego banku w 1983 roku. Plantacje znajdują się w Alto Parana. Grupa zajmuje się produkcją rolną, a konkretnie wywarzaniem mrożonek i pulp owocowych, oraz, co nas najbardziej interesuje, produkcją organicznej yerba mate.

Niestety niezbyt wiele dowiadujemy się o historii firmy. Z dość skromnego bloga na oficjalnej stronie producenta więcej dowiedzieć można się o samej mate niż o firmie.

Produkcja yerba mate Fede Rico

Wiemy jednak, że marka ta żywo zaangażowana jest w działalność społeczną, wpierając fundację rozwijającą ludność regionów o problemach ekonomicznych za pośrednictwem konkretnych datków i finansowania projektów. Wiemy także, że kwestia organiczności produkcji jest dla FD bardzo ważna. Firma szczyci się licznymi certyfikatami, oraz tym, że jej mate produkowana jest z uwzględnieniem ochrony dzikich lasów oraz bioróżnorodności. Grupa zresztą angażuje się w zalesianie, tworzenie siedlisk i ogólnie odbudowę ekosystemu. Sama yerba mate od nasionka, przez sadzonkę, po gotową do zbioru plantację produkowana jest bez użycia chemikaliów. Ekologiczna jest także sama produkcja suszu. Marka FD poddaje się licznym kontrolom i jest dumna ze swych certyfikatów. Yerba mate zbierana jest w całości ręcznie, grupa zaś daje utrzymanie dwustu rodzinom.

Yerba mate La Mejor elaborada organiczna 500g
Yerba mate La Mejor elaborada organiczna 500g

Yerba mate ta rozsyłana jest na cały świat i jak czytamy na blogu: jest obecna na najbardziej prestiżowych rynkach świata, na drugim miejscu wymienia się tutaj Polskę. Tym pochlebstwem zapewne FD może podbić serca niejednego polskiego yerbiarza, choć wcale nie musi się do tego uciekać.

Skład yerba mate Fede Rico

Zwrócić uwagę warto także na cięcie liści i postać samego suszu. Znajdujemy tutaj dość precyzyjny opis tego w jakiej proporcji mieszane są różne style. Przede wszystkim, Fede Rico to styl cechujący się proporcjami 7/2/1 czyli 70% suszu stanowią liście, 20% łodygi i 10% pył. Kolejna, chyba najpopularniejsza tej marki mate to inny styl, La Mejor ma proporcje 9/0/1, czyli jest to wersja despalada jak nazwano by ją w Argentynie. Co ciekawe liście i nieliczne łodyżki pocięte są bardzo drobno. Jest to więc styl cięcia zwany gaucho lub stylem urugwajskim. Nie ma łodyżek, pył w stosunku do liści stanowi zaś jedynie 10% całej masy.

W ofercie FD znajdziemy także inne yerba mate. La Especial to mate z ziołami. Jest także wersja z cytryną i miętą oraz z anyżem. Mamy także do wyboru wersję La Potente z catuabą.

Jak smakuje yerba mate Fede Rico

Jak smakują te yerba mate? Z całą pewnością są to yerby wyraźne w smaku i intensywne. Znajdziemy tutaj to z czego słynie Paragwaj czyli nuty siana i ziemiste, pylaste akcenty. Osobiście wyróżniłbym także ciekawą nutę gorzkiej czekolady. Mam wrażenie, że jest to jedna z tych marek, które lepiej smakują przy kolejnych zalaniach, jakby potrzebowały się z czegoś opłukać nim oddadzą smak.

Komu można polecić tę markę? Z pewnością nie jest to coś dla początkujących. La Mejor uchodzi za jedną z najmocniejszych yerba mate na rynku. Smak jest dość mocny i wymagający. Może zniechęcać nowicjuszy. Parzy i pije się ją dość łatwo, choć wspomniany La Mejor cechuje się cięciem bardziej urugwajskim niż paragwajskim.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Filtry do kawy: rodzaje, jak używać, rozmiary

Zaparzenie idealnej filiżanki kawy wymaga od nas drobiazgowości i dbania o szczegóły. Po znalezieniu ulubionego[...]

Zielona herbata Lung Ching

Herbata zielona Lung Ching, czyli Smocza Studnia to jedna z najbardziej znanych herbat zielonych na[...]

Sheer Chai, Pink Tea, Herbata Kaszmirska, Różowa Herbata: przepis

Do przygotowania Herbaty po Kaszmirsku potrzebujemy: zieloną herbatę, sól (lub opcjonalnie cukier), sodę oczyszczoną, kardamon,[...]

Przegląd yerba mate: Pajarito (ostrokrzew paragwajski), opinie

Yerba mate dobrej jakości w dobrej cenie. Zyskuje pozytywne oceny i ma wielu miłośników. W[...]

Herbata żółta Huang Da Cha. Kawa wśród herbat

Huang Da Cha jest herbatą żółtą, o dużych i długich liściach, bardzo często z domieszką[...]

Yerba mate cedron

Yerba Mate: Cedron. Zioło pochodzące z ameryki łacińskiej dodawane często do mieszanej yerba mate con[...]

Herbata zielona Tai Ping Hou Kui – płaska herbata

Herbata zielona Tai Ping Hou Kui jest jendą z bardziej niezwykłych i rzadkich herbat. W[...]

Przepis na herbatę Yoginów [zwiastun]

Joga to nie tylko modna na zachodzie gimnastyka pozwalająca zachować zdrowie i dobrą formę, ale[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.