Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Indianie z plemienia Gurani byli pierwszymi, którzy poznali yerba mate i jej działanie. Jak do tego doszło? Jest na ten temat legenda, choć prawda jest bardziej prozaiczna od tej barwnej opowieści. Skąd wiemy co daje picie naparu mięty lub rumianku? Z tego samego źródła pochodzi znajomość właściwości mate u Indian. Zwyczajnie, było to od zawsze zioło jakie rosło w ich otoczeniu i którego używali sami już nie pamiętając dlaczego. Stąd też legenda. Należało tak ważny element życia codziennego, społecznego i nawet duchowego uzasadnić w jakiś podniosły sposób. Oto, co opowiadają na ten temat sami Guarani.

Legendy o yerba mate

Dawno temu bogini Yari, będąca boginią księżyca z wielkim zainteresowaniem przyglądała się Ziemi. Pewnego dnia nie wytrzymała palącej ją ciekawości i zapragnęła zwiedzić ją i zobaczyć jak wygląda życie ludzi. Aby nie być samotną w podróży namówiła do wspólnej wyprawy Arai – boginię różowej chmury zmierzchu. Obie boginie przyjęły postać małych dziewczynek i zeszły na Ziemię.

Wędrowały długo, aż poczuły znużenie, wtedy ich uwagę przyciągnął dom, z którego unosił się zachęcający dym ognia i zapach przygotowywanego posiłku. Gdy zbliżały się do chaty z zarośli nagle wyskoczył dziki jaguar i rzucił się na nie. Nim zdążyły zareagować w boku zwierzęcia utkwiła strzała. Gdy jaguar padł martwy, boginie zobaczyły przed domem starca z łukiem w ręku. To jego strzała ocaliła je przed śmiercią w szponach bestii.

Starzec zaprosił je do siebie, gdzie jego żona oraz piękna, jasnowłosa córka ugościły je, a potem przenocowały. Nazajutrz boginie dowiedziały się, że mężczyzna wraz z rodziną wybrał tak odludne miejsce do życia z uwagi na swą córkę. Była ona piękną kobietą o złotych włosach, co u Indian zdarzało się niezwykle rzadko. Ojciec obawiał się o jej bezpieczeństwo i ukrył swą rodzinę w lesie.

Boginie zastanawiały się jak mogłyby odwdzięczyć się starcowi. Uśpiły całą rodzinę za pomocą swej magii, a nocą bogini księżyca sypała przed ich dom niebieskie nasiona, zaś bogini chmury spuściła na nie słodki deszcz. Rankiem z nasion wyrosły rośliny o grubych pniach i małych, białych kwiatach. Gdy rodzina zbudziła się, boginie stanęły przed nimi i oznajmiły, że wdzięczne za gościnę i ratunek przed jaguarem deklarują przyjaźń i oddają starcowi nową roślinę o cudownych właściwościach, z której przygotować można napój przyjaźni. Po tych słowach boginie oraz starzec z rodziną dopełnili pierwszego rytuału yerba mate. W ten sposób boginie nauczyły ludzi jak należy celebrować przyjaźń za pomocą yerba mate.

Córka starca, o której bezpieczeństwo tak się bał, zyskała mocą boginek nieśmiertelność. Została patronką yerba mate i opiekunką upraw. Do dziś można ją czasem zobaczyć na mgnienie oka, jak przechadza się wśród drzewek.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Zielona herbata En Shi Yu Lu. Chińska herbata Gyokuro

Polecam spróbować En Shi Yu Lu, żeby samemu odkryć jak wiele smaków może mieć jedna[...]

Jak smakuje herbata?

Leciutkie herbaty białe słyną z aromatu siana i ziół. Spotkamy tu słodycz i aromat miodu,[...]

Pierwsza Filiżanka Herbaty w Polsce

Historia herbaty w Polsce związana jest ściśle z postacią Ludwiki Marii Gonzagi, królowej Polski. W[...]

Kocanka piaskowa

Napar z kocanki pachnie nieco żywicznie, w smaku zaś jest nieco przyprawowy, kojarzy się z[...]

Herbata z masłem – właściwości

Herbata z masłem jest zdrowa i warto polecać jej picie. Nie tylko dostarcza nam ważnych[...]

Herbata Da Hong Pao: Herbata Oolong, Česká čajovna

Herbata Da Hong Pao oryginalnie pochodzi z gór Wuyi Shan, rośnie na przełęczą Dziewięciu Smoków.[...]

Kofeina w kawie a grejpfrut

Wprowadzenie grejpfrutów do diety pozwala efektywniej wykorzystać spożywaną kofeinę. Ułatwia to kontrolę jej dziennych dawek,[...]

Czarna herbata Assam Hattialli

Herbaty Assam wykorzystywane są w mieszankach śniadaniowych ze względu na swój wyraźny smak. Często dodaje[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.