ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

W ostatnich dniach wiele mówi się o podniesieniu prozdrowotnych właściwości zielonej herbaty poprzez dodatek do niej cytryny. Oczywiście pomysł takiej kombinacji nie jest niczym nowym. Zwłaszcza podczas letnich upałów chętnie pijamy zimną zieloną herbatę z dodatkiem soku cytrynowego. Jednakowoż znacznie częściej plaster cytryny kojarzy nam się z kubkiem czarnej herbaty.

Dochodzi tutaj jeszcze kwestia niesławy połączenia herbaty z cytryną. Media z wielkim entuzjazmem pochwyciły swego czasu informację o szkodliwości połączenia cytryny z herbatą, co zaowocowało wieloma nieporozumieniami, szczególnie w naszym kręgu kulturowym, gdzie taki napój jest bardzo popularny.

Jak zrobić samemu napój izotoniczny i napój energetyzujący, przepis: dodajemy cytrynę
Jak zrobić samemu napój izotoniczny i napój energetyzujący, przepis: dodajemy cytrynę

Czy dodanie cytryny do zielonej herbaty jest zdrowe?

Warto przypomnieć raz jeszcze, że to kontakt cytryny, a właściwie kwasu cytrynowego z liśćmi herbaty powoduje powstanie łatwo przyswajalnej postaci glinu. Dodanie cytryny do samego naparu bez fusów jest całkowicie bezpieczne. Bezpieczne i jak się okazuje zdrowe, ponieważ dodatek cytryny do herbaty zielonej może znacznie wzmocnić jej właściwości prozdrowotne.

  • Na łamach „MindBodyGreen” dr Deanna Minich mówi o znacznym zwiększeniu przyswajalności prozdrowotnych polifenoli zawartych w zielonej herbacie cenionych za swój potencjał przeciwutleniający.

  • Podobne wnioski wysnuć można z badań naukowych, jak chociażby opublikowanych w The Natural Science, gdzie wykazano, że herbata z cytryną posiada wyższy poziom przeciwutleniaczy i skuteczniej wyłapuje wolne rodniki.

  • Autor innych badań Miario Ferruzzi wskazuje, że katechiny pochodzące z herbaty źle zachowują się w środowisku naszego układu pokarmowego. W jelitach pozostaje już ich około 20%. Dodatek soku z cytryny znacznie zwiększa ich ilość, którą możemy przyswoić.

W stymulacji w warunkach laboratoryjnych procesów trawienia w żołądku i jelicie cienkim odkryto, że dzięki dodatkowi soku z cytryny zachowało się 80% katechin. Sama witamina C zawarta w soku cytrynowym, a będąca także częstym dodatkiem do produktów spożywczych, zwiększyła zachowaną ilość głównych katechin w herbacie nawet trzynastokrotnie. Wskazuje się ponadto na właściwości stabilizujące składników soku cytrynowego, które wchodzą w reakcję z substancjami zawartymi w naparze herbacianym.

Pozostaje nam więc jedynie zachęcić do wypróbowania na codzień tego prostego połączenia. Może się okazać, że wielu z nas, pijących herbatę czarną z cytryną, rozsmakuje się także w zielonej z takim dodatkiem. Na pewno warto spróbować.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Phenolic Contents and Antioxidant Activities of Green Tea with and without Lemon – Ayat Al- Ghafari, Ayat M. Shorbaji, Lamya A. AL-Sarori, Eman O. Baduwailan, Common Tea Formulations Modulate In Vitro Digestive Recovery of Green Tea Catechins – Rodney J. Green, Angus S. Murphy, Burkhard Schulz, Bruce A. Watkins and Mario G. Ferruzzi

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Skąd pochodzi herbata?

Herbata jako roślina pochodzi z południowej Azji. Konkretnie zaś z południowo-zachodnich Chin, Mjanmy (niegdysiejszej Birmy),[...]

Gdzie kupować dobrą kawę? Jakie informacje powinny znajdować się na etykiecie?

Etykietka kawy powinna zawierać kilka istotnych informacji, aby móc świadomie wybrać ziarno dla siebie. Najważniejszą[...]

Zielona herbata Milky Mao Feng parzenie, opinie

Herbata Milky Mao Feng pochodzi z Chin, dokładniej z prowincji Hubei. Nazwa „Mao Feng” odnosić[...]

10 Wielkich Herbat Chińskich

10 Wielkich Herbat jest to lista zawierająca najsłynniejsze i najbardziej cenione herbaty chińskie. Tradycja przygotowywania[...]

Jak zrobić mrożoną herbatę w pół minuty

Jedną z najważniejszych zasad jakich miłośnik szlachetnej herbaty musi przestrzegać jest parzenie herbaty zielonej wodą[...]

Herbata zielona Bancha, parzenie herbaty zielonej Bancha

Zielona herbata Bancha wywodzi się z Japonii i nie jest produkowana jako „główny produkt”. Do[...]

Herbata i seks. Wpływ herbaty na seks

Ludzka seksualność idzie ściśle w parze z herbatą i to nie tylko dlatego, że świeżo[...]

Prowincja Sychuan: historia herbaty w Chinach

Syczuan jest prowincją w południowo-zachodnich Chinach, która uchodzi za kolebkę upraw herbacianych w całych Chinach.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.