Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Czy herbata może mieć korzystny wpływ na osoby cierpiące na nadciśnienie? Z pewnością wykazano już, że sama herbata ciśnienia nie podnosi, chyba że skoncentrujemy się na samej kofeinie w herbacie zawartej i na tym, jak poszczególne osoby na nią reagują. Dowiedziono także, że osoby pijące regularnie herbatę mają mniejsze ryzyko przyszłych problemów z nadciśnieniem.

Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g

Czy herbata pomaga w walce z nadciśnieniem?

W temacie pozytywnego oddziaływania herbaty na zbyt wysokie ciśnienie krwi napisano już niejedną publikację naukową. Liczne badania dowodzą jednoznacznie, że herbata pomaga. Co więcej, są także różnice pomiędzy poszczególnymi kolorami. Najskuteczniejsza okazuje się herbata zielona. Uśredniając wyniki można powiedzieć, że regularne i rozciągnięte w czasie picie zielonej herbaty obniżyło wśród badanych osób ciśnienie krwi o 2 mmHg. Osoby pijące herbatę każdego dnia ponad 12 tygodni osiągały jeszcze lepsze rezultaty.

Innym, ważnym głosem za tym, by herbatę wprowadzać na stałe do diety w przypadku nadciśnienia są badania biorące pod uwagę wpływ kofeiny zawartej w herbacie. Mierzono tutaj ciśnienie krwi u badanych osób po 30 i 60 minutach od wypicia czterech filiżanek herbaty, czyli ilości dość sporej jak na codzienne warunki. Herbata podnosiła ciśnienie u badanych, nawet o 10 mmHg. Było to jednak działanie pochodzące od kofeiny, choć w niektórych przypadkach ciśnienie było nawet wyższe niż przy zastosowaniu czystej kofeiny. Nie przełożyło się to jednak na wyniki przy spożyciu długotrwałym.

Herbata zielona Yunnan Green 50g
Herbata zielona Yunnan Green 50g

Potencjał jaki posiada herbata przy zwalczaniu nadciśnienia jest doceniany przez wielu badaczy, którzy nie tylko wykazali tę właściwość, ale nawet rozpoznali już pewne substancje w herbacie odpowiadające za obniżenie ciśnienia. Próbuje się teraz ustalić czy można wydobyć z herbaty właściwy związek i spreparować z niego lek i jaka powinna być dawna herbaty i jakiego rodzaju by móc rozpocząć herbacianą kurację dla chorych.

Wśród publikacji wydziału medycznego Uniwersytetu Harwarda znajdujemy informację, że badani, pijący herbatę czarną wykazali spadek ciśnienia i pewne uelastycznienie tętnic, lecz poprawa była nieznaczna. Dowodzi to po raz kolejny, że najskuteczniejsza będzie w tym przypadku herbata zielona.

Herbata a nadciśnienie – czy warto ją pić?

Czy zatem polecamy picie herbaty dla jej pozytywnego wpływu przy nadciśnieniu? Powołując się na badania, zdecydowanie tak. Najlepiej by była to herbata zielona i by jej picie było regularne i długotrwałe. Powiemy jednak to co zawsze w takich sytuacjach: obserwujmy przede wszystkim swoje ciało i samopoczucie.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Effects of tea intake on blood pressure: a meta-analysis of randomised controlled trials, Gang Liu, Xue-Nan Mi, Xin-Xin Zheng, Yan-Lu Xu, Jie Lu, Xiao-Hong Huang, Effects on blood pressure of drinking green and black tea J M Hodgson, I B Puddey, V Burke, L J Beilin, N Jordan, Effects and Mechanisms of Tea Regulating Blood Pressure: Evidences and Promises, Daxiang Li,† Ruru Wang,† Jinbao Huang, Qingshuang Cai, Chung S. Yang, Xiaochun Wan, and Zhongwen Xie

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Filtry do kawy: rodzaje, jak używać, rozmiary

Zaparzenie idealnej filiżanki kawy wymaga od nas drobiazgowości i dbania o szczegóły. Po znalezieniu ulubionego[...]

Yerba mate, wartości odżywcze Yerba mate Rosamonte

Zawartość wartości odżywczych w Yerba mate Rosamonte. Wartości odżywcze w 50g Yerba mate zaparzonych 500ml[...]

Wszystkie metody obróbki kawy: różnice, opinie

Metoda obróbki kawy (ang. processing) to sposób, w jaki wydobyto pestki wiśni kawowca z okrywającego[...]

Yerba mate saborizada

Yerba mate saborizada to oznaczenie spotykane na opakowaniach yerba mate. Odnosi się do yerba mate[...]

Zaparzacz do herbaty Youfubei idealny do biura, opinie

Youfubei wygląda z daleka jak french press, ale składa się z dwóch części, które sprawiają,[...]

1 Comment

Ile kosztuje przygotowanie herbaty w domu: koszt wody i jej zagotowania

Zastanawialiście się ile kosztuje zagotowanie 1 litra wody z kranu, aby przygotować herbatę? A ile[...]

Herbata na polskich ziemiach w literaturze

Początkowo herbata dotarła do nas drogą morską, a właściwie lądową z zachodu Europy (na pokładzie[...]

2 Comments

Herbata pu-erh – jak parzyć?

Pu-Erhy to herbaty nadające się do wielokrotnego parzenia. Poza pierwszą preinfuzją możemy przeprowadzić kilka parzeń[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.