Powiadom mnie! Wpisz swój email, a my damy Ci znać, kiedy produkt będzie dostępny.
Email Ilość Twój e-mail zostanie wykorzystany tylko do powiadomienia Cię o dostępności.
Dzień dobry! Informujemy, że działamy normalnie. Zamówienia są realizowane na bieżąco.


Czarna herbata Gunpowder Black. Słodka czarna herbata

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Myśląc o herbatach określanych mianem „gunpowder” najczęściej ma się na myśli herbaty zielone. Nazwa- proch strzelniczy- pochodzi od wyglądu listków herbaty- poskręcanych na kształt właśnie dawnego prochu strzelniczego. Zielona herbata gunpowder jest bazą między innymi do Touareg, czyli narodowego napoju marokańskiego.

Czarna herbata Gunpowder black, liście
Czarna herbata Gunpowder black, liście

Jednak poza zieloną herbatą, przydomek „gunpowder” może także nosić herbata czarna. Ta, którą przedstawiam dzisiaj pochodzi z Chin, z prowincji Hubei i ogrodu Maoba. Podobnie jak u jej zielonej odpowiedniczki, listki są bardzo poskręcane i błyszczące. Po otwarciu torebki łatwo wyczuć lekko wędzony, lecz słodki zapach.

Czarna herbata Gunpowder black, parzenie herbaty
Czarna herbata Gunpowder black, parzenie herbaty

Herbatę przygotowałam w czajniczku – łyżeczka herbaty na czajniczek wody. Wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza, najpierw ogrzałam zarówno czajniczek jak i czarkę. Po przesypaniu herbaty do nagrzanego naczynia, liście wydzieliły zapach bardzo wyraźny i przyjemny. Perwsze parzenie to 1 minuta, a drugie to 3 minuty.

Pierwsze parzenie wydało mi się mało wyraźne. Napar miał ładny przejrzysty kolor i delikatny słodki zapach. Zdecydowanie bardziej do gustu przypadło mi drugie parzenie. Poza słodyczą, pojawił się esencjonalny smak – lekko wędzony, lekko orzechowy.

Czarna herbata Gunpowder black, parzenie herbaty w czajniku
Czarna herbata Gunpowder black, parzenie herbaty w czajniku

Herbata o przyjemnym smaku, dobrze zaparzona nie potrzebuje dodatku cukru. Wydaje mi się, że również nadawałaby się do mieszanek lub nie pogniewałaby się na dodatek mleka.

Czarna herbata Gunpowder black, parzenie herbaty i liście
Czarna herbata Gunpowder black, parzenie herbaty i liście

Po wypiciu naparu, warto zwrócić uwagę na liście, które ze ściśniętych kulek „prochu strzelniczego” pięknie się rozwinęły. Herbata ze swoim słonecznym ciepłym kolorem w sam raz na zimowe szarugi i chłody.


Jeden komentarz do: “Czarna herbata Gunpowder Black. Słodka czarna herbata

Dodaj komentarz