ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Mate green to, można by powiedzieć, piąty rynek mate i piąty jej rodzaj mate. Nie znajduje się on w standardowej klasyfikacji gatunków i rodzajów mate lecz uważam, że powinien ponieważ tak zwana mate green jest odmienna od mate popularnych w Ameryce Południowej, tak jak gust europejski odbiega od tego, jakim szczycą się narody mające yerbę w swej kulturze głęboko zakorzenioną.

"Yerba

Mate green a mate z Urugwaju – różnice

Mate green to mate brazylijska produkowana na zewnętrzny rynek zupełnie jak w przypadku urugwajskiej. Swoją drogą zarówno mate green jak i typowe urugwajskie marki mają zbliżony smak. Różnica jest w gradacji i w ilości łodyżek. Mate green jest grubo cięta, ma liście znacznie większe od urugwajskich, większe nawet od mate argentyńskich, które to cechowały się największym liściem spośród podstawowych czterech krajów. Jej proces obróbki pomija element nadający liściom charakterystyczny, dymny posmak. Innymi słowy, jest to mate sin humo, czyli bezdymna, co znaczy, że jest suszona ciepłym powietrzem, a nie ogniem wraz z dymem. Jest także praktycznie bezpyłowa, czyli sin pulvo, proces odpyłowania sprawia, że napar jest dużo bardziej klarowny, a picie łatwiejsze nawet przy braku wprawy. Standardowo ma także niewiele łodyżek, bo około 5%, czyli właściwie należałoby powiedzieć dodatkowo sin palo.

Pył w yerba mate. Jak pozbyć się pyłu? Co zrobić z pyłem
Pył w yerba mate. Jak pozbyć się pyłu? Co zrobić z pyłem

Mate dla Europejczyków?

Jak łatwo się domyśleć mate green nie jest bardzo podobna do mate argentyńskich, a już tym bardziej paragwajskich ale właśnie o to chodziło. Jest to mate dla gringos, czyli dla nas, Europejczyków. Jednak zauważyć trzeba, że także wśród nas, nie ma zgody na tej płaszczyźnie ponieważ część osób gustuje jednak w mate tradycyjnej, inni zaś wolą taką, która bardziej pasuje w Europejskie podniebienia. Mówi się czasem, że to mate dla tych, którzy nie lubią mate, ponieważ jej smak nie jest taki jak prawdziwej mate. Bo przecież bez dymu, pyłu i łodyżek nie ma prawdziwej mate.

Czy to właściwa postawa? Moim zdaniem nie. Nie tylko dlatego, że sam cenie sobie od czasu do czasu lekki, orzeźwiający smak mate green, ale przede wszystkim dlatego, że to element naszej kultury yerbowej. Nasza własna, europejska mate, mimo że produkowana w Brazylii.

Podsumowując zatem, mate green produkowana jest w Brazylii i cechuje się typowym dla yerba mate z tego kraju świeżym, ziołowym aromatem, obrabiana jest bezdymnie toteż pozbawiona jest typowego dla mate posmaku dymu i ognia. Przez brak pyłu jest lżejsza i łagodniejsza w smaku, bardziej świeża lecz również mniej pobudzająca.

Rodzaje mate green

Jeśli chodzi o dostępne na rynku rodzaje mate green to niestety najczęściej możemy znaleźć ją pod nazwą właśnie „mate green”, co sprawia, że istnieje tak jakby jedna marka za to w wielu odsłonach smakowych ponieważ ulubiliśmy sobie mate z dodatkami, a ta aż się prosi o różnego rodzaju aromaty, owoce i kwiaty. Toteż spotkamy na rynku niezliczoną ilość mieszanek smakowych komponowanych na bazie omawianej mate. Również dostępna jest wersja palona, która poza ciemnymi, prawie czekoladowymi w kolorze liśćmi cechuje się aromatem przywodzącym na myśl kawy zbożowe.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Fotografia główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Przepis na Szerbet, tradycyjny turecki przysmak

Czym jest szerbet? Najprościej można go opisać jako podawany na zimno owocowo-kwiatowo-korzenny napój pochodzący z[...]

Matcha Shake, jak zrobić shake z zieloną sproszkowaną herbatą Matcha

Do przygotowania szejka z Matchą potrzebujemy zieloną sproszkowaną herbatę Matcha, mleko i syrop trzcinowy. Do[...]

Kiszone cytryny do herbaty, przepis

Każdy, kto skosztuje czarnej herbaty lub rooibosa, zaprawionego plasterkami miodowych cytryn i odrobiną syropu z[...]

Najlepsze pomysły na świąteczne prezenty

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - chyba jedne z najbardziej rodzinnych świąt. Przyjdzie czas na[...]

Herbata Zielona Genmaicha

Herbata Zielona Genmaicha to tradycyjna japońska herbata produkowana obecnie również w Chinach. Jest to herbata[...]

Herbata Tie Guan Yin Oolong parzenie, opinie

Ten oolong należący do Wielkiej Dziesiątki herbat chińskich określa się także jako Tieh Kwan Yin[...]

Zielona herbata z cytryną – czy warto ją dodawać?

Dodanie cytryny do samego naparu bez fusów jest całkowicie bezpieczne. Bezpieczne i jak się okazuje[...]

Przybylok i Płuciennik nominowani do Grand Video Awards 2018

Z dumą informujemy, że nasz film "W poszukiwaniu herbaty: Maroko" zdobył nominację do nagrody Grand[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.