Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)
Herbata Huang Da Cha
I tak po raz kolejny nieco o żółtej herbacie, a konkretnie o Huang Da Cha. Już na samym wstępie wątpliwość, czy jest to nazwa herbaty, czy nazwa podgrupy herbat? Niestety, w sklepie w którym zakupiłam swoją żółtą herbatę jedyną informacją było, że jest to Huang Da Cha. Rozglądając się po internecie zauważyłam, że wiele sklepów oferuje żółtą herbatę o tej właśnie nazwie. Z drugiej strony jest też kilka miejsc które uściślają jej nazwę (na przykład Huoshan/ Wanxi Huang Da Cha). Niestety z racji ciągle niewielkiej popularności żółtych herbat, sprawa nie jest prosta. A ja pozostanę przy tym, że moja herbata nazywa się Huang Da Cha.
Huang Da Cha jest herbatą żółtą, o dużych i długich liściach, bardzo często z domieszką łodyżek. Wiele ze sklepów opisując tę herbatę mówi o tym, że jest ona przygotowywana według starej buddyjskiej receptury. Czy jest to informacja prawdziwa, nie wiem, ponieważ nie udało mi się dotrzeć do jakiegoś pewniejszego źródła. Najprawdopodobniej jednak znana jest ona od kilkuset lat i produkowana w Huoshan, Jinzai, Lu’an oraz Shaoguan, Zhaoqing i Zhanjiang. Wielu sprzedawców również określa ją jako eliksir życia.
Jak się parzy herbatę żółta Huang Da Cha?
Według zaleceń sklepowych parzymy ją tak jak żółte herbaty: czyli wodą w temperaturze około 80 stopni w czasie około 3 minut. Jednak spotkać także można odmienne porady dotyczące jej zaparzania- temperatura wody w przedziale od 70 do 100 stopni i czasy parzenia od 20 sekund na pierwsze po 4 minuty przy trzecim lub czwartym. Obok standardowej metody, warto poeksperymentować.
Muszę przyznać, że przy pierwszym parzeniu, w zalecanych 3 minutach herbata wydała mi się bardzo chaotyczna, gorzka i w zasadzie mi nie smakowała. Gdy spróbowałam parzenia w gaiwanie, zaczynając od 1 minuty, z każdym parzeniem smak wyraźnie się zmieniał i w niczym nie przypominał tego z parzenia 3 minutowego. I to właśnie podczas sprawdzania różnych czasów parzenia odkryłam dlaczego Huang Da Cha nazywana jest kawą wśród herbat.
Skąd się wzięła ta kawa, czyli jak smakuje herbata żółta Huang Da Cha?
Otóż pierwsze parzenie miało bardzo orzechowo-kakaowo-kawowy aromat. Nie spodziewałam się, że herbata może tak smakować. Z reguły mam problem z określeniem smaku, w tym jednak przypadku było to naprawdę oczywiste. Przy kolejnych parzeniach aromat ten jest coraz mniej wyczuwalny. Ostatnie parzenie, które przygotowałam, czyli trzecie chyba najbardziej przypominało mi poznane do tej pory herbaty.
Opisy żółtej herbaty pojawiły się już na Czajnikowym oraz na innych blogach i forach herbacianych. Ciekawiła mnie ta herbata, którą tak ciężko dostać w stacjonarnych sklepach (“Ludzie się nie znają, więc jej nie sprowadzamy, bo nikt jej nie kupuje” czy “Proszę Pani, to bardzo droga herbata, nikt tego nie kupi” to dość standardowe odpowiedzi słyszane po zapytaniu o żółtą herbatę). Dlatego gdy w końcu natknęłam się na nią w sklepie, postanowiłam zaryzykować, wiedząc z góry że nie kupuję herbaty rewelacyjnej pod względem jakościowym. I jaki tego efekt? Herbata mnie naprawdę zaskoczyła w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Wydaje mi się, że dobrze jest jej spróbować, poeksperymentować z nią i nie przejmować się jeśli pierwsze parzenie nie wyjdzie. A jakie są Wasze doświadczenia z żółtą herbatą?
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos hemp 50g
Herbata rooibos Rooibos zielona 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
184 Produkty
Herbata aromatyzowana
73 Produkty
Herbata zielona matcha
17 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
92 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Historia Yerba Mate, pochodzenie Yerba Mate
Yerba jako napój przyjaźni wiązała się z rytuałem. Celebrował go gospodarz zwany matero. Zaparzał on[...]
wrz
Kiedy herbata pobudza? Jak parzyć herbatę, żeby miała najwięcej kofeiny?
Kofeina to powód dla którego człowiek zainteresował się herbatą w ogóle. Jest to substancja pobudzająca[...]
kwi
Herbata oolong Lao Ming Mastergrade Oolong, parzenie herbaty oolong
Joanna z bloga Liu Mulan odwiedziła Czajnikowy i zaparzyła nam Lao Ming Mastergrade Oolong z[...]
lis
Kiedy woda ma 60,70,75,80,85,90 stopni? Po jakim czasem woda w czajniku nadaje się do parzenia herbaty?
Świeżo zagotowana woda zazwyczaj ma około 96*C Celsjusza i świetnie nadaje się do parzenia czarnej[...]
2 Comments
lip
Cruz De Malta, Amanda, Rosamonte: Test Argentyńskich Yerba Mate
Cruz De Malta, Amanda, Rosamonte - Test Yerba Mate. Porównanie trzech najpopularniejszych na polskim rynku[...]
mar
Mrożona japońska herbata Mugicha. Najlepszy przepis na herbatę z jęczmienia. Pokeherbata
Prażona herbata z jęczmienia to bezkofeinowy napój zrobiony z ziaren jęczmienia. Herbata popularna jest w[...]
lip
Wietnamska czarna herbata Golden Tippy organiczna: parzenie, opinie
Vietnam Golden Tippy to herbata czarna pochodząca z północy kraju, a konkretnie z prowincji Ha[...]
paź
Herbata Earl Grey, parzenie, właściwości, historia, działanie, bergamotka
Earl Grey to czarna herbata aromatyzowana olejkiem bergamotowym. Bez wątpienia jest to najsłynniejsza herbata aromatyzowana[...]
wrz