Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

W ostatnich dniach wiele mówi się o podniesieniu prozdrowotnych właściwości zielonej herbaty poprzez dodatek do niej cytryny. Oczywiście pomysł takiej kombinacji nie jest niczym nowym. Zwłaszcza podczas letnich upałów chętnie pijamy zimną zieloną herbatę z dodatkiem soku cytrynowego. Jednakowoż znacznie częściej plaster cytryny kojarzy nam się z kubkiem czarnej herbaty.

Dochodzi tutaj jeszcze kwestia niesławy połączenia herbaty z cytryną. Media z wielkim entuzjazmem pochwyciły swego czasu informację o szkodliwości połączenia cytryny z herbatą, co zaowocowało wieloma nieporozumieniami, szczególnie w naszym kręgu kulturowym, gdzie taki napój jest bardzo popularny.

Jak zrobić samemu napój izotoniczny i napój energetyzujący, przepis: dodajemy cytrynę
Jak zrobić samemu napój izotoniczny i napój energetyzujący, przepis: dodajemy cytrynę

Czy dodanie cytryny do zielonej herbaty jest zdrowe?

Warto przypomnieć raz jeszcze, że to kontakt cytryny, a właściwie kwasu cytrynowego z liśćmi herbaty powoduje powstanie łatwo przyswajalnej postaci glinu. Dodanie cytryny do samego naparu bez fusów jest całkowicie bezpieczne. Bezpieczne i jak się okazuje zdrowe, ponieważ dodatek cytryny do herbaty zielonej może znacznie wzmocnić jej właściwości prozdrowotne.

  • Na łamach “MindBodyGreen” dr Deanna Minich mówi o znacznym zwiększeniu przyswajalności prozdrowotnych polifenoli zawartych w zielonej herbacie cenionych za swój potencjał przeciwutleniający.

  • Podobne wnioski wysnuć można z badań naukowych, jak chociażby opublikowanych w The Natural Science, gdzie wykazano, że herbata z cytryną posiada wyższy poziom przeciwutleniaczy i skuteczniej wyłapuje wolne rodniki.

  • Autor innych badań Miario Ferruzzi wskazuje, że katechiny pochodzące z herbaty źle zachowują się w środowisku naszego układu pokarmowego. W jelitach pozostaje już ich około 20%. Dodatek soku z cytryny znacznie zwiększa ich ilość, którą możemy przyswoić.

W stymulacji w warunkach laboratoryjnych procesów trawienia w żołądku i jelicie cienkim odkryto, że dzięki dodatkowi soku z cytryny zachowało się 80% katechin. Sama witamina C zawarta w soku cytrynowym, a będąca także częstym dodatkiem do produktów spożywczych, zwiększyła zachowaną ilość głównych katechin w herbacie nawet trzynastokrotnie. Wskazuje się ponadto na właściwości stabilizujące składników soku cytrynowego, które wchodzą w reakcję z substancjami zawartymi w naparze herbacianym.

Pozostaje nam więc jedynie zachęcić do wypróbowania na codzień tego prostego połączenia. Może się okazać, że wielu z nas, pijących herbatę czarną z cytryną, rozsmakuje się także w zielonej z takim dodatkiem. Na pewno warto spróbować.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Phenolic Contents and Antioxidant Activities of Green Tea with and without Lemon – Ayat Al- Ghafari, Ayat M. Shorbaji, Lamya A. AL-Sarori, Eman O. Baduwailan, Common Tea Formulations Modulate In Vitro Digestive Recovery of Green Tea Catechins – Rodney J. Green, Angus S. Murphy, Burkhard Schulz, Bruce A. Watkins and Mario G. Ferruzzi

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.