ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorem tekstu jest Błażej Walczykiewicz

Zagadnienia związane z kawą

Speciality coffeekawa wysokiej jakości, której smak i aromat został oceniony przez profesjonalnych kiperów powyżej 80 punktów w skali od 1 do 100. Określenie to dotyczy tylko gatunku Coffea Arabica. Kawa ta wyróżnia się zdecydowanie bardziej złożonym i pełnym smakiem i aromatem niż tradycyjnie znane kawy.

Gatunki kawowca – wyróżnia się dwa najważniejsze gatunki krzewów kawowca, których owoce i ziarna są przeznaczone do spożycia: coffea arabica popularnie nazywana arabiką i coffea canephora popularnie nazywana robusta.

Alternatywne metody parzenia kawy – to wszystkie metody parzenia kawy, które nie wymagają użycia ekspresu ciśnieniowego. Często znane od dziesiątków lat sposoby przygotowania kawy. Najczęściej stosowane są proste metody grawitacyjne/ przelewowe gdzie kawa przesączana jest przez filtr papierowy umieszczony w filtrze ceramicznym lub szklanym (tzw. dripper). Inne znane urządzenia to kawiarka (nazywana ekspresem mocca), french press czy opatentowany w 2006 roku aeropress.

Terrior kawy – określenie pochodzi od francuskiego słowa terre – ziemia. Zaczerpnięte z nomenklatury sommelierskiej. Określenie to odnosi się do charakterystycznych cech kawy pochodzącej z konkretnego regionu świata lub kraju. Oddaje charakterystykę smaku typową dla klimatu, gleby i uwarunkowań konkretnej szerokości geograficznej, na której uprawiana jest dana odmiana kawy.

Body/cielistość kawy – to fizyczne odczucie w ustach i na języku towarzyszące piciu kawy. Związane jest z „oleistością” naparu, którą najlepiej można wyczuć pozostawiając kawę na języku i pocierając nim o górne podniebienie. Innymi słowy jest to konsystencja naparu kawy.

Kawa: co warto wiedzieć? Definicje i terminy: speciality coffee, gatunki kawowca, body, smak kawy, świeżość kawy, mielenie kawy
Kawa: co warto wiedzieć? Definicje i terminy: speciality coffee, gatunki kawowca, body, smak kawy, świeżość kawy, mielenie kawy

Smak kawy – to kombinacja smaków i aromatów kawy, którą w języku angielskim przyjęło się określać jednym słowem – Flavour. Termin ten obejmuje całościową ocenę kawy na podstawie tzw. „koła smaków” stworzonego przez SCAA (ang. Specialty Coffee Asotiation of America). Wyróżniamy 4 podstawowe smaki jakie jesteśmy w stanie rozróżnić: słodki, kwaśny, słony i gorzki. Ich intensywność w połączeniu z aromatem, cielistością i posmakiem daje nam pełen opis odczuć towarzyszących w trakcie picia kawy czy innych trunków takich jak herbata, wino, piwo czy whisky. Kawa ma ponad 800 różnych aromatów.

Bezpośredni handel kawą (ang. direct trade) – termin, którym właściciel palarni kawy lub roast-master określa system zakupu ziarna. Kawa surowa kupowana jest bezpośrednio z farmy gdzie się ją uprawia. Pozwala to na pominięcie wielu firma pośredniczących i brokerów. Sprawia to, że farmer jako producent otrzymuje godziwe wynagrodzenie za swoja prace, dzięki której uzyskuje kawę wysokiej jakości. Dla palarni podstawową korzyścią wynikającą z takiego systemu zakupu kawy jest bardzo dobra znajomość źródła jej pochodzenia, a co za tym idzie doskonała kontrola jakości w kontakcie z jej „producentem”.

Świeżość kawy – świeżość można rozumieć w tym przypadku dwojako. Świeżość kawy surowej, nieuprażonej oraz świeżość kawy zakupionej już po jej uprażeniu w palarni kawy. W pierwszym przypadku najlepsza i świeża kawa to taka, która została dostarczona do palarni po maksimum roku od jej zbioru. W drugim przypadku świeża kawa to taka, którą możemy zaparzyć i spożyć w domu maksymalnie 3 miesiące po jej wypaleniu w palarni. Dlatego tak istotna jest znajomość daty wypalenia ziaren.

Mielenie kawy – kawę należy mielić tuż przed zaparzeniem tylko w takiej ilości jaką na dany moment potrzebujemy. Dzięki temu mamy pewność, że nie jest ona zwietrzała, a co za tym idzie pozbawiona pełni smaku i aromatu. Kawę mielimy grubo, średnio lub drobno w zależności od metody parzenia.

Przechowywanie kawy – świeżo uprażona kawa ziarnista po jej otwarciu, bez zabezpieczenia wietrzeje w kilku dni. Zmielona kawa w ciągu jednej do dwóch godzin. Przechowuj kawę po otwarciu w szczelnie zamkniętym, szklanym naczyniu lub w oryginalnej paczce dokładnie i szczelnie zamkniętą klipsem lub taśmą.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dobra herbata na mieście? Łatwo ją zepsuć!

Herbata coraz bardziej zyskuje na popularności, ale napić się dobrej filiżanki herbaty "na mieście" wcale[...]

Herbaciarnia Czarka Kraków

Herbaciarnia Czarka Kraków dane kontaktowe: telefon: 12 422 93 82, 606 97 25 34, adres:[...]

Portugalska herbata. Herbata z Azorów

Pierwsze swoje własne plantacje herbaciane Portugalczycy założyli jednak nie na Azorach lecz w Brazylii, w[...]

Kofeina dla zagubionych

Dlatego czasem piję kawę, czasem herbatę, choć jeszcze rok temu nie uwierzyłabym, że w „egoizmie”[...]

Czy kawa zniknie z Ziemi? Koniec arabiki?

Kilka lat temu naukowcy z Brytyjskiego Royal Botanic Gardens dokonali komputerowej symulacji wpływu zmian klimatycznych[...]

Jak zaparzyć herbatę, żeby była smaczna – tabela

Gdy mowa o ortodoksyjnej herbacie to odpowiedź na banalne pytanie: jak parzyć, przestaje być tak[...]

2 Comments

Oznaczenie procesów jakim poddano liście

Oznaczenia jakie pojawiają się w kodzie herbaty dotyczą procesów jakimi poddano liście B Broken herbata[...]

Biała wędzona herbata Pai mu tan Lapsang Fuding, parzenie

O Lapsang Souchung pewnie większość z nas słyszała lub nawet jej próbowała. To dość specyficzna[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.