ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Chmiel zwyczajny. Napar z chmielu

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Powszechnie znany chmiel ma swoje zasłużone miejsce w zielarstwie i ziołolecznictwie.  Rodzaj chmielu, którego nazwa łacińska to Humulus, należy do rodziny konopiowatych. Jest rośliną pnącą się, która chętnie będzie się wiła nawet tam gdzie jej nie chcemy. W Polsce rośnie dziko i w uprawie chmiel zwyczajny (Humulus lupulus). Początkowo najprawdopodobniej występował on w stanie dzikim w południowej Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, jednak rozsprzetrzenił się wraz z człowiekiem (poprzez uprawę i dziczenie) niemal w całej Eurazji.

Szyszki chmielu
Szyszki chmielu

Chmiel zwyczajny jest rośliną wieloletnią, pnącą się i wymagającą silnych podpór. Gdy nie ma w swoim zasięgu niczego do wspinania zacznie się płożyć. Pędy chmielowe potrafią osiągnąc nawet 8 m.

Chmiel to dość ciekawa roślina, bo dwupienna, co oznacza, że na jednej roślinie rosną tylko kwiaty męskie lub tylko kwiaty żeńskie. Powszechnie znane szyszki chmielowe to kwiatostany żeńskie i to właśnie one są wykorzystywane w przetwórstwie spożywczym, choć w zielarstwie i kosmetyce wykorzystuje się także kwiatostany męskie i pędy.
Uprawa chmielu najlepiej uda się na glebach żyznych, w miejscu słonecznym. Charakterystyczne są uprawy na wyskoich słupach i linkach wspomagający wzrost rośliny.

Suszone szyszki chmielu
Suszone szyszki chmielu

Pod względem chemicznym w chmielu znajdziemy między innymi kwasy goryczowe, glikozydy flawonolowe, katechiny i olejki eteryczne.

Napar chmielowy. Właściwości naparu z chmielu

Przygotowuje się go zaparzając łyżeczkę suszonych szyszek żeńskich gorącą wodą (około 95 stopni) w czasie 8-10 minut. Otrzymamy jasny żółty napar o gorzkim, mało przyjemnym smaku i aromacie. Choć może to być znaczna bariera by się do chmielu przekonać, z każdym łykiem napar smakuje jakby lepiej.

Gorzki smak podpowiada nam, że chmiel ma pozytywne działanie na układ pokarmowy i pobudza trawienie i apetyt. Nie zaleca się jego słodzenia.

Chmiel zwyczajny
Chmiel zwyczajny

Główną jednak siłą szyszek chmielu jest ich działanie uspokajające i nasenne (Encyklopedia “Plantas medicinales. El dioscorides renovada” podaje, że napar chmielowy może mieć nawet bardzo lekkie działanie halucynogenne). Napar polecany jest więc w okresach napięcia nerwowego i przy przejściowych problemach z zasypianiem.

Szyszki chmielu mają działanie moczopędne, poleca się je osobom z problemami układu moczowego. Również pozytywnie wpływają na gruczoł krokowy. Napar chmielowy ma także działanie przeciwbakteryjne. Stosuje się go do przemywania trudno gojących się ran oraz owrzodzeń.

Chmiel zwyczajny. Napar z chmielu
Chmiel zwyczajny. Napar z chmielu

Co ciekawe, przygotowana z szyszek chmielu kąpiel ma działanie odpręające, nasenne i tonizujące. Podobnie jak już sam zapach suszonych szyszeczek chmielowych, który można “zachowywać” w poduszeczkach aromatycznych.

Najszybszym skojarzeniem z chmielem jest oczywiście piwo. To właśnie do jego produkcji chmiel jest najpowszechniej wykorzystywany. Warto jednak przełamać ten schemat i spróbować chmielowego naparu, by przekonać się jak wiele korzyści może nam on przynieść i to mimo swojego specyficznego smaku i zapachu.

Źródła:”Wielka Księga ziół” Lesley Bremness”, Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.)” Marta Mielczarek, Joanna Kołodziejczyk, *Beata Olas” Plantas medicinales. El Dioscorides renovad” Pio Font Quer, ziolowyporadnik.pl, powisle.pl, Wikipedia

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Szósty smak herbaty? Kokumi

Jeśli ktoś zapytałby nas ile jest smaków odpowiedzielibyśmy z rozpędu, że cztery. Po chwili przypominamy[...]

Herbaty polecane przez Rafała Przybyloka

Jako miłośnik herbaty, wierzcie lub nie, każdy dzień zaczynam od przynajmniej litra zielonej herbaty. Parzę[...]

Biała herbata Lipton White Tea Raspberry: opinie, recenzja

Torebki piramidki pachną przyjemną słodka maliną. Producent zaleca parzyć swoją herbatę ekspresową wodą o temperaturze[...]

Herbata po rosyjsku

Historia herbaty w Rosji jest dłuższa niż zachodniej Europie. Pierwszy kontakt Rosjan z herbatą miał[...]

Herbata na polskich ziemiach w literaturze

Początkowo herbata dotarła do nas drogą morską, a właściwie lądową z zachodu Europy (na pokładzie[...]

2 Comments

Tea & Coffee World Cup 2016

Po raz pierwszy w Krakowie, w dniach: 10-12 maja 2016 roku odbędą się najważniejsze światowe[...]

Herbata w Turcji

Turcja w kwestii aromatycznych napojów niemal automatycznie kojarzy się z kawą. Parzona „po turecku”, gęsta[...]

S: Souchong, oznaczenie jakości herbaty

Souchong jest to oznaczenie jakości herbaty. Skrót literowy dla tej grupy herbat to „S”. Oznacza,[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.