ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Czy herbata może mieć korzystny wpływ na osoby cierpiące na nadciśnienie? Z pewnością wykazano już, że sama herbata ciśnienia nie podnosi, chyba że skoncentrujemy się na samej kofeinie w herbacie zawartej i na tym, jak poszczególne osoby na nią reagują. Dowiedziono także, że osoby pijące regularnie herbatę mają mniejsze ryzyko przyszłych problemów z nadciśnieniem.

Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g

Czy herbata pomaga w walce z nadciśnieniem?

W temacie pozytywnego oddziaływania herbaty na zbyt wysokie ciśnienie krwi napisano już niejedną publikację naukową. Liczne badania dowodzą jednoznacznie, że herbata pomaga. Co więcej, są także różnice pomiędzy poszczególnymi kolorami. Najskuteczniejsza okazuje się herbata zielona. Uśredniając wyniki można powiedzieć, że regularne i rozciągnięte w czasie picie zielonej herbaty obniżyło wśród badanych osób ciśnienie krwi o 2 mmHg. Osoby pijące herbatę każdego dnia ponad 12 tygodni osiągały jeszcze lepsze rezultaty.

Innym, ważnym głosem za tym, by herbatę wprowadzać na stałe do diety w przypadku nadciśnienia są badania biorące pod uwagę wpływ kofeiny zawartej w herbacie. Mierzono tutaj ciśnienie krwi u badanych osób po 30 i 60 minutach od wypicia czterech filiżanek herbaty, czyli ilości dość sporej jak na codzienne warunki. Herbata podnosiła ciśnienie u badanych, nawet o 10 mmHg. Było to jednak działanie pochodzące od kofeiny, choć w niektórych przypadkach ciśnienie było nawet wyższe niż przy zastosowaniu czystej kofeiny. Nie przełożyło się to jednak na wyniki przy spożyciu długotrwałym.

Herbata zielona Yunnan Green 50g
Herbata zielona Yunnan Green 50g

Potencjał jaki posiada herbata przy zwalczaniu nadciśnienia jest doceniany przez wielu badaczy, którzy nie tylko wykazali tę właściwość, ale nawet rozpoznali już pewne substancje w herbacie odpowiadające za obniżenie ciśnienia. Próbuje się teraz ustalić czy można wydobyć z herbaty właściwy związek i spreparować z niego lek i jaka powinna być dawna herbaty i jakiego rodzaju by móc rozpocząć herbacianą kurację dla chorych.

Wśród publikacji wydziału medycznego Uniwersytetu Harwarda znajdujemy informację, że badani, pijący herbatę czarną wykazali spadek ciśnienia i pewne uelastycznienie tętnic, lecz poprawa była nieznaczna. Dowodzi to po raz kolejny, że najskuteczniejsza będzie w tym przypadku herbata zielona.

Herbata a nadciśnienie – czy warto ją pić?

Czy zatem polecamy picie herbaty dla jej pozytywnego wpływu przy nadciśnieniu? Powołując się na badania, zdecydowanie tak. Najlepiej by była to herbata zielona i by jej picie było regularne i długotrwałe. Powiemy jednak to co zawsze w takich sytuacjach: obserwujmy przede wszystkim swoje ciało i samopoczucie.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Effects of tea intake on blood pressure: a meta-analysis of randomised controlled trials, Gang Liu, Xue-Nan Mi, Xin-Xin Zheng, Yan-Lu Xu, Jie Lu, Xiao-Hong Huang, Effects on blood pressure of drinking green and black tea J M Hodgson, I B Puddey, V Burke, L J Beilin, N Jordan, Effects and Mechanisms of Tea Regulating Blood Pressure: Evidences and Promises, Daxiang Li,† Ruru Wang,† Jinbao Huang, Qingshuang Cai, Chung S. Yang, Xiaochun Wan, and Zhongwen Xie

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata Sumatra Highland Chin Chin oolong w terenie

Jest to przyjemna herbata zbierana ręcznie. Susz tego delikatnie utlenianego oolonga jest zielony z przebłyskami[...]

4 najlepsze sposoby na mrożoną herbatę – przepisy

Pierwszą herbatę zaparzyłam bezpośrednio kostkami lodu. Choć trzeba nieco poczekać a i ilość otrzymanej herbaty[...]

Herbaciarnia Sowa Ząbki

Herbaciarnia Sowa Ząbki dane kontaktowe: telefon: 506 925 085, 605 947 970, adres: Ząbki, ul.[...]

Yerba mate i piwo, Yerba mate Cerveza

Czy można łączyć alkohol i Yerba Mate? Czy Yerba Mate i piwo to połączenie szkodliwe[...]

Od jakiego wieku można pić zieloną herbatę?

Eksperci i lekarze zwykle nie polecają dzieciom picia zielonej herbaty, chociaż w naszej kulturze zdecydowanie[...]

Herbaciarnia Czajnik Gliwice

Herbaciarnia Czajnik Gliwice kontaktowe: telefon: 889 002 445, adres: Gliwice, ul. Fredry 4

Herbata na przeziębienie

Sezon przeziębieniowo-grypowy szaleje. Znowu wszyscy dookoła kichają, kaszlą i prychają. Wszędzie pełno reklam “super ekstra”[...]

Wpływ długości parzenia na herbatę

Tradycyjne parzenie pozwala nam rozpuścić w naparze najwyżej około 60% katechin. Najlepsze wyniki, czyli najwięcej[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.