ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Problem pasożytów, jak się uważa jest częstszy niż się wydaje. Zaniechano już zaleceń lekarskich, by odrobaczać dzieci regularnie, bez względu na objawy robaczycy. Wiele osób w związku z tym zaniedbuje ten temat, a to właśnie dzieci są najbardziej narażone na zainfekowanie pasożytami, zwłaszcza owsikami. Problem ten nie dotyczy jednak tylko najmłodszych. Sporo, szczególnie hodujących psy i koty, również może się z nim zmagać i to często zupełnie nieświadomie ponieważ nosicielstwo pasożytów nie musi od razu powodować jednoznacznych objawów chorobowych.

W przypadku robaczycy niezbędna jest kuracja farmakologiczna. Istnieje jednak pewna grupa ziół, które mogą sprzyjać procesowi odrobaczania, a nawet działać dobrze jak niektóre leki. Zioła skuteczne w walce z robakami są popularne są w wielu kulturach i właściwie każda tradycyjna czy ludowa medycyna znała od lat sposoby naturalnego radzenia sobie z tym problemem.

Zioła na pasożyty

Oto kilka ziół, które mają dowiedzione właściwości przeciwpasożytnicze oraz mogące wspierać kurację lekową.

  • Piołun jest chyba najbardziej kojarzącym się z odrobaczaniem ziołem. Jest wyjątkowo gorzki i cecha ta wyróżnia go wśród innych roślin. Poza tym, że dobrze wpływa na układ pokarmowy to jeszcze skutecznie radzi sobie z pasożytami. Dostępny jest w formie nalewki służącej właśnie do takiej kuracji, ale można go z powodzeniem przyjmować w postaci naparu. Jest stosowany od niepamiętnych czasów, a jego angielska nazwa wormwood wprost sugeruj na co pomaga.
  • Goździki to aromatyczna, korzenna przyprawa kojarząca nam się ze świętami i wypiekami. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim kojarzymy olejek goździkowy z uśmierzaniem bólu, kiedyś nawet był stosowany w stomatologii. Goździki działają też dezynfekująco i zwalczają pasożyty.
  • Wrotycz jest dość pospolitym kwiatem, który nie tylko bywa uprawiany w ogrodach, ale też obficie występuje dziko. Wiele osób rozpoznaje charakterystyczne, żółte baldachy kwiatowe tej rośliny często nie wiedząc nawet, że to ona. Ekstrakt z wrotyczu ma działanie przeciwpasożytnicze lecz jego stosowanie nie jest zawsze bezpieczne, w średniowieczu stosowano go to usuwania niechcianej ciąży toteż nie powinny go stosować brzemienne kobiety.
  • Kurkuma to zyskujące popularność kłącze, które coraz łatwiej można kupić nie tylko w postaci zmielonego na proszek suszu, ale też świeże. Przede wszystkim wychwala się przeciwutleniające właściwości kurkumy i zwalczające infekcje. Jest to jednak też skuteczny środek przeciwko robakom.
  • Tymianek i oregano są ziołami stosowanymi częściej w kuchni niż w ziołolecznictwie. Obie te rośliny są bogate w olejki lotne, obie mają dobry wpływ na układ pokarmowy i obie mogą odegrać rolę przy walce z pasożytami.

Dostępne są na rynku gotowe mieszanki ziołowe komponowane z myślą o zwalczaniu pasożytów. Często pojawiają się w nich wymienione zioła. Planując kurację przeciwpasożytniczą pamiętajmy o kilku sprawach.

  • Najlepszą metodą walki z pasożytami jest codzienna higiena i dbanie o dobrą odpornośc organizmu, ponieważ wiele infekcji pasożytniczych dotyka osób osłabionych.
  • Zioła dla swej skuteczności muszą być przyjmowane regularnie i przez pewien czas, jednorazowa „herbatka” raczej nie przyniesie porządnego skutku.
  • Z uwagi na przeznaczenie kuracji mieć należy na względzie, że zioła te działają intensywnie i mogą mieć niepożądane właściwości, szczególnie w dużych ilościach.
  • Robaczyca jest chorobą, napary ziołowe mogą być skuteczne i stanowić dobrą profilaktykę lecz zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Kawa po turecku z tygielka, porady, przepis

Tygielek, dżezwa, ibrik – pod tymi nazwami kryje się jedna z najstarszych technik parzenia kawy.[...]

Herbata z różą i różane konfitury, czyli wszystkie zalety róży

Wiosna zakwita nam różami. Są to nie tylko piękne, ale i pożyteczne rośliny. Sezon w[...]

Czystek. Herbata z Czystka. Jak oczyścić się Czystkiem?

Czystek jest najbogatszym źródłem polifenoli, należących do grupy substancji roślinnych wykazujących aktywność przeciw-utleniającą, które wspierają[...]

Co z tymi Darjeelingami?

Miłośnicy herbat czarnych z Darjeeling są od pewnego czasu zaniepokojeni. Zauważają pewne zmiany w aromacie[...]

Co to jest Blue Matcha. Niebieska matcha – właściwości, opinie

Herbata mielona to coś, co kojarzy nam się niezmiennie z Japonią i tamtejszą kulturą herbacianą. Jest[...]

Przegląd yerba mate: Amanda (ostrokrzew paragwajski), opinie

Yerba mate Amanda jest dobra, choć nie powalająca. Z całą pewnością warta uwagi dzięki swym[...]

10 filmów o herbacie i kawie, które Cię zaciekawią

Poniżej prezentujemy listę 10 filmów na kanale Czajnikowy.pl, które wydają się nam interesujące, a które[...]

Co wpływa na jakość parzenia herbaty?

Parzenie to proces rozpuszczania zawartych w herbacianych liściach substancji rozpuszczalnych w wodzie. Jak w wielu[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.