ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Dzisiaj trochę nietypowo, co wynika z mojego zaskoczenia pewną hmm… naparo-herbatą. Jakiś czas temu, spacerując spokojnie między regałami w supermarkecie natknęłam się na taki oto wynalazek: Herbatę Śródziemnomorską. Niestety (albo na szczęście) herbata ta nie jest dostępna w Polsce, ale nie to jest chwilowo najważniejsze. Bardziej zastanowiło mnie, co jeszcze można zrobić z herbatą, by “zachęcić” do jej wypicia?

Herbata śródziemnomorska: Pudełko mieszanki
Herbata śródziemnomorska: Pudełko mieszanki

Magiczny składnik herbaty śródziemnomorskiej

Herbata Śródziemnomorska jako najatrakcyjniejszy składnik podaje listki oliwki (Olea europaea). Jak to? Herbata z oliwką? Widziałam już różne dodatki do herbat, ale takie coś? Chociaż może jeszcze mało wiem o świecie. W zasadzie mieszanki z opuncją czy jagodami goi już się nieco oswoiły. Ta jednak to dla mnie spora nowość. Poza listkami oliwki, znajdziemy w składzie zieloną herbatę, hibiskus, cytrynę, azahar (białe kwiaty “gorzkiej pomarańczy”), nagietek lekarski, truskawkę, dziką różę oraz aromaty. Niestety nie jest podane ani co to za zielona herbata, ani skład procentowy poszczególnych ziół i aromatów.

Herbata śródziemnomorska: Piramidki do zaparzania również w mikrofalówce
Herbata śródziemnomorska: Piramidki do zaparzania również w mikrofalówce

Skąd pomysł na herbatę śródziemnomorską?

Skąd przyszło komuś do głowy by herbatę zmieszać z listkami z oliwki? Szczerze powiedziawszy nie wiem. Może ktoś miał nadzieję, że w ten sposób zdrowa sama z siebie herbata oraz dodatkowe prozdrowotne właściwości pozostałych elementów stworzą mieszankę idealną, która natychmiast nas odmłodzi, ozdrowi a na dodatek dobrze się sprzeda. Prawdopodobnie oczekiwano też że smak będzie o wiele lepszy.

Poszczególne składniki osobno od dawna są stosowane jako surowiec zielarski do przygotowywania naparów lub jako dodatki do herbat aromatyzowanych. I tak w skrócie: róża to naturalne źródło witaminy C, nagietek wspomoże nas w problemach z żołądkiem a azahar nas uspokoi. Listki oliwki są dobre między innymi na nadciśnienie oraz problemy cholesterolowe. O zielonej herbacie nie muszę chyba wspominać.

Herbata śródziemnomorska:
Herbata śródziemnomorska

Jednak według mnie połączenie wszystkiego w całość było pomysłem dość nietrafionym. W zasadzie każdy składnik tej mieszanki ma inny czas i temperaturę parzenia. Listki oliwki według niektórych powinny być wręcz gotowane około 10 minut. Dzika róża również wymaga 5-10 minut parzenia, lecz w wodzie która ma temperaturę poniżej wrzenia. Co do kwiatów azaharu, to doszukałam się co najmniej 3 różnych wersji przygotowania: od gotowania po pozostawienie w letniej wodzie. No i jeszcze nagietek który również zaleca się parzyć wrzątkiem. O prawidłowym zaparzeniu wszystkiego więc nie ma mowy. Jeden wielki bałagan.

Parzenie herbaty śródziemnomorskiej według producenta

Parzenie wrzącą wodą w czasie 3-5 minut. I tu kolejny bonus- torebki piramidki można zaparzać w mikrofalówce. Rezultat? Smak jest dość hmm… kontrowersyjny, gorzko-słodki, z przewagą gorzkiego. Herbaty nie da się wyczuć, może nieco hibiskusa, trochę też pachnie truskawką. Kolor według mnie mało apetyczny, czerwonawy. Niestety zaparzenie wodą o niższej temperaturze, krótsze lub dłuższe niewiele pomagają.

I na koniec cena. Za 12 piramidek czyli 36 gramów mieszanki zapłacimy około 10 zł czyli za kilogram zapłacimy około 270 zł.

Herbata śródziemnomorska: Mieszanka herbaty zielonej aromatów i ziół
Herbata śródziemnomorska: Mieszanka herbaty zielonej aromatów i ziół

Podsumowując

Wydaje mi się, że takie mieszanki nie są dobrym rozwiązaniem. Według mnie herbata powinna być herbatą, ewentualnie aromatyzowaną, a napary ziołowe naparami ziołowymi. Muszę przyznać, że to jedna z najmniej smacznych “herbat” jakie do tej pory piłam.

Jestem ciekawa czy i Wy trafiliście kiedyś na jakąś taką zupełnie nietrafioną mieszankę, albo na dość dziwny składnik (w moim prywatnym rankingu listki oliwki na razie są na pierwszym miejscu)?

Ps. Gdy przygotowywałam ten tekst, herbata była dostępna u producenta, jednak od paru dni, nie ma jej już w ofercie. W sumie to chyba dobrze. Ciekawe czy powróci?

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Schudłem 4,1 kg w miesiąc, ale jeszcze kawał drogi przede mną: nasz Czytelnik sprawdza Dietę Pu-Erhową

Udało mi się pozbyć nadmiarowych 4,1 kg w miesiąc. W dniu 30-tych urodzin uruchomiłem dietę[...]

Yerba mate Chimarrao jak przygotować? Sposoby

Chimarrao, czyli drobno zmielona wersja yerba mate rodem z Brazylii zyskuje coraz większą popularność także[...]

Oznaczenie procesów jakim poddano liście

Oznaczenia jakie pojawiają się w kodzie herbaty dotyczą procesów jakimi poddano liście B Broken herbata[...]

Herbata japońska jest bezpieczna. Herbata z Japonii nie jest napromieniowana i nie jest radioaktywna

Po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima w 2011 roku, wielu czytelników Czajnikowy.pl ma wątpliwości, czy japońska[...]

Szkocka herbata za 16 000 PLN okazała się oszustwem. Trwa dochodzenie

Myślę, że o skandale w branży herbacianej niełatwo, tymczasem sytuacja związana z ogrodem herbacianym Wee[...]

Dlaczego kawa jest kwaśna? Kawy o niskiej kwasowości

Spór o kwasowość to wynik tego, że juz dawno zapomnieliśmy, że to co pijemy, to[...]

Czerwona herbata: właściwości i odchudzanie

W praktyce jako pogromca tłuszczu herbata czerwona, co dowiedziono naukowo, pozwala w ciągu miesiąca regularnego[...]

4 Comments

Pierwsze parzenie herbaty. Czy Chińczycy naprawdę wylewają pierwsze parzenie?

Nie każdą herbatę budzi się przed parzeniem. Zależne jest to także od wybranej techniki. Nie[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.